ČSSD chce, aby Vondráček řekl, koho by navrhl na premiéra

Praha - Poslanci ČSSD chtějí od Radka Vondráčka (ANO) odpověď na otázku, jak by jako předseda Sněmovny naložil s případným třetím pokusem jmenování nového premiéra.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Radek Vondráček (ANO)

Klub sociální demokracie proto zatím nedospěl k rozhodnutí, koho by mohl do čela dolní komory podpořit. Novinářům to řekl po dnešním jednání frakce její předseda Jan Chvojka. Vondráčkovým protikandidátem by měl být předseda ODS Petr Fiala.

Dva pokusy jmenovat předsedu vlády má prezident. Miloš Zeman už avizoval, že by i ve druhém dal šanci předsedovi vítězného hnutí ANO Andreji Babišovi, kterého už pověřil vyjednáváním o sestavení nové vlády. Pokud by ani druhá vláda nedostala důvěru Sněmovny, prezident podle ústavy jmenuje premiéra na návrh předsedy Sněmovny.

"Nejsem toho názoru, že třetí pokus je o tom jmenovat potřetí člověka, který zklamal při předchozích dvou pokusech," podotkl Chvojka. Klub ČSSD o možných podporách rozhodne až na základě Vondráčkovy odpovědi. Vondráček je nyní favoritem volby, která se uskuteční na ustavující schůzi dolní komory. Má podporu hnutí SPD Tomia Okamury, KSČM a stále i Pirátů.

Babiš nyní sestavuje menšinovou vládu, podle ČSSD jde o nestandardní situaci. Chvojka mluvil o absolutní moci hnutí ANO a o kabinetu bez kontroly. Sociální demokraté proto prosazují, aby byly pod kontrolou opozice stálé sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, Generální inspekcí bezpečnostních sborů, Národním bezpečnostním úřadem a Finančním analytickým úřadem. ČSSD o tom chce podle Chvojky s dalšími sněmovními stranami jednat.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pospíšil chce TOP 09 připravit na blížící se volby

18.11.2017 20:58 Aktualizováno Praha - Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava…

Zahýbá kampaní Zemanovo zdraví? Podle expertů bude nosným bodem

18.11.2017 14:53 Aktualizováno Praha - Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana. Právě to by se podle…

Prezident jako nadčlověk? Kandidáti prozradili, jaké by měl mít pravomoci

18.11.2017 11:27 Praha - Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina…

Lidé se s Babišem nepářou. Na Národní třídě ho vypískali

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Praha - S hlasitým odporem protestujících se dnes ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama