Stydíme se za Zemana. Drahoš i Horáček se distancovali od hlavy státu, mluví o ostudě

Praha – Mezi ty, kteří se distancovali od slov prezidenta Miloše Zemana o Ukrajině, Krymu a Rusku, patří také prezidentští kandidát Michal Horáček a Jiří Drahoš. Oba slova současného prezidenta odsoudili.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš

Horáček svůj postoj objasnil v dopise, který zaslal ukrajinskému velvyslanci v Praze Jevhenu Perebyjnisovi. „Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám v souvislosti s projevem prezidenta České republiky Miloše Zemana řekl pár osobních slov,“ začíná svůj dopis pro velvyslance Horáček.

Kandidát na prezidenta v souvislosti se slovy Zemana zavzpomínal na své zkušenosti. „Zažil jsem chvíli, kdy do mé země vtrhly tanky okupantů. Byl to pro mě nejsmutnější den mého života. Proto se tak stydím za výroky hlavy našeho státu, které ponížení okupovaných relativizují. Pro mě osobně je svoboda hodnotou absolutní,“ ujišťuje Horáček.

„Nejen já, ale i mí přátelé, příbuzní a kolegové bychom Vás rádi ujistili, že smýšlení Miloše Zemana naším smýšlením není. Dovoluji si Vás ujistit, že budu-li z rozhodnutí občanů ČR zvolen prezidentem, budu na územní celistvosti a nedotknutelnosti mezinárodně uznaných hranic Vaší země bezvýhradně trvat,“ dodal na závěr Horáček.

Podobně to vidí i další uchazeč o prezidentský post. „Ukázka, jak nemá vypadat osobní aktivita hlavy státu. Můj názor je opačný: sankce mají smysl, anexe Krymu je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl na sociálních sítích Drahoš.

Na facebooku pak přidal další komentář. „Jako občan České republiky, kterému není lhostejná její pověst, se distancuji od projevu Miloše Zemana v Radě Evropy. Vždy jsem odsuzoval ruskou agresi vůči Ukrajině a anexi Krymu jako závažné porušení mezinárodního práva a považuji za správné, že západní společenství zaujalo k této agresi jednoznačně odmítavý postoj. Vyjádření prezidenta Zemana ohledně sankcí a Krymu považuji za nepřijatelná, poškozující pověst i zájmy České republiky,“ dodal Drahoš.

Také lékař a aktivista Marek Hilšer, který zatím sbírá podpisy, aby mohl kandidovat, se Zemanovými výroky nesouhlasí. „Vyjádření prezidenta Zemana o Krymu je projevem jeho práce v zájmu ruské zahraniční politiky. Je tragédií, když prezident nejedná v souladu se zájmy vlastní země, ale ve prospěch cizí mocnosti. Takové politiky jsme zde měli v době po roce 48 a 68. Pevně věřím, že M. Zemana brzy ve volbách pošleme do propadliště dějin. Děkuji všem českým politikům, kteří se rázně proti jeho slovům ohradili,“ vzkázal Hilšer.

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politickým stranám platíme z našich kapes stamiliony. I těm, které neuspějí

18.10.2017 10:06 Napadlo vás někdy, z čeho politické strany financují svůj provoz? Na rozdíl od veřejně…

Mirek Topolánek prozradil přísně utajovanou informaci? Toto se Babišovi…

18.10.2017 09:59 Praha – Někdejší premiér a šéf ODS Mirek Topolánek už nějakou dobu glosuje nejen politické dění na…

Jak bude vypadat povolební neděle? Politici už teď spřádají plány

18.10.2017 09:26 Praha - V pátek a sobotu proběhnou v Česku volby do Sněmovny. Neděle sice podle lídrů nejsilnějších…

Nebezpečný populista Babiš? Huffington Post má obavy z výsledků voleb v ČR

18.10.2017 09:19 Berlín - O nadcházejících volbách v ČR píše také německá verze serveru Huffington Post. V České…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama