Kandidáti na prezidenta budou sbírat podpisy na Karlově univerzitě, agitace je zakázaná

Praha/Brno - Kandidáti na prezidenta budou moct během října na Univerzitě Karlově v Praze (UK) sbírat podpisy pro kandidaturu. Podobnou akci pořádala už v září také Masarykova univerzita v Brně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školství

Vedení obou univerzit zdůvodnilo sběry podpisů pro kandidáty na prezidenta tím, že chce podpořit aktivní účast lidí v lednových prezidentských volbách. "V žádném případě však nechceme, aby prezidentští kandidáti tyto podpisové akce využili nebo zneužili k volební kampani či agitaci. Ta povolena není," uvedl na webu školy rektor Tomáš Zima.

Do podpisové akce na univerzitě se kandidáti mohou přihlásit ode dneška do 15:00 v pátek na adrese podpisovearchy@cuni.cz. Budou si muset zajistit vždy jednoho vlastního zástupce, který bude mít na sběr podpisů k dispozici jeden stůl. Akce se uskuteční ve všední dny mezi 16. a 31. říjnem od 10:00 do 19:00 v budově školy v Celetné ulici a od 08:00 do 14:00 v multifunkčním kampusu v Hybernské ulici.

Zima patří mezi rektory vysokých škol, kteří v letech 2014 až 2016 nepřišli 28. října na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad. Vedoucí představitelé veřejných vysokých škol tak reagovali na to, že prezident Miloš Zeman nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory.

Zima také jako rektor UK kritizoval rozhodnutí Zemana, který v květnu 2015 odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z UK a Vysoké školy ekonomické. Prezidentův postoj označil tehdy za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce. Později Zima podpořil i neúspěšnou snahu navržených akademiků domoci se jmenování správní žalobou na hlavu státu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman s manželkou byli jediní, kdo ve svém okrsku hlasovali pro SPO

22.10.2017 17:24 Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana byli ve svém volebním okrsku jediní, kdo…

Paroubek pro EZ: Snad už přestanou hloupé a pitomé řeči. Kdyby bylo vedení…

22.10.2017 17:22 Aktualizováno ROZHOVOR - Výsledek sociální demokracie je nejhorší v historii, je to naprostý debakl, říká…

Volby byly pod útokem hackerů. Policie bude šetřit napadení ČSÚ

22.10.2017 17:17 Praha - Včerejší problémy serverů ČSÚ, na kterých byly zveřejňovány výsledky voleb, byly způsobeny…

Vydáme Babiše policii! Piráti ustanovili poslanecký klub. Předsedou bude…

22.10.2017 17:12 Praha - Všech dvaadvacet nově zvolených poslanců České pirátské strany se dnes sešlo na prvním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama