Cenu pro Zemana hodnotí politici vesměs pozitivně, Kalousek si rýpnutí neodpustil

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal v New Yorku od Amerického židovského fondu ocenění Bojovník za svobodu. Čeští politici to většinou hodnotí pozitivně. Stejně tak i projev, v němž Zeman vyzval demokratické země, aby přesunuly své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) prostřednictvím tiskového odboru ministerstva uvedl, že Zemanův názor na přesunutí ambasády úřad dlouhodobě zná. "Takovýto přesun se vždy musí koordinovat s našimi partnery, mimo jiné i se samotným Izraelem. V tuto chvíli přesun naší ambasády do Jeruzaléma nechystáme," uvedl Zaorálek.

"Vzhledem k tomu, ze statut Jeruzaléma má v dějinách židovského národa již 3000 let zcela mimořádné postavení, pokládám myšlenku přestěhování ambasád za logickou a v případně diskuse na vládě bych ji podpořil," sdělil ČTK ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman.

"Výzvu vnímám pozitivně jako výrok vyvažující všechny tendence dneška, které se snaží zpochybňovat nároky Izraele na Jeruzalém a které překrucují minulost a fakta. Naše země patří k menšině, která je schopná a ochotná zaujmout ve vztahu k blízkovýchodní otázce jasně proizraelský postoj," uvedla poslankyně ODS Jana Černochová.

S přestěhováním ambasád by souhlasil i předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Myslím, že jen popíráme faktický stav věcí - totiž že Jeruzalém prostě je metropolí Izraele," uvedl. "Měli bychom respektovat právo námi uznávaného státního celku vybrat si svobodně svoje hlavní město," sdělil ČTK ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Myšlenku naopak nepodporuje předseda KSČM Vojtěch Filip. "Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Důvody, proč jsou ambasády v Tel Avivu, ještě nepominuly a žel tzv. cestovní mapa o urovnání krize se nenaplňuje," napsal Filip ČTK.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek respektuje, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. "Taky by se mně samozřejmě líbilo, kdyby tam ambasády byly. Diplomaté, kteří se tamní situací zabývají, však musejí říct, zda by to prospělo mírové dohodě, nebo by ji to naopak oddálilo, to já nevím, a mírová dohoda je prioritou číslo jedna," uvedl. Na dotaz, zda byl takový výrok vhodný, řekl, že prezident věděl, komu to říká. "A on rád říká to, co lidé chtějí slyšet," uvedl.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je hrobař, umíráček zvoní. Dokud bude žít, bude to mít ČSSD těžké,…

19.02.2018 17:11 Aktualizováno Praha – Sociální demokracie si v neděli zvolila nové vedení. Do jejího čela delegáti dosadili…

Robejškův komentář k olympiádě je terčem posměchu. Tohle už nic nepřekoná,…

19.02.2018 17:08 Aktualizováno Praha – Právě probíhající zimní olympijské hry zřejmě upoutaly pozornost i politika a politologa…

Hamáček a Zimola budou mít Zemana na své straně. Propad ČSSD v podzimních…

19.02.2018 15:48 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle politologa a ředitele agentury Phoenix online research Jana Kubáčka dostal nově…

Komunisté vyzvali ČSSD, aby zvážila podporu vznikající vládě ANO

19.02.2018 15:47 Praha - Komunisté čekají, kam jednání o možné podpoře vlády nasměrují schůzky šéfů obou stran s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama