Letošní kampaň? Díky změnám zákonů zmizel pocit politické záplavy, říkají experti

Praha - Podobu kampaně před letošními volbami do Sněmovny dle expertů ovlivnily mimo jiné legislativní novinky, zejména omezení rozpočtu jednotlivých stran na 90 milionů korun, ale také odstranění billboardů od dálnic a silnic první třídy.

Přidejte svůj názor

Česká republika

Politolog Jan Kubáček míní, že předpisy kampaň jednoznačně ovlivnily. "Ubylo billboardů jako dosud 'tradičního' dominantního volebního média, naopak se komunikace přesunula více směrem k sociálním médiím a kontaktní kampani," uvedl. Pozoroval také větší výskyt netradičních poutačů na nádražích, na neobvyklých místech ve městech a vesnicích.

Omezení billboardů zbavilo podle konzultanta pro politický marketing Martina Joachymstála veřejnost pocitu politické záplavy. "Nejen díky tomu vidíme mnohem více menších reklamních formátů a sponzorovaných příspěvků. Také podle Kubáčka strany používaly pestré formáty, například volební dopisy, setkávání s voliči a netradiční výlepy. Nebývale vysoký byl také letošní počet televizních a dalších debat, kde si kandidáti cvičí vystupování či argumentaci.

Joachymstál uvedl, že strany a hnutí zatím s limity neumějí příliš pracovat. "Proto jsme svědky relativně mdlých a nevýrazných kampaní spoléhajících na tradiční voličské skupiny a nástroje. Jsem přesvědčen, že v příštích volbách uvidíme mnohem větší míru specializace a tematického zacílení," uvedl.

Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka přineslo nejviditelnější efekt pravidlo o nutnosti podepisování všech propagačních materiálů stran, což komplikuje vytváření grafických podkladů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Březina (ČSSD) neuspěl s ústavní stížností, trest v kauze odměn platí

19.02.2018 12:03 Aktualizováno Brno/Praha - Pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) neuspěl s ústavní stížností v kauze Dopravního…

Zeman je hrobař, umíráček zvoní. Dokud bude žít, bude to mít ČSSD těžké,…

19.02.2018 11:40 Praha – Sociální demokracie si v neděli zvolila nové vedení. Do jejího čela delegáti dosadili…

Czexit by byl katastrofou, jen hlupák bez znalostí tvrdí opak, naštval se…

19.02.2018 11:04 Praha – Do probíhající debaty o tzv. czexitu přispěl i lidovecký eurposlanec Pavel Svoboda. A jedná…

Horáček se nestal prezidentem a tak radikálně změní profesi? Dostal…

19.02.2018 10:50 Praha - Textař a producent Michal Horáček sice jako kandidát na Hrad neuspěl, neznamená to ale, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama