Babiš je premiérem, o důvěru požádá až v lednu. Do vysokých stromů bije blesk, postěžoval si

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Andreje Babiše premiérem. Předseda ANO hodlá vytvořit menšinový jednobarevný kabinet doplněný o nestraníky. Prezident řekl, že se zúčastní ve Sněmovně jednání o důvěře vládě, kde nový kabinet podpoří. Babišův kabinet se sejde hned příští středu večer poté, co ji Zeman jmenuje.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO

Zeman Babišovi řekl, že "do vysokých stromů bije blesk". Měl by se připravit na to, že velká část českých médií proti němu "dále zvýší svou nenávistnou kampaň", dodal.

Babiš poděkoval, že Zeman vládu jmenuje oproti původnímu předpokladu už 13. prosince. Česká republika by měla dle Babiše být aktivnější v Evropské unii. Nový premiér věří, že jeho vláda bude jeden tým bojující proti korupci a klientelismu. Chce se znovu scházet se zástupci ostatních sněmovních stran a bude s nimi jednat o podpoře nebo toleranci vlády.

O důvěře kabinetu se bude hlasovat až v lednu. "Myslel jsem, že bychom požádali o důvěru před Vánoci, ale rozmyslel jsem si to," řekl dnes Babiš. Nová vláda musí Sněmovnu o důvěru požádat do 30 dnů od svého jmenování. Pokud by Babiš využil tuto lhůtu celou, připadla by žádost na období těsně před prvním kolem prezidentských voleb, ve kterých Zeman usiluje o znovuzvolení.

Prezident dnes oznámil, že Babišův kabinet před poslanci podpoří. "Jestliže prezident někoho jmenuje premiérem, pak je jeho povinností, aby se toho, koho jmenoval, zastal ve svém vystoupení před Poslaneckou sněmovnou," řekl. Před čtyřmi lety Zeman obdobně vystoupil na podporu Sobotkova kabinetu.

Babiš řekl, že do Strakovy akademie se chystá až po jmenování celé vlády. Využije nabídku Sobotky, který v úterý prohlásil, že je připraven mu úřad a potřebné informace předat. "Pan premiér mi předá úřad a hned zasedne vláda, která by měla zvolit ředitele Úřadu vlády a mluvčí," uvedl Babiš.

Lidové noviny dnes informovaly, že vedoucím Úřadu vlády by se mohl stát Radek Augustin, který funkci necelý rok zastával v době úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Augustin je v současnosti ředitelem analytického odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Na ministerstva chce ve středu uvést co největší počet nových ministrů. "Byla by škoda, kdyby nezačali hned pracovat," uvedl. Ostatní ministry uvede do úřadů začátkem týdne, který bude následovat po jmenování. Ve čtvrtek a pátek hned po jmenování se totiž chystá na evropský summit do Bruselu.

Summit označil Babiš za velmi důležitý a jednu ze svých nejbližších priorit. Připomněl informace, že Evropská komise se zřejmě pravděpodobně dnes či ve čtvrtek rozhodne, že u unijního soudu zažaluje Česko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich odmítání podílet se na přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Babiš chce vyjednávat a žádat komisi, aby k žalobě nepřistoupila. Trvá na tom, že kvóty nejsou dobrým řešením a migraci je třeba řešit mimo Evropu.

Babiš odmítl, že by jeho strana už měla uzavřenou koaliční dohodu, jak tvrdí některé opoziční strany, když poukazují na to, že všechna dosavadní důležitá hlasování zvládlo ve Sněmovně ANO s podporou KSČM a SPD. "Žádnou koalici nemáme," uvedl. O důvěru chce Sněmovnu žádat až v lednu, protože nechce "lidi před Vánoci otravovat dohadováním".

Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti si zalepili ústa, protestovali tak proti Babišovi

22.05.2018 20:51 Aktualizováno Praha - Několik stovek lidí dnes se zalepenou pusou protestovalo na pražském Staroměstském…

OBRAZEM: Steve Bannon navštívil Prahu

22.05.2018 20:09 Praha - O aktuální situaci ve Spojených státech dnes na Žofíně debatovali bývalý strategický…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 19:50 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Masaryka vítalo v USA sto tisíc lidí. Proč ho Američané milují víc než…

22.05.2018 19:27 Aktualizováno Praha - První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk se nesmazatelně zapsal do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama