Zeman účtuje s Drahošem: Neurážejte Čechy, nejsou nesvéprávní. A Topolánek se přidal

Praha – Bývalý šéf Akademie věd ČR a prezidentský kandidát Jiří Drahoš se obává toho, že výsledky voleb v Česku ovlivňují zahraniční tajné služby prostřednictvím dezinformací. K problému se vyjádřili i někteří jeho soupeři.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Miloš Zeman

Drahoš se dnes setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou, upozornil jej na ruský vliv na volby ve Spojených státech, Francii a Německu. Sobotka jej prý ale ujistil, že hrozbou se zpravodajci zabývají. Stejný apel jako dnes na Sobotku vznese Drahoš i na příštího premiéra, kterým by měl prezident Miloš Zeman jmenovat 6. prosince Andreje Babiše (ANO).

„Myslím, že ten výstup, jak ruská propaganda ohrožuje jeho kandidaturu, neměl profesor Drahoš zapotřebí. Vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy. Na takové útoky musí být každý, kdo se uchází o vysokou funkci, připraven a já jsem i na neoprávněné útoky dávno zvyklý,“ komentoval Drahošova slova Miroslav Topolánek.

Topolánek v této souvislosti zmínil "určitý ruský vliv, který tady nepochybně existuje". "Bylo to vidět už u připravované stavby americké základny v Brdech, kdy jsme to od těch služeb dostávali denně, jak se tady zvedají skupiny přátel starých pořádků a spící agenti. Několik jsme jich byli nuceni řešit," řekl Topolánek novinářům v Olomouci.

Drahošovi potom poslal vzkaz. „Místo stěžování si vyzývám Jiří Drahoš a další protikandidáty, aby se se mnou utkali tváří v tvář ve férovém duelu. Živý rozhovor z očí do očí ruská ani žádná jiná propaganda zmanipulovat nemůže,“ dodal Topolánek.

Michal Horáček ale dává Drahošovi zapravdu. „Taková obava na místě skutečně je. Je nepopiratelné, že čelíme hybridnímu konfliktu. Dosud jsme se setkávali zejména s dezinformačními operacemi. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové e-maily," uvedl Horáček. Drahoš podle něj čelí stejné kampani.

Někdejšího diplomata Pavla Fischera více než Drahošovo podezření zaujalo to, že o koupi televize Nova projevila zájem „čínská investiční skupina CEFC, která radí Miloši Zemanovi a v Americe je dnes vyšetřována pro obrovskou korupci".

„K tomu, co dnes uvedl můj protikandidát Jiří Drahoš ohledně ruského vlivu na prezidentské volby:  Jsem na taková tvrzení velmi citlivý, ještě mám v neblahé paměti slogany typu nenechme socialismus ovlivňovat imperialismem. Věřím v sílu demokratických institucí a rozum voličů v České republice. Mimochodem mé obavy ze zbytečného strašení potvrzuje i samotná BIS,“ uvedl na sociálních sítích Jiří Hynek.

Zeman Drahoše pořádně setřel

‪Komentář přidal také současný prezident Miloš Zeman. „Zeman o Drahošově obavě ze zmanipulování voleb: Neurážejte Čechy, nejsou nesvéprávní." tlumočil jeho slova na sociálních mluvčí Zemanův mluvčí Jířé Ovčáček.

Zeman novinářům v Boskovicích řekl, že považuje za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do Sněmovny či na Hrad být ovlivněni „jakýmisi imaginárními zahraničními službami". „To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany ze nesvéprávné," uvedl Zeman.

Bezpečnostní informační služba (BIS) Drahošovo prohlášení dementovala, dodal prezident. „Jinými slovy ho naprosto shodila," uvedl Zeman. Civilní kontrarozvědka předtím uvedla, že nemá závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby. Rizika dezinformačních kampaní však BIS připouští.

Ačkoliv Zeman připomněl svůj slib, že se nebude vyjadřovat k protikandidátům, v závěru odpovědi na novinářský dotaz Drahoše kritizoval. "Myslím, že to je pouze zoufalý pokus upozornit na sebe šířením konspiračních teorií," uvedl. Drahoš se tak podle něj chová podobně jako poražená kandidátka loňských amerických prezidentských voleb Hillary Clintonová.

Vstupte do diskuze (66)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o…

14.12.2017 19:33 Aktualizováno ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti…

Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra…

14.12.2017 18:37 Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných…

Zeman vede hybridní kampaň, píše Fischer v otevřeném dopise na Hrad. A co…

14.12.2017 18:29 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman sice podle svých slov kampaň před volbami nevede, jenže po celé zemi…

Prezidentský pár daroval 400 tisíc na pomoc postiženému chlapci

14.12.2017 18:24 Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana darovali Adámku Vyčítalovi 400.000 korun na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama