Babiš se vybarvil do červena? Putin je agresor, který ohrožuje naši bezpečnost, varuje Schwarzenberg

Praha – Šéf hnutí ANO Andrej Babiš považuje protiruské sankce za neúčinné. V rozhovoru pro Hospodářské noviny také zpochybnil efekt takzvaných minských dohod o řešení rusko-ukrajinského konfliktu. To se ale vůbec nelíbí čestnému předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Volební sjezd TOP 09 (28. 11. 2015)

Babiš uznal, že Rusko je agresor, protože obsadilo Krym. „Sankce však nepřinutily Rusko, aby Krym opustilo. A minské dohody nefungují. Je otázka, co s tím dál," říká Babiš. „Andrej Babiš by dle mého očekávání nejraději zrušil sankce proti putinovskému Rusku,“ konstatoval Schwarzenberg.

Zástupce TOP 09 v té souvislosti poukazuje na Babišovu minulost. „Vzhledem k tomu, že u slovenského soudu byl díky výpovědi svého řídícího důstojníka osvobozen od žaloby, že pracoval pro StB, nebudu o důvodech jeho jasně vysloveného postoje spekulovat,“ uvedl Schwarzenberg ještě předtím, než slovenský ústavní soud dnešním verdiktem zrušil pravomocné rozhodnutí, že Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. 

„Jeho hlavní argument je, že sankce nefungují. Sankce ale fungují a je to jedna z mála možností, jak se efektivně postavit agresorovi, který napadá své okolí a ohrožuje naši bezpečnost tak jako Vladimir Putin. Nicméně u takto velké a poměrně silné země to potřebuje svůj čas. Při mírných sankcích, které Evropa a Spojené státy na Rusko uvalily, je samozřejmě Ruská federace schopná se s tím po nějaký čas vyrovnávat. Ale ne věčně,“ myslí si někdejší šéf české diplomacie.

Poukazuje, že je třeba mít trpělivost. „Pamatujme, že sankce proti Íránu potřebovaly více než deset let, než začaly přinášet výsledky. Je to běh na dlouhou trať a nemá smysl pochybovat o jejich dopadech dříve, než uplyne alespoň jedno desetiletí. Pokud samozřejmě mezitím nenastanou změny v postoji dotyčné země. Je ale třeba, aby naši politici byli konzistentní, pevní v kramflecích a neměnili stanovisko každých pár měsíců. Při léčbě rakoviny taky nemůžeme posuzovat výsledek léčby po prvním ozařování. I tato léčba potřebuje svůj čas,“ dodal politik.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna rozdělila mezi kontrolory grantů statisícové odměny

17.12.2017 14:55 Praha - Více než půl milionu korun rozdělila na ročních odměnách Poslanecká sněmovna mezi členy…

KSČM trvá na nominaci Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

17.12.2017 13:58 Praha - KSČM se nevzdá nominace předlistopadového policisty Zdeňka Ondráčka do čela komise, která…

Změní se po volbách daně? Kandidáti na prezidenta řekli, co se chystají…

17.12.2017 13:41 Praha - Do rozhodování o výši daní by většina uchazečů o post prezidenta republiky ze své funkce…

Hüner snížil počet svých náměstků z 11 na sedm

17.12.2017 13:16 Praha - Nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner snížil počet svých náměstků z 11 na sedm.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama