Cenu pro Zemana hodnotí politici vesměs pozitivně, Kalousek si rýpnutí neodpustil

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal v New Yorku od Amerického židovského fondu ocenění Bojovník za svobodu. Čeští politici to většinou hodnotí pozitivně. Stejně tak i projev, v němž Zeman vyzval demokratické země, aby přesunuly své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) prostřednictvím tiskového odboru ministerstva uvedl, že Zemanův názor na přesunutí ambasády úřad dlouhodobě zná. "Takovýto přesun se vždy musí koordinovat s našimi partnery, mimo jiné i se samotným Izraelem. V tuto chvíli přesun naší ambasády do Jeruzaléma nechystáme," uvedl Zaorálek.

"Vzhledem k tomu, ze statut Jeruzaléma má v dějinách židovského národa již 3000 let zcela mimořádné postavení, pokládám myšlenku přestěhování ambasád za logickou a v případně diskuse na vládě bych ji podpořil," sdělil ČTK ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman.

"Výzvu vnímám pozitivně jako výrok vyvažující všechny tendence dneška, které se snaží zpochybňovat nároky Izraele na Jeruzalém a které překrucují minulost a fakta. Naše země patří k menšině, která je schopná a ochotná zaujmout ve vztahu k blízkovýchodní otázce jasně proizraelský postoj," uvedla poslankyně ODS Jana Černochová.

S přestěhováním ambasád by souhlasil i předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Myslím, že jen popíráme faktický stav věcí - totiž že Jeruzalém prostě je metropolí Izraele," uvedl. "Měli bychom respektovat právo námi uznávaného státního celku vybrat si svobodně svoje hlavní město," sdělil ČTK ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Myšlenku naopak nepodporuje předseda KSČM Vojtěch Filip. "Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Důvody, proč jsou ambasády v Tel Avivu, ještě nepominuly a žel tzv. cestovní mapa o urovnání krize se nenaplňuje," napsal Filip ČTK.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek respektuje, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. "Taky by se mně samozřejmě líbilo, kdyby tam ambasády byly. Diplomaté, kteří se tamní situací zabývají, však musejí říct, zda by to prospělo mírové dohodě, nebo by ji to naopak oddálilo, to já nevím, a mírová dohoda je prioritou číslo jedna," uvedl. Na dotaz, zda byl takový výrok vhodný, řekl, že prezident věděl, komu to říká. "A on rád říká to, co lidé chtějí slyšet," uvedl.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přednostní hlas zamíchaly pořadím kandidátů v Olomouckém kraji

22.10.2017 09:13 Olomouc 22. října (ČTK) - Voliči pomocí preferenčních hlasů opět výrazně zamíchali výsledným…

ČR musí podle Babiše v EU hledat partnery i mimo visegrádskou čtyřku

22.10.2017 08:27 Praha/Londýn - Česká republika musí v Evropské unii hledat partnery i mimo visegrádskou skupinu (V4…

ŽIVĚ: Volby, které změní Česko? Lidé se probouzí do nejasné budoucnosti

22.10.2017 08:13 Praha - Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hnutí ANO Andreje…

Balíme kufry? Michal Horáček důrazně okomentoval volby. A Drahoš se přidal

22.10.2017 00:18 Aktualizováno Praha - Celá řada osobností netají zděšení nad výsledky voleb. Nasvědčují tomu, že demokracie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama