Okamura vyhrožuje: Šéfa Sněmovny by bylo možné převolit. ODS je k tomu skeptická

Praha - Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i po dnešní schůzce s představiteli ODS podporuje do čela Sněmovny zástupce ANO jako nejsilnější strany. Tomio Okamura upozornil na to, že v případě nestandardních kroků nebo při průtazích vedoucích k dlouhodobému fungování vlády bez důvěry by bylo možné předsedu komory převolit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tomio Okamura (SPD)

Občanští demokraté chtějí do čela Sněmovny prosadit svého předsedu Petra Fialu. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že v rukou šéfa dolní komory je výběr politika, který by sestavoval při případném třetím pokusu vládu. "My jsme zopakovali stanovisko, že podporujeme zastoupení na základě výsledku voleb, měli bychom ctít, aby vítězná strana měla předsedu Sněmovny," řekl Okamura.

ODS podle šéfa SPD argumentovala rizikem, že kandidát ANO na předsedu komory Radek Vondráček by i případný třetí pokus mohl přidělit zástupci svého hnutí. "Kdyby měla delší dobu vládnout vláda bez důvěry a docházelo k nějakým nestandardním krokům na hranici ústavnosti, je možné aby byl předseda převolen," uvedl Okamura.

Občanští demokraté s takovým návrhem spokojeni nejsou. "My jsme příznivci stabilních standardních řešení, než někoho volit na dočasnou dobu," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj sice takové uspořádání není vyloučené, mělo by se ale podle něj postupovat "důstojněji". Připomněl, že podobná situace byla v roce 2006, kdy byl předsedou Sněmovny zvolen Miloslav Vlček z ČSSD. Původně měl být předsedou dolní komory přechodně, nakonec ale byl ve funkci celé volební období.

ODS také kritizovala skutečnost, že stále není jasno o tom, o jakou většinu chce ANO ve Sněmovně opřít svoji vládu. "Kdyby se tu rýsovala jasná většina, kdyby bylo jasné, kdo bude podporovat vládu, tak by bylo mnohem snazší se domlouvat na všech dalších věcech," řekl Fiala. ANO se podle něj chová, jako by mělo 101 poslanců, ačkoli jich má 78.

SPD chce sestavování kabinetu sledovat. "Zdali v rámci případného druhého pokusu nedochází k nějakým nepřiměřeným lhůtám. Nebylo by ideální, aby tu byla vláda, která nedostala ani třetinu hlasů občanů a měla pravomoci měnit vedení policie, státního zastupitelství," řekl Okamura.

SPD chce vést bezpečnostní výbor, naopak ustupuje z požadavku na šéfa zahraničního. "Tam jsme museli udělat kompromis, bylo nám řečeno, že bychom ho asi nedostali, zřejmě vzhledem k našemu euroskeptickému pohledu," řekl Okamura. Proslýchá se podle něj, že by zahraniční výbor mohl vést aktuální šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Článek o roce 1968 je dílem šílence s vylízaným mozkem, tvrdí Zeman.…

22.11.2017 10:14 Moskva - Hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku dnes bude česko…

Kdo jim chce vyhrát volby? Seznamte se s týmy prezidentských kandidátů

22.11.2017 09:44 Praha - Zkušenými matadory i nováčky volebních kampaní se obklopili kandidáti na prezidenta…

Zeman zaprodává zemi okupantům? Prezidentští kandidáti zuří kvůli článku o…

22.11.2017 08:53 Praha - Článek o invazi do Československa z toku 1968, který se objevil na webu ruské armádní…

Arabista Pelikán ke kauze Fajád: Volili jsme mezi životy Čechů a…

22.11.2017 08:32 Praha - Při vyjednávání o výměně pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda byly prioritou životy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama