Pro ODS není jiná cesta než skončit v opozici, říká Vystrčil. Němcová pokárala Klause mladšího

Jihlava - Pro Občanskou demokratickou stranu není zřejmě po volbách jiná cesta než skončit v opozici, tvrdí místopředseda ODS, senátor a předseda regionálního sdružení ODS na Vysočině Miloš Vystrčil.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS

Politik tvrdí, že koalice demokratických stran není možná. Pro ODS tedy není jiná možnost než opozice. Šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš přitom dnes naznačil, že by se mu koalice s ODS líbila, strana ale už před volbami tuto možnost vylučovala.

"Budeme konstruktivní, budeme navrhovat zákony prospěšné pro zemi," řekl Vystrčil. Podle Miroslavy Němcové, která se za občanské demokraty jako jediná z Vysočiny probojovala ze třetího místa kandidátky do Sněmovny, není práce v opozici hanbou. "ODS to prospělo k tomu, aby se soustředila na svůj program a znovu získala důvěru," uvedla Němcová.

Otevřenou či skrytou spolupráci občanských demokratů s vítězným hnutím ANO oba představitelé ODS na Vysočině vylučují. "Představa, že by ODS, která znovu dobývá důvěru občanů, ji promarnila tím, že by vystavila Babišovi bianco šek? Tím bychom sami sebe pohřbili," řekla Němcová.

Dalším důvodem je podle ní i programová nesourodost obou stran. Podle Vystrčila v sobotu hned po vyhlášení voleb neformálně zasedlo předsednictvo občanských demokratů. "Znovu jsme si tam potvrdili, že jakákoli vládní spolupráce s hnutím ANO je nepřijatelná a nepřipadá v úvahu," říká Vystrčil.

Němcová také zareagovala na výrok Václava Klause mladšího, podle něhož zlepšení volebního výsledku o tři procenta není důvodem k oslavám. Němcová na to má opačný pohled, třebaže si je vědoma, že volební výsledek nestačí na to, aby ODS hrála důležitější roli. "Ten signál dovnitř i navenek, že jsme opravdu prožili restart a vracíme se s dobrým programem a dobrými lidmi, je pro mě úžasně cenný a určitě bych ho takhle nedevalvovala," řekla Němcová ČTK.

Klaus mladší, který byl na třetím místě pražské kandidátky ODS, získal v celé Praze nejvíce preferenčních hlasů. Zakroužkovalo ho 22.635 lidí. V celorepublikovém pořadí se zařadil na druhé místo za předsedu ANO Andreje Babiše.

Vstupte do diskuze (70)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle 25 milionů korun na ochranu hranic na jihu Sahary, vláda plán…

21.02.2018 20:07 Praha – Česko pošle milion eur (zhruba 25,3 milionu Kč) na podporu jednotek pěti afrických zemí,…

Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM je teď jediná varianta na stole, říká…

21.02.2018 18:47 Praha - „Jedinou variantou na stole" je podle premiéra v demisi a předsedy ANO Andreje Babiše vláda…

Babiš vyslyší ODS, uspořádá schůzku stran kvůli evropské politice

21.02.2018 18:30 Praha – Na popud ODS uspořádá premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku předsedů…

V ČR mají vzniknout pravidla pro lobbing, záměr podpořila vláda

21.02.2018 18:16 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila věcný záměr zákona, podle kterého by se lobbisté ke své činnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama