Den, kdy padla Praha. Čechy čekají krušné časy, komentují volby slovenská média

Bratislava/Varšava - Výsledky parlamentních voleb v Česku už komentují také slovenská a polská média. Češi neuvěřili tomu, že trestní stíhání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je vážné a dali mu šanci na post premiéra, napsal list Hospodárske noviny.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny

"Absolutním propadákem je výsledek vládních sociálních demokratů, kteří skončili nejhůře v historii samostatného Česka. Podobně špatně dopadli i komunisté," napsaly Hospodárske noviny na svém webu.

Podle deníku důvod k oslavě mají tři strany, přičemž ODS na druhém místě potvrzuje postupné oživení někdejší slávy. "I v Česku se ukazuje, že kombinace silného lídra a protiislámských a xenofobních nálad, je receptem na úspěch. Výsledek SPD Tomia Okamury předčil výsledků průzkumů," uvedl list, podle kterého se mohou radovat také Piráti.

Denník N píše o paralele s výsledky voleb na Slovensku v roce 1994, které vyhrálo HZDS Vladimíra Mečiara, za jehož vlády čelila slovenská vláda výtkám kvůli deficitu demokracie. Českým premiérem se pravděpodobně stane politický predátor Babiš, který bude torpédovat základy české demokracie. "Prvním krokem bude snaha o ovládnutí policie a státního zastupitelství, kterým se bude snažit zabránit ve vyšetřování podvodu s evropskými dotacemi, z něhož je obviněn," napsal list. Dodal, že ať již bude ve vládě s Babišem kdokoliv, česká politika se bude vůči Bruselu vymezovat ještě více než dosud.

Podle listu Sme je zbytečné hovořit o porážkách jednotlivých stran, v českých volbách prohrálo Česko. "Skončil spor myšlenek, nastává období, kdy se voliči lákají na populistická hesla," napsalo Sme v komentáři pod titulkem "Den, kdy padla i Praha".

"Vládu bude sestavovat miliardář s množstvím skandálů a obvinění na krku, který se stylizuje do polohy racionálního manažera. Ústředním motivem jeho politiky je heslo o tom, že stát je třeba řídit jako firmu. Pokud by měl Babiš řídit český stát skutečně jako některou ze svých mnoha firem, tak mnoho českých voličů čekají krušné časy," napsal deník Pravda.

"Vítěz voleb je jeden, a to Andrej Babiš se svým hnutím ANO," napsal polský server Wiadomości WP, který zároveň poznamenal, že i když výsledek překonal předvolební odhady, nemá ANO dostatek hlasů pro jednobarevnou vládu. Server hodnotí Babiše jako obchodníka a populistu, který je skeptický k Bruselu a který vystupuje proti přistěhovalcům.

Vedle ANO a SPD, které zaznamenalo podle serveru historický úspěch, může být spokojená také Česká pirátská strana. Naopak absolutními poraženými jsou tradiční a kdysi silné levicové strany. "KSČM zaznamenala nejhorší výsledek od pádu komunistického režimu. Ještě horší fiasko historických rozměrů utrpěli vládní sociální demokrati," napsal Wiadomości WP.

Vstupte do diskuze (75)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

TOP 09 a STAN pravděpodobně žádný výbor nepovedou

23.11.2017 17:43 Praha - Sněmovní výbory, které jsou určené po dnešní schůzce všech stran zastoupených v dolní…

Andreji, splň, co jsi slíbil. Studenti posílají Babišovi vzkaz, přidal se…

23.11.2017 17:08 Aktualizováno Praha - Hnutí ANO v rámci předvolební kampaně Čechům do schránek hodilo mimo jiné Smlouvu Andreje…

Zeman u Putina intervenoval za vězněného teologa. Pak si opět podal…

23.11.2017 17:07 Aktualizováno Moskva - Prezident Miloš Zeman se při úterním setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem…

ANO by mělo mít předsedy sedmi výborů, Demokratický blok čtyř

23.11.2017 16:52 Praha - Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama