Rada ÚSTR zůstává neúplná. Senát zatím nikoho nevybral, rozhodne druhé kolo

Praha - Senát dnes v prvním kole tajné volby nevybral žádného z 22 adeptů do rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Šance na znovuzvolení ve druhém kole zůstala bývalé předsedkyni rady Emilii Benešové i politologovi Lukáši Jelínkovi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ústr

Senátoři mají nyní obsadit tři ze sedmi míst v radě na návrh občanských sdružení a organizací. V prvním volebním kole získal nejvíce senátorských hlasů bývalý poslanec ČSSD Karel Černý, který obdržel 27 ze 67 odevzdaných hlasů. Ředitel vysokomýtského muzea Jiří Junek dostal 23 hlasů, někdejší místopředseda Senátu a iniciátor vzniku ústavu Jiří Liška 20 hlasů.

Díky 17 hlasům do druhého kola postoupila Benešová, diplomata a někdejšího mluvčího Charty 77 Martina Palouše zachovaly ve hře hlasy 14 senátorů. Mezi finalisti jsou Jelínek a Daniel Kroupa, kteří dostali shodně 11 hlasů.

V poli neúspěšných skončili mimo jiné místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek a kritik ústavu a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Dlouhodobě neobsazeno je v sedmičlenné radě místo po někdejší předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové. Ani jednoho ze dvou kandidátů prezidenta Miloše Zemana horní komora neschválila. Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Lidovci chtějí podpořit porodnost vyššími slevami na dani a bonusem při…

23.03.2018 17:14 Praha – Lidovci chtějí v dubnu předložit zákon, který by zvýšil slevu na dani pro pracující i na…

Oficiální nahrávka státní hymny? Sportovci i ministerstvo řeší její délku

23.03.2018 16:42 Aktualizováno Praha - Český olympijský výbor (ČOV) navrhuje, aby se prodloužila nahrávka státní hymny. Možnou…

Hlasovací lístky mají být v budoucnu jednostranné

23.03.2018 16:35 Praha - Volební lístky by měly být v budoucnu vytištěny pro poslanecké a krajské volby jen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama