Zeman by mohl být prohlášen za neschopného výkonu funkce, naznačil Dienstbier. Ovčáček a Hašek zuří

Praha - Senátor a exministr Jiří Dienstbier (ČSSD) se nechal slyšet, že v případě znovuzvolení Miloše Zemana by se Parlament měl zabývat ústavní možností jeho odvolání. Jeho slova vyvolala ostré reakce zejména z blízkého okolí současného prezidenta.

Přidejte svůj názor 149 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/

Dienstbier těmito slovy reagoval na Zemanův projev o Krymu ve Štrasburku. Ruskou anexi ukrajinského Krymu, kterou prezident označil za hotovou věc, považuje Dienstbier za „nejzásadnější porušení principu mezinárodního práva".

Senátor a někdejší ministr pro lidská práva a legislativu při projednávání usnesení, ve kterém senátoři vyzvali prezidenta, aby respektoval zahraniční politiku České republiky a zásady mezinárodního práva, naznačil, že pokud bude pokračovat takové chování a výroky Zemana, mohl by být prohlášen za neschopného výkonu funkce a pravomoci hlavy státu by mohl převzít premiér.

„Není tady jenom to vystoupení, ale ještě nějaký kolorit. Například výroky na adresu kameramana ČT,“ zmínil Dienstbier jiná Zemanova slova ze Štrasburku. Na adresu kameramana České televize Zeman prohlásil: „Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju.“

„Myslím si, že pokud to takto bude pokračovat, že zejména v případě jistého výsledku prezidentské volby nám nakonec nezbyde, než se zabývat zvyklostmi, které jsou naznačeny v článku 66 naší ústavy,“ uvedl Dienstbier před senátory.

Odkazoval tak na článek Ústavy ČR, který pojednává o odebrání prezidentské funkce v případě závažných důvodů. Doslova se v něm píše: „Nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády.“ Jaké jsou tyto závažné důvody však ústava neuvádí.

Na jeho slova zareagoval například hradní mluvčí Jiří Ovčáček.„‪Tento pán se inspiroval na ÚV KSČ v 70. letech. Místo Svobody chce Husáka,“ tvrdí Ovčáček.

A přidal se i někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Až se budou za 9 dnů hledat v Lidovém domě příčiny neúspěchu do analýzy Oty Novotného, neměl by být pan senátor se svým svěžím nápadem opomenut ... a to jsem do dneška věřil ve dvouciferný výsledek ..“ povzdechl si na sociálních sítích.

Vstupte do diskuze (149)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpudivé, nejhlubší dno. To už může vlézt do kanálu. Kalousek, Jurečka a…

22.02.2018 19:01 Aktualizováno ANKETA - Prezident Miloš Zeman jako první hlava státu od Gustava Husáka navštíví sjezd, který bude…

Křesla se nevzdáme, vzkazují Okleštěk a Vondrák. Ani rozhodnutí …

22.02.2018 18:34 Ostrava/Olomouc - Ani rozhodnutí poslankyně hnutí ANO Jany Vildumetzové skončit jako hejtmanka…

Babiš má smůlu. Publicista prozradil, proč by měl premiér rezignovat

22.02.2018 17:52 Aktualizováno Praha - Podle publicisty Miroslava Žáka by měl premiér v demisi Andrej Babiš zvážit své působení na…

Starostové s ANO našli programové shody, zádrhelem zůstává Babiš

22.02.2018 16:03 Praha - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) našlo s hnutím ANO jisté programové shody. Trvá ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama