Nebezpečná síla dezinformací: Na volby mohou mít zásadní vliv, soudí analytik

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se dnes kvůli obavám o průběh voleb sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Analytik Roman Máca soudí, že dezinformační kampaně by mohly rozhodnout české prezidentské volby.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš

Máca uvedl, že podsouváním nepravdivých informací veřejnosti se dají výsledky změnit v řádu procent. "Zvlášť u prezidentských voleb, kde se ve druhém kole vybírá jeden nebo druhý kandidát a rozdíl mezi nimi je několik procent, mohou mít dezinformační kampaně zásadní vliv," řekl analytik působící v týmu Kremlin Watch, který patří pod think tank Evropské hodnoty.

Vysledovat, do jaké míry se voliči při svém rozhodování řídili tou či onou informací je však obtížné. "Proto je nepravděpodobné, že by činnost dezinformačních webů mohla vést až ke zpochybnění výsledků hlasování," tvrdí Máca.

Drahoš vychází ze zkušeností z Francie, Německa nebo USA. "Tajné služby v těchto zemích dnes víceméně jasně konstatují, že k něčemu takovému docházelo. Také říkají, z kterých zdrojů nebo z které strany to ovlivňování voleb bylo," uvedl k zahraničním zkušenostem.

Máca podotkl, že ve výročních zprávách české Bezpečnostní informační služby (BIS) se objevují informace o snahách některých zemí zasahovat do českých vnitřních záležitostí. "Podle BIS je to zejména ze strany Ruska a Číny," řekl Máca.

Obrana proti nepravdivým informacím je podle Máci možná ve dvou rovinách. "Stát může reagovat například tím, že vyhostí nějaké diplomaty nebo zpravodajce s diplomatickým krytím," popsal. Druhou cestou je snaha občanů ověřovat si zprávy a přistupovat k nim kriticky. "Obávám se, že řada lidí spíše jen přijímá to, co potvrzuje jejich názory," míní.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dozorčí rada exportní banky projedná odvolání ředitele, Babiš ČEB v…

23.03.2018 20:24 Praha - Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) projedná v pondělí odvolání předsedy…

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 20:24 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Babiš s Filipem mluvili o vyhoštění ruských diplomatů

23.03.2018 19:50 Praha - O možném vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky ve Velké Británii…

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama