Stydíme se za Zemana. Drahoš i Horáček se distancovali od hlavy státu, mluví o ostudě

Praha – Mezi ty, kteří se distancovali od slov prezidenta Miloše Zemana o Ukrajině, Krymu a Rusku, patří také prezidentští kandidát Michal Horáček a Jiří Drahoš. Oba slova současného prezidenta odsoudili.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš

Horáček svůj postoj objasnil v dopise, který zaslal ukrajinskému velvyslanci v Praze Jevhenu Perebyjnisovi. „Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám v souvislosti s projevem prezidenta České republiky Miloše Zemana řekl pár osobních slov,“ začíná svůj dopis pro velvyslance Horáček.

Kandidát na prezidenta v souvislosti se slovy Zemana zavzpomínal na své zkušenosti. „Zažil jsem chvíli, kdy do mé země vtrhly tanky okupantů. Byl to pro mě nejsmutnější den mého života. Proto se tak stydím za výroky hlavy našeho státu, které ponížení okupovaných relativizují. Pro mě osobně je svoboda hodnotou absolutní,“ ujišťuje Horáček.

„Nejen já, ale i mí přátelé, příbuzní a kolegové bychom Vás rádi ujistili, že smýšlení Miloše Zemana naším smýšlením není. Dovoluji si Vás ujistit, že budu-li z rozhodnutí občanů ČR zvolen prezidentem, budu na územní celistvosti a nedotknutelnosti mezinárodně uznaných hranic Vaší země bezvýhradně trvat,“ dodal na závěr Horáček.

Podobně to vidí i další uchazeč o prezidentský post. „Ukázka, jak nemá vypadat osobní aktivita hlavy státu. Můj názor je opačný: sankce mají smysl, anexe Krymu je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl na sociálních sítích Drahoš.

Na facebooku pak přidal další komentář. „Jako občan České republiky, kterému není lhostejná její pověst, se distancuji od projevu Miloše Zemana v Radě Evropy. Vždy jsem odsuzoval ruskou agresi vůči Ukrajině a anexi Krymu jako závažné porušení mezinárodního práva a považuji za správné, že západní společenství zaujalo k této agresi jednoznačně odmítavý postoj. Vyjádření prezidenta Zemana ohledně sankcí a Krymu považuji za nepřijatelná, poškozující pověst i zájmy České republiky,“ dodal Drahoš.

Také lékař a aktivista Marek Hilšer, který zatím sbírá podpisy, aby mohl kandidovat, se Zemanovými výroky nesouhlasí. „Vyjádření prezidenta Zemana o Krymu je projevem jeho práce v zájmu ruské zahraniční politiky. Je tragédií, když prezident nejedná v souladu se zájmy vlastní země, ale ve prospěch cizí mocnosti. Takové politiky jsme zde měli v době po roce 48 a 68. Pevně věřím, že M. Zemana brzy ve volbách pošleme do propadliště dějin. Děkuji všem českým politikům, kteří se rázně proti jeho slovům ohradili,“ vzkázal Hilšer.

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o…

14.12.2017 22:18 Aktualizováno ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti…

Soros a Schwarzenberg finančně podporují Zemanovy soupeře? Objevily se…

14.12.2017 22:18 Aktualizováno Praha - Proruský server Aeronet, který je na seznamu dezinformačních serverů, se snaží negativně…

Migranty pomůžou zastavit země V4. Jsem spokojený chlapík, reagoval Juncker

14.12.2017 21:04 Aktualizováno Brusel - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko dnes v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu…

Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra…

14.12.2017 18:37 Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama