Ďábelská koalice, nepolíbili jsme prsten. Kvůli nezvolení Fialy padají ostrá slova

Praha - Někteří politici dnes kritizovali nezvolení předsedy ODS Petra Fialy místopředsedou Sněmovny. Popírá to podle nich mimo jiné zásadu poměrného zastoupení v orgánech dolní komory.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Ilustrační foto

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura soudí, že Fiala nedostal hlasy od hnutí ANO a SPD a od KSČM. "Nepolíbili jsme prsten, tak jsme místo nedostali," prohlásil Stanjura.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil za pokrytectví a neférovost, že zástupce druhé nejsilnější strany nebyl do vedení Sněmovny zvolen. "Tady chybí absolutně jakákoli velkorysost, tady se jenom demonstruje síla," přidal se ke kritikům šéf frakce STAN Jan Farský.

Podle předsedy frakce KDU-ČSL Jana Bartoška vzniká v dolní komoře hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM. "Pro mě osobně je to koalice lži," řekl. Rovněž podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky lze dovodit, že funguje "ďábelská koalice".

"Já za sebe říkám, že budu apelovat na svoje kolegy na klubu, abychom podpořili Petra Fialu na tuto pozici," prohlásil v reakci místropředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik navíc vzkázal, že on Fialu v prvním i druhém kole volil. "Pan kolega Fiala zvolen podle mého soudu, nebo kandidát ODS podle mého soudu zvolen bude," dodal.

"Nejsme domluveni na žádném bloku," odmítl úvahy o hlasovacím spojenectví ANO, SPD a KSČM předseda SPD Tomio Okamura. Vyslovil se pro poměrné zastoupení. Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyjádřil lítost nad tím, že Fiala zvolen nebyl. Uvedl, že Piráti pro něj hlasovali.

Fiala obdržel ve druhém kole volby 85 ze 191 odevzdaných hlasů. V prvním kole dostal ještě o dva hlasy méně. V prvním kole poslanci zvolili do místopředsednických funkcí Vojtěcha Pikala (Piráti), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD) a Okamuru. Do druhé volby budou moci kluby překládat návrhy nových kandidátů. Lhůta pro jejich podávání bude vyhlášena na základě dohody frakcí.

"Fiala bude znovu kandidovat na funkci místopředsedy Sněmovny. Má podporu Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09," řekl Stanjura.

Vstupte do diskuze (53)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček si kopl do Kalouska. Vysmívá se mi hovádko, co nedokázalo…

19.03.2018 17:05 Aktualizováno Praha - Mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana Jiří Ovčáček a předseda poslaneckého klubu TOP 09…

Hrad promluvil: Jak to bylo s cestou Mynáře a Nejedlého do Číny?

19.03.2018 16:27 Praha - Pražský hrad se po několika dnech vyjádřil k cestě kancléře prezidenta Miloše Zemana…

Hollan nebude na předních místech kandidátky Pirátů

19.03.2018 15:35 Aktualizováno Brno - Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v podzimních komunálních volbách na předních místech…

Vyloučené lokality? Na podporu bydlení šly miliardy, problém se přesto…

19.03.2018 14:43 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu bydlení nízkopříjmových či jinak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama