Okamura vyhrožuje: Šéfa Sněmovny by bylo možné převolit. ODS je k tomu skeptická

Praha - Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i po dnešní schůzce s představiteli ODS podporuje do čela Sněmovny zástupce ANO jako nejsilnější strany. Tomio Okamura upozornil na to, že v případě nestandardních kroků nebo při průtazích vedoucích k dlouhodobému fungování vlády bez důvěry by bylo možné předsedu komory převolit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tomio Okamura (SPD)

Občanští demokraté chtějí do čela Sněmovny prosadit svého předsedu Petra Fialu. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že v rukou šéfa dolní komory je výběr politika, který by sestavoval při případném třetím pokusu vládu. "My jsme zopakovali stanovisko, že podporujeme zastoupení na základě výsledku voleb, měli bychom ctít, aby vítězná strana měla předsedu Sněmovny," řekl Okamura.

ODS podle šéfa SPD argumentovala rizikem, že kandidát ANO na předsedu komory Radek Vondráček by i případný třetí pokus mohl přidělit zástupci svého hnutí. "Kdyby měla delší dobu vládnout vláda bez důvěry a docházelo k nějakým nestandardním krokům na hranici ústavnosti, je možné aby byl předseda převolen," uvedl Okamura.

Občanští demokraté s takovým návrhem spokojeni nejsou. "My jsme příznivci stabilních standardních řešení, než někoho volit na dočasnou dobu," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj sice takové uspořádání není vyloučené, mělo by se ale podle něj postupovat "důstojněji". Připomněl, že podobná situace byla v roce 2006, kdy byl předsedou Sněmovny zvolen Miloslav Vlček z ČSSD. Původně měl být předsedou dolní komory přechodně, nakonec ale byl ve funkci celé volební období.

ODS také kritizovala skutečnost, že stále není jasno o tom, o jakou většinu chce ANO ve Sněmovně opřít svoji vládu. "Kdyby se tu rýsovala jasná většina, kdyby bylo jasné, kdo bude podporovat vládu, tak by bylo mnohem snazší se domlouvat na všech dalších věcech," řekl Fiala. ANO se podle něj chová, jako by mělo 101 poslanců, ačkoli jich má 78.

SPD chce sestavování kabinetu sledovat. "Zdali v rámci případného druhého pokusu nedochází k nějakým nepřiměřeným lhůtám. Nebylo by ideální, aby tu byla vláda, která nedostala ani třetinu hlasů občanů a měla pravomoci měnit vedení policie, státního zastupitelství," řekl Okamura.

SPD chce vést bezpečnostní výbor, naopak ustupuje z požadavku na šéfa zahraničního. "Tam jsme museli udělat kompromis, bylo nám řečeno, že bychom ho asi nedostali, zřejmě vzhledem k našemu euroskeptickému pohledu," řekl Okamura. Proslýchá se podle něj, že by zahraniční výbor mohl vést aktuální šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD a ANO zase spolu? Nový předseda Hamáček chce jednat o účasti ve vládě

18.02.2018 19:04 Aktualizováno Praha - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké…

ŽIVĚ: Hamáček je novým předsedou ČSSD, porazil Zimolu

18.02.2018 18:37 Aktualizováno Hradec Králové - Na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové si dnes strana zvolila nového předsedu,…

ČSSD potřebuje brutální vnitřní reformu. Je zapotřebí mít stabilní…

18.02.2018 18:35 Praha - Nově zvoleným předsedou České strany sociálně demokratické byl na mimořádném sjezdu strany…

ŽIVĚ: Novým předsedou ČSSD byl zvolen Hamáček, ve druhém kole porazil…

18.02.2018 18:21 Aktualizováno Hradec Králové - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama