Premonstráti chtějí šest rybníků, stát už je přitom prodal. Nebezpečný precedens, tvrdí Filip

České Budějovice - Rybářství Třeboň získalo rybníky, o něž usiluje v církevních restitucích kanonie premonstrátů, oprávněně. Uvedl to dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Zároveň varoval, že zde vzniká nebezpečný precedens.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Premonstráti žádají o navrácení šesti rybníků, jejichž vlastníkem je Rybářství Třeboň. Krajský soud v červnu potvrdil, že církev má na tento majetek právo.

Filip uvedl, že chyboval stát, od kterého rybářství v 90. letech majetek získalo. "Rybářství Třeboň poctivě v roce 1993 a 1994 napsalo soupis celé majetkové podstaty tehdejšího státního podniku Rybářství Třeboň. Než se vše převedlo na akcie a stát prodal daný pozemek, tak všichni ti, kteří se účastnili procesu, neudělali nic, co by bylo v rozporu se zákonem. Celý ten projekt odpovídal zákonu o velké privatizaci," uvedl Filip na tiskové konferenci komunistů v Českých Budějovicích.

Součástí transakce podle něj byl i seznam takzvaného církevního majetku. "Vláda přesto rozhodla, že to rybářství prodá včetně tohoto majetku," uvedl předseda KSČM.

Českobudějovický krajský soud dal zapravdu církvi, která namítala, že privatizace rybářství neměla zahrnout její historický majetek. Soud sice uznal, že současní akcionáři nabyli rybníky v dobré víře, dal však přednost právu restituenta. Předseda představenstva holdingu Rybářství Třeboň Jan Hůda zatím nechce situaci komentovat. Společnost podle něj připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Filip dodal, že pokud by kanonie premonstrátů získala na základě církevních restitucí šest rybníků, třeboňské rybářství může požadovat kompenzaci od státu. Podle něj by tak ale vznikl precedens, na jehož základě by mohly církevní restituce napadnout i jiné subjekty.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypovězení smlouvy s Liglassem je standardní, myslí si Zeman

20.09.2017 19:47 Praha - Prezident Miloš Zeman považuje rozhodnutí kyrgyzské vlády o odstoupení od dohody s českou…

Z ústavy by mohla zmizet anomálie: Poslanec jako jedinec nebude mít právo…

20.09.2017 15:03 Praha - Ve Strakově akademii se dnes konala debata o případných změnách české ústavy. Právní…

Odchodné ze Sněmovny? Připraveno je 50 milionů, exposlanec může dostat i…

20.09.2017 14:55 Praha - Poslanci, kteří už nebudou v říjnových volbách mandát obhajovat, nebo jej neobhájí,…

Polčák zůstal šéfem Sdružení místních samospráv, představil plány do…

20.09.2017 13:27 Praha - Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) byl opět zvolen do čela Sdružení místních samospráv,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama