Zeman by mohl být prohlášen za neschopného výkonu funkce, naznačil Dienstbier. Ovčáček a Hašek zuří

Praha - Senátor a exministr Jiří Dienstbier (ČSSD) se nechal slyšet, že v případě znovuzvolení Miloše Zemana by se Parlament měl zabývat ústavní možností jeho odvolání. Jeho slova vyvolala ostré reakce zejména z blízkého okolí současného prezidenta.

Přidejte svůj názor 149 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/

Dienstbier těmito slovy reagoval na Zemanův projev o Krymu ve Štrasburku. Ruskou anexi ukrajinského Krymu, kterou prezident označil za hotovou věc, považuje Dienstbier za „nejzásadnější porušení principu mezinárodního práva".

Senátor a někdejší ministr pro lidská práva a legislativu při projednávání usnesení, ve kterém senátoři vyzvali prezidenta, aby respektoval zahraniční politiku České republiky a zásady mezinárodního práva, naznačil, že pokud bude pokračovat takové chování a výroky Zemana, mohl by být prohlášen za neschopného výkonu funkce a pravomoci hlavy státu by mohl převzít premiér.

„Není tady jenom to vystoupení, ale ještě nějaký kolorit. Například výroky na adresu kameramana ČT,“ zmínil Dienstbier jiná Zemanova slova ze Štrasburku. Na adresu kameramana České televize Zeman prohlásil: „Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju.“

„Myslím si, že pokud to takto bude pokračovat, že zejména v případě jistého výsledku prezidentské volby nám nakonec nezbyde, než se zabývat zvyklostmi, které jsou naznačeny v článku 66 naší ústavy,“ uvedl Dienstbier před senátory.

Odkazoval tak na článek Ústavy ČR, který pojednává o odebrání prezidentské funkce v případě závažných důvodů. Doslova se v něm píše: „Nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády.“ Jaké jsou tyto závažné důvody však ústava neuvádí.

Na jeho slova zareagoval například hradní mluvčí Jiří Ovčáček.„‪Tento pán se inspiroval na ÚV KSČ v 70. letech. Místo Svobody chce Husáka,“ tvrdí Ovčáček.

A přidal se i někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Až se budou za 9 dnů hledat v Lidovém domě příčiny neúspěchu do analýzy Oty Novotného, neměl by být pan senátor se svým svěžím nápadem opomenut ... a to jsem do dneška věřil ve dvouciferný výsledek ..“ povzdechl si na sociálních sítích.

Vstupte do diskuze (149)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé míří k volbám ve velkém. Volební účast přesahuje 50 procent

21.10.2017 12:16 Praha - Volební účast ve většině krajů Česka se pohybovala dnes před 11:00 kolem 50 procent. Na…

Protestní volby? Ani náhodou, Češi pořád volí ty samé. A jsou spokojeni.…

21.10.2017 12:08 Aktualizováno Ať už dopadnou víkendové sněmovní volby jakkoli, jedno je jisté předem: nejde o žádnou protestní…

V Opavě se zpozdilo hlasování a zkolabovala členka komise

21.10.2017 12:03 Ostrava - Hned dvakrát dnes bylo narušeno hlasování v jednom z volebních okrsků v Opavě. Nejprve se…

Koho volí Jiří Drahoš? Výsledek voleb očekávám s napětím, přiznal

21.10.2017 11:38 Praha - Kandidát na prezidenta a někdejší šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš přiznal, že vždy volí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama