Nemáme tolik peněz jako SPD, pobavil Babiš. S ANO nikdo do koalice nechce. Do volební debaty ČT přišli Zaorálek s Babišem pozdě

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nestihli začátek závěrečné předvolební Superdebaty v České televizi. Před pořadem totiž diskutovali na stanici Nova. Následně se střetli s dalšími předsedy stran v závěrečné předvolební debatě.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Předvolební superdebata na ČT

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nestihli začátek závěrečné předvolební Superdebaty v České televizi. Kvůli účasti v předchozím duelu na televizi Nova a následném přejezdu ze studií soukromé stanice na Barrandově do Kongresového centra se zpozdili o zhruba čtvrt hodiny. Debata se v úvodu točila hlavně kolem možných povolebních koalicích a spolupráci ostatních subjektů s favorizovaným hnutím ANO.

Babiš a Zaorálek se od 19:55 střetli bez publika na Nově. V duelu na sebe často vzájemně útočili, hovořili například o ekonomice, plánech na zvyšování mezd, připravovaných daňových změnách, protikorupčních opatřeních či důchodové reformě. Neshodli se na podílu svých stran na vládní politice vůči EU v otázce migrace.

Zaorálek podotkl, že na rozdíl od hnutí ANO není ČSSD strana jednoho muže. To ale Babiše pobouřilo a podotkl, že v hnutí má řadu lidí, kteří ho mohou nahradit. Zaorálek ale následně podotkl, že ČSSD nebude sedět ve vládě s někým, kdo je trestně stíhán. Na to Babiš opáčil, že jeho hnutí by se sociálními demokraty spolupracovat mohlo.

Řešila se i otázka migrace. Podle Zaorálka i Babiše nemůže Česká republika přijmout kvóty na rozdělování migrantů. Dodal, že Visegradská čtyřka získala v boji proti nim dalšího spojence, vítěze rakouských voleb Sebastiana Kurze.

Duel na Nově skončil ve 21:22, cesta do přímého přenosu České televize zabrala Zaorálkovi a Babišovi necelou půlhodinu. Možnost debatovat ve veřejnoprávní televizi dostali kromě nich i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených.

Babiš po vstupu na pódium hned musel reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel. Šéf SPD Tomio Okamura se před Babišovým příchodem ohrazoval proti jeho slovům, že je loutkou kmotrů. "Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní," konstatoval Babiš. Přítomné publikum pak Babiš, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.

Během první hodiny pořadu se mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.

Druhá polovina závěrečné debaty, která podle vyjádření analytiků mohla plnit klíčovou roli pro řadu dosud nerozhodnutých voličů, se soustředila na otázku zdravotnictví. V úplném závěru dostal každý z lídrů půlminutu na oslovení voličů.

Kromě lídrů stran se na pořadu podílel za každou stranu ještě další představitel, který v zákulisí odpovídal na dotazy přes internet. Podle televize se pro zástupce stran v tzv. on-line zóně sešlo přes 2000 dotazů.

Odvysílání pořadu Novy chtěli zabránit Piráti, televize podle nich měla poskytnout prostor také zástupcům dalších stran. Návrh na pozastavení vysílání pořadu pražský městský soud zamítl dnes dopoledne. Podle soudu byla žaloba nedůvodná, protože program ještě nebyl odvysílán.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle 25 milionů korun na ochranu hranic na jihu Sahary, vláda plán…

21.02.2018 20:07 Praha – Česko pošle milion eur (zhruba 25,3 milionu Kč) na podporu jednotek pěti afrických zemí,…

Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM je teď jediná varianta na stole, říká…

21.02.2018 18:47 Praha - „Jedinou variantou na stole" je podle premiéra v demisi a předsedy ANO Andreje Babiše vláda…

Babiš vyslyší ODS, uspořádá schůzku stran kvůli evropské politice

21.02.2018 18:30 Praha – Na popud ODS uspořádá premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku předsedů…

V ČR mají vzniknout pravidla pro lobbing, záměr podpořila vláda

21.02.2018 18:16 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila věcný záměr zákona, podle kterého by se lobbisté ke své činnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama