Babiš má plán, jak všechny zatlačit do kouta? ODS by s ním prý spolupracovala, čeká se ale, kdo to řekne nahlas

Praha – Jednání o vládě dál pokračují. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš má podle známého politického reportéra Petra Koláře plán, jak ostatní strany přitlačit ke zdi. Píše to v komentáři pro Mladou Frontu Dnes.

Přidejte svůj názor 79 komentářů

Andrej Babiš, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Novinář poukazuje na to, že tradiční strany první kolo jednání o sestavení vlády odepsaly. „Objevují se však náznaky, že v kole druhém by některé byly ochotny se dohodnout. V případném třetím kole by jim totiž už šlo o vše včetně politického přežití," tvrdí Kolář. Stačí jedna prostá věc – hrozba předčasných voleb.

Pokud tedy při prvním pokusu tradiční strany budou dál trvat na svém a Babiš nekývne na spolupráci s komunisty a hnutím Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury, ve druhém kole by měly následovat vážné diskuze o sestavení většinové vlády, která by pak měla získat ve Sněmově důvěru.

Novinář také připomíná, že například někdejší předseda Starostů a nezávislých a Martin Půta naznačil, že si  za určitých podmínek představit jednání o podpoře menšinového kabinetu Andreje Babiše. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek si pak postěžoval, že s jeho stranou Babiš dostatečně nejednal.

A podobná slova zaznívají i z úst občanských demokratů. „Bohužel jsme ale udělali tolik kategoricky odmítavých výroků, že se nám bude těžko vracet do normálního ‚jednacího‘ módu. Vlastně se čeká, kdo to řekne první nahlas a co to udělá před kongresem ve straně,“ cituje Kolář jednoho z vlivných členů strany. Možné by prý například bylo zformulovat jasné podmínky – a jednou z nich by mohlo být, že ve vládě nebude sedět trestně stíhaná osoba. 

V tom ODS přitakává i ČSSD. „Buď Andrej Babiš nebude obviněn, nebo hnutí ANO nominuje jiného premiéra. Pak se můžeme bavit o podpoře vlády. Dynamiku drží hnutí ANO,“ uvedl úřadující šéf strany Milan Chovanec.

Babiš se podle Koláře při vytváření kabinetu vydal alibistickou cestou a vytvořil si prostor, aby mohl ukazovat, komu všemu dal nabídky a koho oslovil. A to stejné podle něj může udělat i při druhém pokusu. „A pokud budou platit nynější dohody, že se šéfem Sněmovny stane Radek Vondráček z hnutí ANO, může to platit i pro třetí kolo sestavování kabinetu," dodal Kolář s tím, že pak by přišly na řadu předčasné volby, které by byly problémem pro všechny strany.

Vstupte do diskuze (79)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš má tajný plán? ANO teď vůbec netouží po vládnutí, jde mu o něco…

23.11.2017 22:49 Aktualizováno Praha - Andreji Babišovi nejde primárně o sestavení vlády, jeho záměry jsou v tuto chvíli úplně…

TOP 09 a STAN pravděpodobně žádný výbor nepovedou

23.11.2017 17:43 Praha - Sněmovní výbory, které jsou určené po dnešní schůzce všech stran zastoupených v dolní…

Andreji, splň, co jsi slíbil. Studenti posílají Babišovi vzkaz, přidal se…

23.11.2017 17:08 Aktualizováno Praha - Hnutí ANO v rámci předvolební kampaně Čechům do schránek hodilo mimo jiné Smlouvu Andreje…

Zeman u Putina intervenoval za vězněného teologa. Pak si opět podal…

23.11.2017 17:07 Aktualizováno Moskva - Prezident Miloš Zeman se při úterním setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama