Kandidáti na prezidenta budou sbírat podpisy na Karlově univerzitě, agitace je zakázaná

Praha/Brno - Kandidáti na prezidenta budou moct během října na Univerzitě Karlově v Praze (UK) sbírat podpisy pro kandidaturu. Podobnou akci pořádala už v září také Masarykova univerzita v Brně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školství

Vedení obou univerzit zdůvodnilo sběry podpisů pro kandidáty na prezidenta tím, že chce podpořit aktivní účast lidí v lednových prezidentských volbách. "V žádném případě však nechceme, aby prezidentští kandidáti tyto podpisové akce využili nebo zneužili k volební kampani či agitaci. Ta povolena není," uvedl na webu školy rektor Tomáš Zima.

Do podpisové akce na univerzitě se kandidáti mohou přihlásit ode dneška do 15:00 v pátek na adrese podpisovearchy@cuni.cz. Budou si muset zajistit vždy jednoho vlastního zástupce, který bude mít na sběr podpisů k dispozici jeden stůl. Akce se uskuteční ve všední dny mezi 16. a 31. říjnem od 10:00 do 19:00 v budově školy v Celetné ulici a od 08:00 do 14:00 v multifunkčním kampusu v Hybernské ulici.

Zima patří mezi rektory vysokých škol, kteří v letech 2014 až 2016 nepřišli 28. října na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad. Vedoucí představitelé veřejných vysokých škol tak reagovali na to, že prezident Miloš Zeman nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory.

Zima také jako rektor UK kritizoval rozhodnutí Zemana, který v květnu 2015 odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z UK a Vysoké školy ekonomické. Prezidentův postoj označil tehdy za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce. Později Zima podpořil i neúspěšnou snahu navržených akademiků domoci se jmenování správní žalobou na hlavu státu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR má novou vládu. Babiše bych jmenoval premiérem i podruhé, zopakoval…

13.12.2017 15:49 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše …

Okamura chce předčasné volby? Jednání evropského výboru provázely ostré…

13.12.2017 15:44 Praha - Při jednání poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti padaly různé názory na nelegální…

Babišova vláda požádá o důvěru 10. ledna. Z Bruselu přišla první gratulace

13.12.2017 15:31 Praha/Brusel - Vláda Andreje Babiše (ANO) požádá ve Sněmovně o důvěru ve středu 10. ledna. Příští…

ŽIVĚ: Zeman jmenoval novou vládu, Babiš a ministři se poklonili u hrobu…

13.12.2017 15:22 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval jednobarevnou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama