Čeští poslanci nehájí naše názory a zájmy? Europoslanec poukázal na závažný problém

Praha – Projev českého prezidenta Miloše Zemana ve Štrasburku znovu otevřel diskuzi o tom, jak koordinována česká zahraniční politika – a to především mezi vládou a Hradem. Kabinet Bohuslava Sobotky se od prezidentových slov o Krymu distancoval, kritikou nešetřila ani většina poslanců a senátorů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Poslanecká sněmovna (7.5.2014)

Hlava státu by měla respektovat českou zahraniční politiku, shodla se ve svém stanovisku horní komora. Podobně se vyjádřila i celá řada poslanců. „V devadesátých letech jsme měli problémy s koordinací zahraniční politiky. Trochu jinak směřoval Hrad, trochu jinam Černín a trochu jinak Strakovka,“ připomněl nejnovější český europoslanec Jiří Payne (Svobodní), který na postu nedávno vystřídal svého stranického šéfa Petra Macha.

„Tehdy jsme jako zahraniční výbor cítili jménem Sněmovny odpovědnost, abychom sjednocovali zahraniční politiku. Dokonce jsme iniciovali podle rakouského vzoru vznik zahraničněpolitické rady, kde se probíraly hlavní otázky - tehdy například Landsmanšaft," píše na sociálních sítích Payne, který byl v letech 1990 až 2002 postupně poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny za Občanské fórum a ODS, později místopředseda Svobodných a poradce prezidenta Václava Klause.

Současnou práci poslanců ale příliš pozitivně nehodnotí. „Nějak mi chybí už asi deset let zahraniční výbor. Kdo je vlastně jeho předseda? Jak to, že se nesešel zahraniční výbor na mimořádné schůzi? Jak to, že zahraniční výbor nepožádal o setkání s prezidentem? Zvolili jsme si poslance, kteří mají hájit naše názory a naše zájmy, a oni nefungují,“ zlobí se.

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Radě Evropy ruskou anexi Krymu za „fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Za svá slova sklidil pochvalu ruských vládních politiků, ukrajinské i většinu českých naopak rozhořčil. Jeho výroky už ve středu odmítla také vláda, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé míří k volbám ve velkém. Volební účast přesahuje 50 procent

21.10.2017 12:16 Praha - Volební účast ve většině krajů Česka se pohybovala dnes před 11:00 kolem 50 procent. Na…

Protestní volby? Ani náhodou, Češi pořád volí ty samé. A jsou spokojeni.…

21.10.2017 12:08 Aktualizováno Ať už dopadnou víkendové sněmovní volby jakkoli, jedno je jisté předem: nejde o žádnou protestní…

V Opavě se zpozdilo hlasování a zkolabovala členka komise

21.10.2017 12:03 Ostrava - Hned dvakrát dnes bylo narušeno hlasování v jednom z volebních okrsků v Opavě. Nejprve se…

Koho volí Jiří Drahoš? Výsledek voleb očekávám s napětím, přiznal

21.10.2017 11:38 Praha - Kandidát na prezidenta a někdejší šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš přiznal, že vždy volí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama