Premonstráti chtějí šest rybníků, stát už je přitom prodal. Nebezpečný precedens, tvrdí Filip

České Budějovice - Rybářství Třeboň získalo rybníky, o něž usiluje v církevních restitucích kanonie premonstrátů, oprávněně. Uvedl to dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Zároveň varoval, že zde vzniká nebezpečný precedens.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Premonstráti žádají o navrácení šesti rybníků, jejichž vlastníkem je Rybářství Třeboň. Krajský soud v červnu potvrdil, že církev má na tento majetek právo.

Filip uvedl, že chyboval stát, od kterého rybářství v 90. letech majetek získalo. "Rybářství Třeboň poctivě v roce 1993 a 1994 napsalo soupis celé majetkové podstaty tehdejšího státního podniku Rybářství Třeboň. Než se vše převedlo na akcie a stát prodal daný pozemek, tak všichni ti, kteří se účastnili procesu, neudělali nic, co by bylo v rozporu se zákonem. Celý ten projekt odpovídal zákonu o velké privatizaci," uvedl Filip na tiskové konferenci komunistů v Českých Budějovicích.

Součástí transakce podle něj byl i seznam takzvaného církevního majetku. "Vláda přesto rozhodla, že to rybářství prodá včetně tohoto majetku," uvedl předseda KSČM.

Českobudějovický krajský soud dal zapravdu církvi, která namítala, že privatizace rybářství neměla zahrnout její historický majetek. Soud sice uznal, že současní akcionáři nabyli rybníky v dobré víře, dal však přednost právu restituenta. Předseda představenstva holdingu Rybářství Třeboň Jan Hůda zatím nechce situaci komentovat. Společnost podle něj připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Filip dodal, že pokud by kanonie premonstrátů získala na základě církevních restitucí šest rybníků, třeboňské rybářství může požadovat kompenzaci od státu. Podle něj by tak ale vznikl precedens, na jehož základě by mohly církevní restituce napadnout i jiné subjekty.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle ještě nezažila. Poslanec pořádně rozhodil moderátorku

20.02.2018 22:01 Aktualizováno Praha – Poslanec občanských demokratů Marek Benda je dlouhodobým kritikem absolutního zákazu…

Babiš osobně napsal Ester Ledecké. Bylo to famózní. Viděl jsem to…

20.02.2018 18:14 Aktualizováno Praha - Předseda vlády v demisi Andrej Babiš zaslal dopis olympijské vítězce v závodu super-G Ester…

Babiš se chce podpoře od KSČM a SPD vyhnout

20.02.2018 15:55 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes zopakoval, že zajištění podpory pro vládu od KSČM…

Zeman v Lánech sejde s Hamáčkem a Zimolou

20.02.2018 15:49 Praha - Prezident Miloš Zeman se příští úterý odpoledne v Lánech setká s novým předsedou ČSSD Janem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama