Cenu pro Zemana hodnotí politici vesměs pozitivně, Kalousek si rýpnutí neodpustil

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal v New Yorku od Amerického židovského fondu ocenění Bojovník za svobodu. Čeští politici to většinou hodnotí pozitivně. Stejně tak i projev, v němž Zeman vyzval demokratické země, aby přesunuly své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) prostřednictvím tiskového odboru ministerstva uvedl, že Zemanův názor na přesunutí ambasády úřad dlouhodobě zná. "Takovýto přesun se vždy musí koordinovat s našimi partnery, mimo jiné i se samotným Izraelem. V tuto chvíli přesun naší ambasády do Jeruzaléma nechystáme," uvedl Zaorálek.

"Vzhledem k tomu, ze statut Jeruzaléma má v dějinách židovského národa již 3000 let zcela mimořádné postavení, pokládám myšlenku přestěhování ambasád za logickou a v případně diskuse na vládě bych ji podpořil," sdělil ČTK ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman.

"Výzvu vnímám pozitivně jako výrok vyvažující všechny tendence dneška, které se snaží zpochybňovat nároky Izraele na Jeruzalém a které překrucují minulost a fakta. Naše země patří k menšině, která je schopná a ochotná zaujmout ve vztahu k blízkovýchodní otázce jasně proizraelský postoj," uvedla poslankyně ODS Jana Černochová.

S přestěhováním ambasád by souhlasil i předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Myslím, že jen popíráme faktický stav věcí - totiž že Jeruzalém prostě je metropolí Izraele," uvedl. "Měli bychom respektovat právo námi uznávaného státního celku vybrat si svobodně svoje hlavní město," sdělil ČTK ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Myšlenku naopak nepodporuje předseda KSČM Vojtěch Filip. "Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Důvody, proč jsou ambasády v Tel Avivu, ještě nepominuly a žel tzv. cestovní mapa o urovnání krize se nenaplňuje," napsal Filip ČTK.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek respektuje, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. "Taky by se mně samozřejmě líbilo, kdyby tam ambasády byly. Diplomaté, kteří se tamní situací zabývají, však musejí říct, zda by to prospělo mírové dohodě, nebo by ji to naopak oddálilo, to já nevím, a mírová dohoda je prioritou číslo jedna," uvedl. Na dotaz, zda byl takový výrok vhodný, řekl, že prezident věděl, komu to říká. "A on rád říká to, co lidé chtějí slyšet," uvedl.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otírají se o mě komedianti. "Mlátička" Ondráček se tvrdě vysmál Svěrákovi,…

12.12.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Zdeněk Svěrák, Petr Pithart nebo Pavel Pafko. To jsou osobnosti, které se přidali v výzvě…

Sobotka lhal? ČSSD vše brzdila, teď to ale může vypuknout naplno, tvrdí…

12.12.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Americký novinář Erik Best, který dlouhodobě žijí v České republice, se na svém pravidelném…

Jeden z prezidentských kandidátů je terčem posměchu. Vypadá jako úplný…

12.12.2017 22:05 Aktualizováno Praha – Prezidentský kandidát Petr Hannig vyvolal rozruch kvůli svému výroku o migrantech. Podle…

Poslanci možná upraví v cestovní novele podobu garančního fondu

12.12.2017 21:39 Praha - Sněmovna možná upraví v novele o cestovním ruchu podobu nově zřizovaného garančního fondu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama