Nová koalice v středních Čechách: ANO, ČSSD a KSČM se dohodly na spolupráci

Praha - ANO, ČSSD a KSČM podepsaly dohodu o spolupráci ve středočeském zastupitelstvu. V 55členném zastupitelstvu má tato trojice dohromady většinu 35 hlasů. Hnutí ANO v pondělí koaličním partnerům ze STAN, ODS a Nezávislých Středočechů oznámilo, že jim vypovídá koaliční smlouvu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaroslava Jermanová, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). ANO bude mít v jedenáctičlenné krajské radě šest křesel a ČSSD pět.

V nové krajské vládě mají být za ANO kromě hejtmanky František Petrtýl, který bude dál radním pro dopravu, Gabriel Kovács má nadále řídit finance. Dosavadní radní pro sociální věci Jaroslava Němcová nově povede zdravotnictví. Majetek dostanou za ANO na starosti Tomáš Beneš a bezpečnost Robert Bezděk.

Sociální demokraté nominovali na sociální věci Anetu Heřmanovou, na kulturu Karla Horčičku a na školství Zdeňka Seidla. V nové krajské vládě mají usednout i bývalí hejtmani Josef Řihák a Miloš Petera. Řihák povede investice a Petera životní prostředí.

Zástupci STAN uvedli, že chtějí být férovou a tvrdou opozicí. Kritizovali návrat KSČM k moci, podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je to věc, na kterou lidé přestávají být citliví. "My na to jsme hákliví stále," zdůraznil Rakušan. Poukázal i na to, že do rady se vracejí dva bývalí hejtmani za ČSSD nebo někdejší hejtmanův náměstek Seidl, který za éry exhejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) odpovídal za středočeské zdravotnictví.

Hejtmanka uvedla, že důvodem vypovězení původní smlouvy byla nekompetentnost radních za STAN. Kraj podle Pokorné Jermanové kvůli práci STAN čerpá málo peněz na investice a musel řešit i problém s žádostmi o dotace na kotle. Zástupci STAN to už dříve odmítli a označili to za účelovou kritiku.

Poslední kapkou byla podle hejtmanky pondělní tisková konference STAN v Poslanecké sněmovně, kde se její zástupci vyjadřovali negativně na adresu hnutí ANO. Původní koalice měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pospíšil chce TOP 09 připravit na blížící se volby

18.11.2017 20:58 Aktualizováno Praha - Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava…

Zahýbá kampaní Zemanovo zdraví? Podle expertů bude nosným bodem

18.11.2017 14:53 Aktualizováno Praha - Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana. Právě to by se podle…

Prezident jako nadčlověk? Kandidáti prozradili, jaké by měl mít pravomoci

18.11.2017 11:27 Praha - Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina…

Lidé se s Babišem nepářou. Na Národní třídě ho vypískali

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Praha - S hlasitým odporem protestujících se dnes ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama