Čunek po vládě chce, aby za lesy ve Vrběticích vyplatila hned plnou cenu

Zlín - Majitelé lesů v areálu bývalých muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích by měli dostat při výkupu pozemků hned plnou cenu odpovídající nepoškozenému lesu. Po vládě to žádá hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Majitelé se ke svým pozemkům po výbuchu dvou skladů s municí v roce 2014 nedostanou, areál je oplocen a střežen. Pokračuje tam likvidace munice po výbuších rozeseta po areálu. Majitelé lesů situaci již dlouhodobě kritizují, musejí splácet úvěry a nemají příjmy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jiří Čunek /KDU-ČSL/

Mluvčí hejtmanství Renata Janečková upozornila, že na vládu jde jen návrh, aby vlastníci dostali nejdřív 60 procent z odhadní ceny lesů před výbuchem, a zbytek po vyčištění areálu od munice, což může trvat několik let. Pak má být prý vyčíslen nový odhad, který stanoví cenu pozemků po vyčištění areálu, a vlastníkům bude buď cena do této výše doplacena, nebo naopak část dříve získaných peněz vrátí.

Čunek dnes vládě poslal dopis, ve kterém navrhuje jiný způsob vyrovnání. „Považuji za naprosto nesmyslné, nelogické, ba dokonce nemravné, aby vlastník dostal menší cenu, než byla hodnota jeho majetku před výbuchem. Když uvážíme, o jaké celkové náklady státu jde, považuji takové úvahy za zcela scestné," zlobí se.

Vychází z toho, že pokud jsou odečteny od průměrného hospodářského výsledku v lesích průměrné náklady na správu, je dosaženo výnosu z jednoho metru krychlového dřeva asi 500 až 700 korun. „Plánovaná těžba z jednoho hektaru se předpokládá v rozsahu šest až devět kubíků. V průměru se jedná o výnos asi 5000 korun na jeden hektar. Vzhledem k tomu, že varianta odkupu se týká asi 134 hektarů, představuje ztráta vlastníků částku 670.000 korun za rok. Do dnešního dne se tedy jedná o částku asi dva miliony korun, což je částka, kterou by vlastníci požadovali při soudních sporech se státem," uvedla mluvčí.

Pokud se uskuteční odkup v průměrných cenách v této lokalitě, jde podle hejtmana o asi 160.000 korun za hektar, za 134 hektarů jde o asi 21 milionů korun. "Uvážíme-li, kolik komplikací neřešení tohoto problému přináší jednotlivým vlastníkům, kolik představují celkové náklady na dlouhé řešení tohoto problému, za vypracovávání odhadů, včetně času desítek lidí, kteří se tím musí zabývat, jedná se pro stát o marginální částku," uvedl Čunek.

Zlínský kraj navrhuje, aby se stanovila cena majetku před výbuchem, která by byla zvýšena o zhodnocení lesa přírůstkem za dobu od výbuchu do uzavření kupních smluv, a tato cena byla majitelům neprodleně vyplacena. „Tento postup považuje kraj za jediné rozumné a pro všechny nejméně zatěžující řešení. Co se týká vlastníků, kteří požadují směnu, tam se pochopitelně jedná pouze o rychlost, a pokud bude vlastník směňovat stejný majetek, žádné náhrady nepřipadají v úvahu," uvedla mluvčí.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Dozorčí rada exportní banky projedná odvolání ředitele, Babiš ČEB v…

23.03.2018 20:24 Praha - Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) projedná v pondělí odvolání předsedy…

Babiš s Filipem mluvili o vyhoštění ruských diplomatů

23.03.2018 19:50 Praha - O možném vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky ve Velké Británii…

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama