Průzkum: První kolo prezidentské volby by vyhrál Zeman, Čechy ale zajímá jeho zdravotní stav

Praha - První kolo prezidentské volby by v tuto chvíli vyhrál stávající prezident Miloš Zeman. Nadpoloviční většinu by ale nezískal a tak by se ve druhém kole utkal s Jiřím Drahošem. Ukázal to průzkum uveřejněný agenturou SANEP.

Přidejte svůj názor 142 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš

V hypotetickém prvním kole přímé prezidentské volby by v listopadu při volební účasti 62,5% voličů se ziskem 30,2% voličských hlasů, zvítězil stávající prezident Miloš Zeman, následován v pořadí druhým Jiřím Drahošem s podporou 23,6% hlasů.

Poměrně zajímavým zjištěním je, že expremiér Mirek Topolánek, který vstoupil do prezidentského klání na poslední chvíli, se umístil na třetím místě se ziskem 16,8% voličských hlasů. Až na čtvrté příčce se pak se ziskem 9,7% voličských hlasů umístil Michal Horáček.

Stávající prezident Miloš Zeman nachází podporu zejména u voličů KSČM, SPD, ČSSD, ale i hnutí ANO, Pirátů a nevoliči, a to zejména ve věku 50+ se základním či středním odborným vzděláním. Voliči Miloše Zemana jsou pak v drtivé většině z venkova.

Největší rival Miloše Zeman Jiří Drahoš pak zejména oslovuje voliče TOP 09, KDU-ČSL, ODS, STAN, ale i hnutí ANO napříč věkovým spektrem, vysokoškolským a středoškolským vzděláním s maturitou. Jasnou podporu má Jiří Drahoš pak zejména ve velkých městech.

Není bez zajímavosti, že třetí Mirek Topolánek získává podporou zejména mezi bývalými voliči ODS, ale i bývalými voliči TOP 09 či u části voličů hnutí ANO.

Aktuálně 18,3% voličů, kteří jsou rozhodnuti jít k prezidentským volbám se svojí volbou váhají a rozhodují se mezi několika kandidáty. Nejvíce váhající voliči preferují Pavla Fischera, o jehož podpoře uvažuje 21,7% váhajících voličů. Případnou podporu Jiřího Drahoše pak zvažuje
20,5% váhajících voličů a Mirka Topolánka 11,7% váhajících voličů. K případné volbě Michala Horáčka se pak přiklání 11,2% váhajících voličů a o podpoře Miloše Zemana uvažuje 9,9% váhajících voličů.

Čechy zajímá zdravotní stav Miloše Zemana

O zdravotní stav stávajícího prezidenta Miloše Zemana se v souhrnu zajímá 61% veřejnosti. Za dobrý a do budoucna stabilizovaný považuje stávající zdravotní stav hlavy státu 16,5% respondentů. Jako nepříliš dobrý, ale pro výkon prezidentské funkce zcela uspokojující, vnímá stávající zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana 33,2% dotázaných.

Ukazuje se tak, že většinová část domácí populace nevidí ve stávajícím zdravotním stavu hlavy státy žádný zásadní problém. Prezident Miloš Zeman je u svých voličů a příznivců dlouhodobě kladně vnímán zejména pro své jasné názory na uprchlickou problematiku a kladení důrazu na
hájení národních zájmů, které tak jasně převládají nad případnou obavou z jeho zdravotního stavu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. - 26. 11. 2017 na vybrané skupině 1407 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. 

Vstupte do diskuze (142)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o…

14.12.2017 19:33 Aktualizováno ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti…

Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra…

14.12.2017 18:37 Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných…

Zeman vede hybridní kampaň, píše Fischer v otevřeném dopise na Hrad. A co…

14.12.2017 18:29 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman sice podle svých slov kampaň před volbami nevede, jenže po celé zemi…

Prezidentský pár daroval 400 tisíc na pomoc postiženému chlapci

14.12.2017 18:24 Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana darovali Adámku Vyčítalovi 400.000 korun na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama