Průzkum: Zeman s převahou vyhraje první kolo, hlas mu dají voliči ANO

Praha - Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění pro prezidentskou volbu vyplývá, že by v prvním kole zvítězil současný prezident Miloš Zeman s výrazným náskokem. Průzkum, který vypracovala agentura Focus, analyzuje také strukturu voličstva jednotlivých kandidátů.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Miloš Zeman v prezidentském duelu při minulé prezidentské volbě

Průzkum si nechal agenturou Focus zpracovat Český rozhlas. Účastnilo se ho 1011 respondentů v druhé polovině srpna. Z dat průzkumu vyplývá, že v prvním kole by uspěl Miloš Zeman se ziskem 28,1 procenta hlasů, na druhém místě akademik Jiří Drahoš se 13 procenty hlasů.

Na třetím místě by se s 12,4 umístil textař Michal Horáček. Zajímavým aspektem průzkumu je, že celých 40 procent dotázaných zatím neví, komu by v prezidentské volbě svůj hlas dalo. Ostatní kandidáti mají v průměru jedno procento hlasů. Nejhůře si vede Jana Yngland Hrušková (0,1 procenta), nejlépe bývalý poslanec za Věci Veřejné Otto Chaloupka (2,6 procenta) a senátor Jaroslav Kubera (ODS) s 1,4 procenty.

Osoba Miloše Zemana zároveň nejvíc rozděluje společnost. 36 procent respondentů totiž uvedlo, že by byl dobrým příštím prezidentem, na druhé straně 39 procent lidí si myslí, že by byl spíše velmi špatnou hlavou státu. 

Focus se zaměřil také na strukturu voličstva nejsilnější trojice kandidátů. Z analýzy plyne, že typický volič Miloše Zemana je také často voličem hnutí ANO Andreje Babiše. Jde zejména o voliče starší 55 lety a mírně převažují muži. Nejčastěji se jedná o lidi s nižším vzděláním (s vyučením, nebo pouze se základním vzděláním). Kromě voličů hnutí ANO by Zemanovi dali hlas zejména voliči ČSSD a KSČM.

Nejvíce žen by volilo Michala Horáčka. Toho by volili také lidé se středním nebo vyšším vzděláním, voliči hnutí ANO, TOP 09 a ČSSD. Jiřího Drahoše podporují lidé napříč věkovým spektrem, se středoškolským nebo vyšším vzděláním. Drahoš oslovuje zejména voliče ODS, hnutí ANO a KDU-ČSL. Zeman sklízí podporu hlavně mezi důchodci, Horáček mezi úředníky a nemanuálně pracujícími.

Vstupte do diskuze (102)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle 25 milionů korun na ochranu hranic na jihu Sahary, vláda plán…

21.02.2018 20:07 Praha – Česko pošle milion eur (zhruba 25,3 milionu Kč) na podporu jednotek pěti afrických zemí,…

Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM je teď jediná varianta na stole, říká…

21.02.2018 18:47 Praha - „Jedinou variantou na stole" je podle premiéra v demisi a předsedy ANO Andreje Babiše vláda…

Babiš vyslyší ODS, uspořádá schůzku stran kvůli evropské politice

21.02.2018 18:30 Praha – Na popud ODS uspořádá premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku předsedů…

V ČR mají vzniknout pravidla pro lobbing, záměr podpořila vláda

21.02.2018 18:16 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila věcný záměr zákona, podle kterého by se lobbisté ke své činnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama