Vítězství ANO nejde podle analytiků srovnávat s Polskem a Maďarskem

Praha - Vítězství hnutí ANO ve sněmovních volbách nelze srovnávat s úspěchy strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nebo polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.

Přidejte svůj názor

Povolební štáb hnutí ANO

V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi se na tom dnes shodli političtí analytici. Podle nich jsou Fidesz i PiS ideologické strany, zatímco ANO je spíš apolitické. Analytici by také za nejčistší řešení povolební situace považovali menšinovou vládu ANO, nepředpokládají však, že takový kabinet nakonec vznikne.

"Viktor Orbán a Jaroslaw Kaczyński jsou ideologové, kteří mají jasný politický program. Očistit Polsko od západního liberalismu. Udělat z Maďarska silný stát, který zajistí přežití maďarského národa. Ti lidé jsou ideologové. Andrej Babiš je podle mě přesný opak, on není ideolog, on je technolog moci," řekl politolog Lukáš Macek. Podle něj bude ideologie nové vlády záležet na tom, s kým se ANO dohodne na spolupráci.

"Česká republika není v situaci Polska nebo Maďarska, protože vítěz voleb je antipolitický. Tady není program na nějakou totální změnu ústavního státu, jako měl Viktor Orbán na vymazání opozice," připojil se právní filozof Jiří Přibáň. Podle něj se Česko liší od Polska a Maďarska i tím, že vítěz voleb nezískal absolutní většinu.

Analytici se také shodli v tom, že nejčistším řešením povolební situace by byl vznik menšinové vlády ANO, která by získávala účelovou podporu pro jednotlivé zákony. Vznik takové vlády by byl podmíněn dohodou s opozicí, která by získala kontrolu nad hlavními sněmovními výbory, a mohla tak kontrolovat práci vlády.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček byl zvolen do čela Sněmovny. Při nominaci premiéra bych…

22.11.2017 17:11 Aktualizováno Praha – Předsedou Poslanecké sněmovny byl dnes dle očekávání zvolen Radek Vondráček (ANO).…

ŽIVĚ: Předsedou Sněmovny.se stal Vondráček. Kalousek bojuje proti paktu…

22.11.2017 17:07 Aktualizováno Praha - Poslanci se dnes odpoledne začali zabývat volbou předsedy Sněmovny. Šéf volební komise…

Faltýnek chce odšpuntovat atmosféru ve Sněmovně. ANO navrhne, aby všechny…

22.11.2017 17:05 Praha – Ve čtvrtek by se měly sejít všechny sněmovní strany. Hnutí ANO chce při té příležitosti…

Zeman zaprodává zemi okupantům? Prezidentští kandidáti zuří kvůli článku o…

22.11.2017 16:33 Aktualizováno Praha - Článek o invazi do Československa z toku 1968, který se objevil na webu ruské armádní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama