Nová koalice v středních Čechách: ANO, ČSSD a KSČM se dohodly na spolupráci

Praha - ANO, ČSSD a KSČM podepsaly dohodu o spolupráci ve středočeském zastupitelstvu. V 55členném zastupitelstvu má tato trojice dohromady většinu 35 hlasů. Hnutí ANO v pondělí koaličním partnerům ze STAN, ODS a Nezávislých Středočechů oznámilo, že jim vypovídá koaliční smlouvu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaroslava Jermanová, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). ANO bude mít v jedenáctičlenné krajské radě šest křesel a ČSSD pět.

V nové krajské vládě mají být za ANO kromě hejtmanky František Petrtýl, který bude dál radním pro dopravu, Gabriel Kovács má nadále řídit finance. Dosavadní radní pro sociální věci Jaroslava Němcová nově povede zdravotnictví. Majetek dostanou za ANO na starosti Tomáš Beneš a bezpečnost Robert Bezděk.

Sociální demokraté nominovali na sociální věci Anetu Heřmanovou, na kulturu Karla Horčičku a na školství Zdeňka Seidla. V nové krajské vládě mají usednout i bývalí hejtmani Josef Řihák a Miloš Petera. Řihák povede investice a Petera životní prostředí.

Zástupci STAN uvedli, že chtějí být férovou a tvrdou opozicí. Kritizovali návrat KSČM k moci, podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je to věc, na kterou lidé přestávají být citliví. "My na to jsme hákliví stále," zdůraznil Rakušan. Poukázal i na to, že do rady se vracejí dva bývalí hejtmani za ČSSD nebo někdejší hejtmanův náměstek Seidl, který za éry exhejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) odpovídal za středočeské zdravotnictví.

Hejtmanka uvedla, že důvodem vypovězení původní smlouvy byla nekompetentnost radních za STAN. Kraj podle Pokorné Jermanové kvůli práci STAN čerpá málo peněz na investice a musel řešit i problém s žádostmi o dotace na kotle. Zástupci STAN to už dříve odmítli a označili to za účelovou kritiku.

Poslední kapkou byla podle hejtmanky pondělní tisková konference STAN v Poslanecké sněmovně, kde se její zástupci vyjadřovali negativně na adresu hnutí ANO. Původní koalice měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

25.04.2018 12:32 Aktualizováno Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…

Senátoři ČSSD se vzbouřili proti koalici s Babišem, Hamáček nechápe

25.04.2018 12:29 Aktualizováno Praha - Senátoři ČSSD chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici. Budou…

Senát vrátil poslancům "opravnou" novelu sociálních zákonů

25.04.2018 12:19 Praha - Sněmovna bude muset opět projednat vládní "opravnou" novelu, která má sladit změny v…

ČSSD hrozí Babišovi: Pokud nesplníte všechny naše podmínky, do vlády…

25.04.2018 11:48 Aktualizováno Praha – Sociální demokraté dávají důrazně najevo, že nechtějí být při jednání o vládě otloukánky.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama