Výsledky sněmovních voleb jsou oficiální, lze je napadnout u soudu

Praha - Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy do příštího pátku bude možné regulérnost hlasování zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy

Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu.

Kromě nich bude muset žalobce asi požádat také o vydání libereckého hejtmana Martina Půty (STAN), který byl v listopadu 2014 obviněn z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Výsledky mají podobu schválenou Státní volební komisí. Na 27 stranách obsahují informace o počtu voličů, o počtu platných hlasů, které dostaly volební strany celkem a v každém kraji, v němž kandidovaly, a seznam nových poslanců a jejich náhradníků podle stran a v pořadí podle počtu přednostních hlasů.

Letošní volby jasně vyhrálo ANO 2011, které díky půldruhému milionu hlasů obsadilo ve dvousetčlenné Sněmovně 78 křesel. Pětadvacet poslanců bude mít ODS, po 22 mandátech Piráti a SPD. KSČM a ČSSD získaly shodně 15 křesel, o zbytek se podělily KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Hlasovat přišlo více než pět milionů lidí, což bylo zhruba 61 procent voličů.

Sněmovní volby lze napadnout v desetidenní lhůtě, a to od 25. října do 3. listopadu. Po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety Nejvyšší správní soud obdržel 42 stížností, všechny odmítl. Zjistil například dvě chyby při započítávání preferenčních hlasů, které však nemohly ovlivnit výsledky hlasování. Stejně dopadly i dvě stížnosti týkající se voleb, které dostal Ústavní soud.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pospíšil chce TOP 09 připravit na blížící se volby

18.11.2017 20:58 Aktualizováno Praha - Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava…

Zahýbá kampaní Zemanovo zdraví? Podle expertů bude nosným bodem

18.11.2017 14:53 Aktualizováno Praha - Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana. Právě to by se podle…

Prezident jako nadčlověk? Kandidáti prozradili, jaké by měl mít pravomoci

18.11.2017 11:27 Praha - Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina…

Lidé se s Babišem nepářou. Na Národní třídě ho vypískali

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Praha - S hlasitým odporem protestujících se dnes ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama