Letošní kampaň? Díky změnám zákonů zmizel pocit politické záplavy, říkají experti

Praha - Podobu kampaně před letošními volbami do Sněmovny dle expertů ovlivnily mimo jiné legislativní novinky, zejména omezení rozpočtu jednotlivých stran na 90 milionů korun, ale také odstranění billboardů od dálnic a silnic první třídy.

Přidejte svůj názor

Česká republika

Politolog Jan Kubáček míní, že předpisy kampaň jednoznačně ovlivnily. "Ubylo billboardů jako dosud 'tradičního' dominantního volebního média, naopak se komunikace přesunula více směrem k sociálním médiím a kontaktní kampani," uvedl. Pozoroval také větší výskyt netradičních poutačů na nádražích, na neobvyklých místech ve městech a vesnicích.

Omezení billboardů zbavilo podle konzultanta pro politický marketing Martina Joachymstála veřejnost pocitu politické záplavy. "Nejen díky tomu vidíme mnohem více menších reklamních formátů a sponzorovaných příspěvků. Také podle Kubáčka strany používaly pestré formáty, například volební dopisy, setkávání s voliči a netradiční výlepy. Nebývale vysoký byl také letošní počet televizních a dalších debat, kde si kandidáti cvičí vystupování či argumentaci.

Joachymstál uvedl, že strany a hnutí zatím s limity neumějí příliš pracovat. "Proto jsme svědky relativně mdlých a nevýrazných kampaní spoléhajících na tradiční voličské skupiny a nástroje. Jsem přesvědčen, že v příštích volbách uvidíme mnohem větší míru specializace a tematického zacílení," uvedl.

Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka přineslo nejviditelnější efekt pravidlo o nutnosti podepisování všech propagačních materiálů stran, což komplikuje vytváření grafických podkladů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Předsedou Sněmovny se stal Vondráček. Babiš chce do vlády ODS

22.11.2017 17:28 Aktualizováno Praha - Poslanci se dnes odpoledne začali zabývat volbou předsedy Sněmovny. Šéf volební komise…

Vondráček byl zvolen do čela Sněmovny. Při nominaci premiéra bych…

22.11.2017 17:11 Aktualizováno Praha – Předsedou Poslanecké sněmovny byl dnes dle očekávání zvolen Radek Vondráček (ANO).…

Faltýnek chce odšpuntovat atmosféru ve Sněmovně. ANO navrhne, aby všechny…

22.11.2017 17:05 Praha – Ve čtvrtek by se měly sejít všechny sněmovní strany. Hnutí ANO chce při té příležitosti…

Zeman zaprodává zemi okupantům? Prezidentští kandidáti zuří kvůli článku o…

22.11.2017 16:33 Aktualizováno Praha - Článek o invazi do Československa z toku 1968, který se objevil na webu ruské armádní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama