Marksová vzkazuje Babišovi: ANO nás ve volbách vykradlo. My vás nepodpoříme. A přidal se i Chovanec a překvapivě i Okamura

Praha - Andrej Babiš (ANO), který dnes bude jmenovaný premiérem, chce o možná podpoře pro svou menšinovou vládu jednat v týdnu od 18. prosince. Oslovit chce postupně všechny sněmovní strany v pořadí podle výsledků voleb. Jenže strany už předem vzkazují, že od nich nově vznikající kabinet podporu nedostane.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Michaela Marksová /ČSSD/

Chovanec poukázal na to, že Andrej Babiš, ani nikdo jiný z hnutí ANO, žádnou relevantní debatu se sociálními demokraty o vládním uspořádaní do této chvíle nevedl. „Žádné vyjednávaní, jehož druhé kolo Andrej Babiš už ohlašuje, tedy fakticky ani nezačalo,“ tvrdí statutární místopředseda ČSSD.

ĆSSD proto Babišovu vládu ruku nezvedne. „Avizovaný menšinový kabinet sociální demokracie nepodpoří. Důvodem jsou mimo jiné i plány navrhovaného ministra zdravotnictví, které fakticky ohrožují současnou dostupnou lékařskou péči pro všechny české občany,“ uvedl v prohlášení Chovanec.

Dodal, že se jeho strana nebrání vážně míněné debatě. „Ale chceme ji vést u jednacího stolu. Stávající posílaní si vzkazů přes media je jen součástí zastíracího manévru, kterým hnuti ANO zamlžuje vznik svojí stranické menšinové vlády. Ta ale fakticky reprezentuje pouhou třetinu voličů,“ připomněl sociální demokrat.

Jeho stranická kolegyně a dosluhující ministryně práce Michaela Marksová Tominová to vidí podobně, Zdůrazňuje, že je řeč pouze o podpoře menšinové vlády ANO, „protože s návrhem koaliční vlády za ČSSD hnutí ANO opravdu nepřišlo“.

Při zvažování, zda ČSSD vlád podpoří, podle ní hraje roli hned několik faktorů. „Před volbami pro nás bylo nepřijatelné, aby členem vlády byla osoba trestně stíhaná či ze spáchání trestného činu podezřelá. Zde upřímně nevidím důvod, proč by se měl postoj ČSSD změnit,“ vysvětluje.

„ANO nás ve volbách vykradlo, a pokud bude chtít plnit to, co lidem slíbilo před volbami, bude její program stejně pro sociální a levicový, jak by byl program vlády ČSSD. Tady asi bude velký otazník, protože první návrhy budoucího ministra zdravotnictví jsou ještě pravicovější, než někdejší peklo ministra Julínka,“ uvádí s odkazem na plány hnutí v oblasti zdravotnictví.

Tvrdí také, že pokud někdo pomoc žádá, měl by o ni skutečně požádat. „Zde znovu zdůrazňuji, že hnutí ANO se na ČSSD neobrátilo ani s žádostí o podporu menšinové vlády, natož s návrhem vzniku jakékoliv koalice,“ dodala s tím, že jelikož první vládu bude sestavovat premiér, který je osobou podezřelou ze spáchání trestného činu, podpora takové vlády ze strany ČSSD nepřipadá v úvahu.

Marksová také zmiňuje hnutí SPD, které označuje za pravicově extrémistickou stranu. „A podporovat cokoliv, co se o ní opírá, je pro ČSSD a priori nepřijatelné,“ připomíná, že by se vláda podle některých informací měla opírat právě o hlasy SPD a komunistů.

V tomto směru ale tak úplně jasno není. Předsednictvo SPD v usnesení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici, uvedlo, že se dosud nezúčastnil jednání s hnutím ANO o personálním složení a programu menšinové vlády hnutí ANO. Odůvodňuje to tím, že Babiš neměl o vážné jednání na tato témata zájem. „Hnutí SPD nepovažuje za možné podpořit  takto vznikající vládu premiéra Babiše, jelikož tato vláda nebude plnit programové priority SPD,“ uvedlo hnutí.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské duely? Zeman je excelentní rétor, Drahoš to bude mít těžké

20.01.2018 09:55 Praha - Experti na politický marketing se shodují na tom, že debaty Miloše Zemana s Jiřím Drahošem…

Novým šéfem pražské ČSSD je Petr Pavlík, delegáti podpořili Drahoše na…

20.01.2018 08:03 Aktualizováno Praha – Do čela pražské ČSSD byl v pátek zvolen Petr Pavlík. Ve funkci nahradí někdejšího ministra…

Agresivních výpadů bude přibývat, říká pro EZ expertka na kampaně

19.01.2018 20:52 ROZHOVOR - O prezidentské předvolební kampani server EuroZprávy.cz mluvil s politickou…

Exministr Ludvík rezignoval na šéfa pražské ČSSD

19.01.2018 18:52 Aktualizováno Praha – Někdejší ministr zdravotnictví a ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík rezignoval na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama