Lidovci se připravují na opoziční roli. Propad ve volbách prý katastrofa není

Zlín/Praha - KDU-ČSL by měla zamířit do opozice, míní lídr kandidátky lidovců ve Zlínském kraji Ondřej Benešík. Volební výsledek lidovců sice podle něj zůstal za očekáváním, žádná katastrofa to prý ale není.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Lidovci ve Zlínském kraji získali 11,41 procenta hlasů. Ve srovnání minulými sněmovními volbami ztratili necelá dvě procenta hlasů a jeden poslanecký mandát. V celé zemi je volilo 5,8 procenta voličů, v roce 2013 získali 6,78 procenta.

Lidovci mají tradičně ve Zlínském kraji silnou pozici, ke které přispívá i popularita hejtmana a senátora Jiřího Čunka. Ve volbách do Sněmovny však nekandidoval, což mohlo KDU-ČSL v regionu stát hlasy voličů.

"Přišli jsme o čtyři mandáty, což je hodně. Takový je ale volební systém - nespravedlivý vůči menším stranám," uvedl Benešík, exstarosta Strání na Uherskohradišťsku.

Voliči podle něj lidovcům vzkázali, že do nové vlády jít nemají. "Kloním se k tomu, abychom co nejdříve ohlásili odchod do opozice. Ať ti, co dostali silnější mandát, předvedou co umí. Oni mají odpovědnost a neměli by se schovávat v opozičních lavicích," řekl Benešík. Na mysli prý má především hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a Piráty.

V úterý podle Benešíka zasedne předsednictvo lidovců, na pátek pak strana plánuje jednání celostátního výboru. Zdali při nich přijde řeč i na možné odstoupení současného vedení KDU-ČSL, odmítl Benešík spekulovat.

Pro lidovce je účast KDU-ČSL ve vládě vedené obviněným premiérem vyloučená. Babiš byl obviněn z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo.

"To není teď vůbec na pořadu dne, o koalici se vůbec nevyjednává. My se připravujeme na opoziční roli, protože jsou tady strany, které dostaly od voličů větší mandát, a to podstatně," řekl dnes šéf lifovců Pavel Bělobrádek. Dnešní schůzka lidovců s představiteli ANO se podle něj bude týkat pouze budoucího uspořádání Sněmovny, rozdělení míst v jejím vedení a vzniku výborů.

Dalším důvodem pro odchod lidovců do opozice je podle Bělobrádka osoba předpokládaného budoucího premiéra. "V okamžiku, kdy prezident republiky i hnutí ANO deklarují, že by premiérem měl být pan Babiš, tak my trváme na svých podmínkách," řekl. Vyloučil i zapojení lidovců do koalice všech stran proti ANO. "To by byla koalice, která by byla opřena o radikální nebo extremistické strany," řekl. Účast v takové vládě by pro KDU-ČSL byla nepřijatelná.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pospíšil chce TOP 09 připravit na blížící se volby

18.11.2017 20:58 Aktualizováno Praha - Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava…

Zahýbá kampaní Zemanovo zdraví? Podle expertů bude nosným bodem

18.11.2017 14:53 Aktualizováno Praha - Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana. Právě to by se podle…

Prezident jako nadčlověk? Kandidáti prozradili, jaké by měl mít pravomoci

18.11.2017 11:27 Praha - Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina…

Lidé se s Babišem nepářou. Na Národní třídě ho vypískali

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Praha - S hlasitým odporem protestujících se dnes ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama