Binec na ministerstvu práce: NKÚ odhalil chyby v účetnictví za 8,4 miliardy

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil, jak Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) postupovalo při vedení účetnictví, sestavování účetní závěrky a závěrečného účtu za rok 2016. Ukázalo se, že MPSV nevedlo správné, úplné a průkazné účetnictví. Celkové nesprávnosti dosáhly 8,4 miliardy korun. NKÚ to oznámil na svém webu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Nejvýznamnější nedostatky se týkaly například účtování o výnosech z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost za více než 4 miliardy korun. MPSV je zaúčtovalo až v roce 2016, ale mělo tak učinit už o rok dříve. Ministerstvo také neúčtovalo o dlouhodobých podmíněných závazcích z uzavřených smluv.

Nesprávnost za více než 627 milionů korun měla dopad na vykázané zůstatky podrozvahových účtů.

Podle kontrolorů vedlo MPSV v roce 2016 neprůkazné účetnictví a neprovedlo řádnou inventarizaci svých účtů. Ministerstvo často měnilo účetní software a údaje, které do něj vkládalo, nebyly dostatečně podrobné. Od roku 2011 změnilo MPSV svůj účetní software třikrát, naposledy v roce 2016. Přechod na nový systém ale nemělo dobře připravený. Nedostatky byly už v počátečních stavech nastavených v účetním systému.

Kontroloři zjistili nedostatky také v údajích předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Tyto údaje mají podat detailní informace o pohybech prostředků státního rozpočtu, tedy o příjmech a výdajích ze státního rozpočtu. Díky nim lze sledovat předpokládané příjmy, odhadnout výdaje a sledovat jejich skutečné plnění. Nesprávnosti v těchto údajích podle NKÚ přesáhly 143 milionů korun.

Nespolehlivost údajů a vysoká míra nesprávností v účetnictví u jednotlivých ministerstev ohrožuje cíle účetní reformy, která proběhla v roce 2010. Údaje z účetnictví slouží jako zdroj informací k řízení veřejných financí. Účetní reforma měla tedy zajistit jejich spolehlivost. Národní účty by se měly opírat o spolehlivé údaje právě z účetnictví vládního sektoru. "Závažné nedostatky v účetnictví ministerstev proto mohou negativně ovlivnit konsolidované účetní výkazy za Českou republiku," dodal nku.cz.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD a ANO zase spolu? Nový předseda Hamáček chce jednat o účasti ve vládě

18.02.2018 19:04 Aktualizováno Praha - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké…

ŽIVĚ: Hamáček je novým předsedou ČSSD, porazil Zimolu

18.02.2018 18:37 Aktualizováno Hradec Králové - Na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové si dnes strana zvolila nového předsedu,…

ČSSD potřebuje brutální vnitřní reformu. Je zapotřebí mít stabilní…

18.02.2018 18:35 Praha - Nově zvoleným předsedou České strany sociálně demokratické byl na mimořádném sjezdu strany…

ŽIVĚ: Novým předsedou ČSSD byl zvolen Hamáček, ve druhém kole porazil…

18.02.2018 18:21 Aktualizováno Hradec Králové - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama