Výsledky sněmovních voleb jsou oficiální, lze je napadnout u soudu

Praha - Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy do příštího pátku bude možné regulérnost hlasování zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy

Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu.

Kromě nich bude muset žalobce asi požádat také o vydání libereckého hejtmana Martina Půty (STAN), který byl v listopadu 2014 obviněn z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Výsledky mají podobu schválenou Státní volební komisí. Na 27 stranách obsahují informace o počtu voličů, o počtu platných hlasů, které dostaly volební strany celkem a v každém kraji, v němž kandidovaly, a seznam nových poslanců a jejich náhradníků podle stran a v pořadí podle počtu přednostních hlasů.

Letošní volby jasně vyhrálo ANO 2011, které díky půldruhému milionu hlasů obsadilo ve dvousetčlenné Sněmovně 78 křesel. Pětadvacet poslanců bude mít ODS, po 22 mandátech Piráti a SPD. KSČM a ČSSD získaly shodně 15 křesel, o zbytek se podělily KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Hlasovat přišlo více než pět milionů lidí, což bylo zhruba 61 procent voličů.

Sněmovní volby lze napadnout v desetidenní lhůtě, a to od 25. října do 3. listopadu. Po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety Nejvyšší správní soud obdržel 42 stížností, všechny odmítl. Zjistil například dvě chyby při započítávání preferenčních hlasů, které však nemohly ovlivnit výsledky hlasování. Stejně dopadly i dvě stížnosti týkající se voleb, které dostal Ústavní soud.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drahoše podpořil v Brně plný sál, zněly vtípky na účet Zemana

21.01.2018 22:00 Aktualizováno Brno - Příznivci Jiřího Drahoše dnes zaplnili sál brněnského kulturního sálu Semilasso. Na pódiu se…

VIDEO: Halík: Kategorie sluníčkáčů a vítačů je mýtus, nic takového…

21.01.2018 21:55 Aktualizováno Praha - Český kněz a profesor Tomáš Halík před druhým kolem prezidentské volby volá po změně.…

Ovčáček se vysmál Drahošově kampani a předhodil mu Havla. A Drahoš rázně…

21.01.2018 21:51 Aktualizováno Praha - Slovní útoky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše…

Kalousek pro Babiše vymyslel hanlivé oslovení. Když chtějí ostudu, nesmí…

21.01.2018 21:21 Aktualizováno Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se na sociálních sítích trefuje do premiéra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama