Sněmovna potvrdila předsedy výborů, strhla se mela kvůli Kotenovi

Praha - Sněmovní výbory kromě zahraničního už budou řídit noví předsedové, Sněmovna je dnes ve funkcích potvrdila. Na plénu se opět vedla debata o poslanci SPD Radku Kotenovi. Poslanci nebudou na nynější schůzi projednávat obsazení sněmovních komisí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Koten bude v čele bezpečnostního výboru. Zatímco předsedy ostatních výborů Sněmovna potvrdila velkou většinou hlasů, pro Kotena zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD a KSČM. Podpořil ho i Václav Klaus mladší z ODS.

Sněmovna potvrdila předsedy celkem 15 výborů, které jejich členové zvolili v úterý a ve středu. Předsednické místo zůstává zatím volné v zahraničním výboru. Výbor by měl vést po skončení vládního angažmá nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Kotena v čele bezpečnostního výboru zpochybňoval předseda poslanců Jan Bartošek (KDU-ČSL), jenž neuspěl jako jeho protikandidát ve středeční volbě. Koten ve výboru podle Bartoška nezodpověděl některé dotazy, například, zda by chtěl, aby Česko vystoupilo z NATO a z EU, a zda je Rusko opravdový "přítel České republiky". Narážel tím na údajné Kotenovy aktivity na jeho facebookovém profilu.

Koten nemohl reagovat, směli vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Zastal se ho proto předseda poslanců SPD Radim Fiala. "Tyto argumenty, které tady teď padly, jsou naprosto směšné," řekl.

Místopředseda klubu TOP 09 František Vácha zopakoval stranické stanovisko, že Koten by měl požádat o bezpečnostní prověrku. Fiala podotkl, že SPD bude Kotenovi doporučovat, aby o prověrku požádal, ač ji dosud podle něho neměl žádný předseda bezpečnostního výboru. "Neměl ji proto, protože ji prostě nepotřeboval," zdůraznil. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale namítl, že bývalý předseda výboru prověrku měl, čímž měl zřejmě na mysli Romana Váňu (ČSSD), a má ji i nynější předsedkyně branného výboru Jana Černochová (ODS). Koten ve středu serveru Aktuálně.cz řekl, že o prověrku požádá.

Předsedu mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče (KSČM) dolní komora potvrdila ve funkci už minulý týden. Organizační výbor vede Radek Vondráček (ANO) z titulu šéfa Sněmovny.

Poslanci nebudou na nynější schůzi projednávat obsazení sněmovních komisí. Příslušné body programu dnes vyřadili z programu. Vondráček postup zdůvodnil tím, že lhůta pro podávání návrhů kandidátů končí poslaneckým klubům až v pondělí. Na komisích navíc zřejmě nepanuje mezi sněmovními stranami shoda.

Celkem 11 komisí, tedy o tři víc než v minulém volebním období, založila Sněmovna v úterý. ANO, SPD a KSČM prosadily, že se všechny kromě ústavní komise obsadí podle poměrného zastoupení. Ostatní strany neúspěšně požadovaly, aby v kontrolních komisích měly strany po jednom zástupci. Kontrolní komise dohlížejí na činnost například zpravodajských služeb, Generální inspekce bezpečnostních sborů a Národního bezpečnostního úřadu.

Strany Demokratického bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN) a ČSSD poukazují na to, že podle poměrného zastoupení bude mít ANO v komisích 40 procent členů a některé strany v nich vůbec nebudou. Sněmovní kontrola podle zástupců těchto stran přitom nabývá na důležitosti v souvislosti s tím, že předseda vítězného hnutí ANO sestavuje jednobarevnou menšinovou vládu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dozorčí rada exportní banky projedná odvolání ředitele, Babiš ČEB v…

23.03.2018 20:24 Praha - Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) projedná v pondělí odvolání předsedy…

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 20:24 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Babiš s Filipem mluvili o vyhoštění ruských diplomatů

23.03.2018 19:50 Praha - O možném vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky ve Velké Británii…

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama