Hádka o volbu předsedy Sněmovny: Zrušme komisi a vy budete rozhodovat všechno sám, kritizovala ODS Kolovratníka

Praha – Nově zvolení poslanci za sebou mají ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Ve středu je čeká volba nového předsedu Sněmovny, místopředsedy dolní komory zřejmě zvolí v pátek. 

Přidejte svůj názor

Martin Kolovratník /ANO/

Vyhlášením lhůty pro podávání návrhů kandidátů do funkce předsedy dnešní první den ustavující schůze zhruba po třech hodinách včetně 40minutové přestávky pro jednání klubů skončil. Schůze bude pokračovat od středečních 10:00. V úterý se poslanci kvůli zákonné lhůtě provázející volbu šéfa dolní komory nesejdou.

Bod o vyhlášení lhůty vyvolal obdobný, i když kratší spor, jako se odehrál při stanovení počtu členů mandátového a imunitního výboru. Šéf volební komise Martin Kolovratník (ANO) chtěl vyhlásit i termín pro podávání návrhů kandidátů do místopředsednických funkcí. „Technicky v tom není žádný problém," zdůraznil.

Ozvaly se ale hlasy, které poukazovaly na závěry ze schůze volební komise z minulého týdne, které pojednávají jen o lhůtě pro volbu předsedy. „Buď máme komisi, nebo ji zrušme a vy budete rozhodovat všechno sám. Máme 75 minut na to, abychom svolali kluby a podali nominace," udeřil na něj předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek se zase Kolovratníka tázal na to, zda si se Sněmovnou hraje. Plénum by podle jeho názoru mělo být ve střehu před měněním volebního řádu ze strany vítězného hnutí ANO, kterému vytkl nepřipravenost a amatérské chování. Předsedající Jan Hamáček (ČSSD) navíc upozornil na to, že bez usnesení volební komise není možné lhůtu pro podávání kandidátů na místopředsedy Sněmovny vyhlásit. Komise by se tedy nejprve musela znovu sejít.

Kolovratník se se sice ohradil, zároveň ale zalitoval, že s nápadem přišel. Zdůraznil, že nechtěl zničit dohodu z volební komise. Případné vyhlášení lhůty pro podávání návrhů na kandidáty na místopředsedy bylo podle Kolovratníka návrhem ke zvážení, případně k hlasování pléna.

Jediným uchazečem o pozici předsedy dolní komory bude její bývalý místopředseda Radek Vondráček (ANO). Pro volbu má dostatečnou podporu i od poslanců Pirátů, SPD a KSČM. Vondráček už ohlásil, že navrhne, aby místopředsedů Sněmovny bylo pět, tedy o jednoho více než v minulém volebním období. Pozice by tedy mohli získat nominanti ODS, Pirátů, SPD, KSČM a ČSSD.

Sněmovna by měla volit svého předsedu ve středu. Pokud by dosavadní podpory pro Vondráčka platily, mohl by v tajné volbě dostat až 137 hlasů. Navíc sociální demokraté se zatím na postupu při volbě předsedy nedohodli. Na předsedu Sněmovny chtěl kandidovat i předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil. Nechce prý asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman opovrhuje pravidly přímé volby prezidenta? Fischer poslal na Hrad…

14.12.2017 16:04 Praha - Prezident Miloš Zeman sice podle svých slov kampaň před volbami nevede, jenže po celé zemi…

Bartošovy knihy o Židech? Jak z 30. let v Německu, zděsil se soudní znalec

14.12.2017 16:03 Aktualizováno Praha - Šéf Národní demokracie Adam B. Bartoš čelí obžalobě mimo jiné z popírání genocidy a…

Babiš za nejzkorumpovanější označuje ty, kteří se od něj zkorumpovat…

14.12.2017 15:18 Praha - Prezidentský kandidát Mirek Topolánek kritizuje stávajícího premiéra Andreje Babiše. Sám o…

Růžička (ANO) požádá Sněmovnu, aby ho vydala ke stíhání

14.12.2017 14:44 Praha - Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička požádá Sněmovnu, aby ho vydala k trestnímu stíhání. Ještě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama