O tři místa v Radě ÚSTR usiluje 24 kandidátů, je mezi nimi i kritik ústavu

Praha - O tři místa v sedmičlenné Radě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) usiluje 24 kandidátů. Senát mezi nimi vybere členy rady na schůzi 6. prosince. Dlouhodobě neobsazen je post po někdejší předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové, která v lednu zemřela.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

ÚSTR

Pozice v radě obhajují její předsedkyně Emilie Benešová a politolog Lukáš Jelínek. Naopak sociolog Michal Uhl už o setrvání v radě neusiluje.

Mezi nominovanými jsou diplomat a někdejší mluvčí Charty 77 Martin Palouš, publicista Jefim Fištejn, režisér a dokumentarista Martin Vadas nebo spisovatel a nakladatel Jiří Padevět. K adeptům patří rovněž místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek či kritik ústavu a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Dlouhodobě neobsazeno je místo po Naděždě Kavalírové. Ani jednoho ze dvou kandidátů prezidenta Miloše Zemana horní komora neschválila. Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa. Ten nesplnil kvůli členství v KSČ podmínky pro zvolení.

Navrhovateli mohou být sdružení nebo jiné právnické osoby, jejichž předmětem činnosti je zkoumání historie, archivnictví, výchova, vzdělávání nebo ochrana lidských práv. Členem rady může být zvolen spolehlivý a bezúhonný nestraník. Nesměl být členem předlistopadové komunistické strany ani spolupracovníkem komunistické tajné policie nebo zpravodajské služby

Senát volí dva členy rady z kandidátů navržených Sněmovnou, jednoho člena z prezidentských kandidátů a čtyři členy z kandidátů navržených občanskými sdruženími nebo organizacemi, které se věnují historii, vzdělávání nebo ochraně lidských práv.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Lidovci chtějí podpořit porodnost vyššími slevami na dani a bonusem při…

23.03.2018 17:14 Praha – Lidovci chtějí v dubnu předložit zákon, který by zvýšil slevu na dani pro pracující i na…

Oficiální nahrávka státní hymny? Sportovci i ministerstvo řeší její délku

23.03.2018 16:42 Aktualizováno Praha - Český olympijský výbor (ČOV) navrhuje, aby se prodloužila nahrávka státní hymny. Možnou…

Hlasovací lístky mají být v budoucnu jednostranné

23.03.2018 16:35 Praha - Volební lístky by měly být v budoucnu vytištěny pro poslanecké a krajské volby jen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama