Přehled: Která strana nerada NATO? A kdo chce navýšit peníze na obranu? Najděte si svého favorita

Praha - Česko je nedílnou součástí Severoatlantické aliance NATO, přesto se najdou lidé a politické subjekty, které členství v tomto obranném paktu kritizují. Jak se jednotlivé politické strany staví k navyšování obranného rozpočtu a plnění závazku členství v NATO? EuroZprávy.cz vám přinášejí přehled stran a jejich postoje k dané problematice.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

NATO

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny sice kandidují kandidáti za celkem 31 subjektů, EuroZprávy.cz vybraly ty největší politické strany a zjistily, jak se ve svých volebních programech staví k obrannému paktu NATO a navýšení rozpočtu na obranu. 

Aktivnější účast v rámci NATO a navýšení rozpočtu na obranu na 2 procenta HDP co nejdřív:

TOP 09

Výrazně pro intenzívnější spolupráci v rámci NATO je TOP 09 Miroslava Kalouska. Strana by chtěla splnit závazek rozpočtu na obranu ve výši 2 procenta HDP v období 2018 až 2021. K tomuto cíli by mělo navíc napomoci zřízení "Národního úřadu vyzbrojování". Strana volá po aktivní účasti na vojenských a civilních misích realizovaných našimi spojenci. Společně s Evropskou unií vnímá NATO jako jeden z uhelných kamenů naší obrany.

ODS

ODS by také ráda viděla navýšení rozpočtu na obranu na 2 procenta HDP. Chtěla by to stihnout do šesti let. I ODS by sáhla po obnovení Národního úřadu vyzbrojování. "Občanská demokratická strana je tradičně prozápadní a transatlantická, za klíčové považujeme členství v NATO i EU," píše se v programu. 

KDU-ČSL

Lidovci počítají s výrazným zapojením naší armády do jednotlivých složek a akcí NATO. Kromě Sil rychlé reakce by tak Češi měli vypomoci v silách Velmi vysoké pohotovosti. Armáda by se též měla zapojit do budování robustních následných sil použitelných pro operace kolektivní obrany NATO. Strana Pavla Bělobrádka by chtěla docílit 2 procent HDP na obranu do roku 2024.

Starostové a nezávislí 

Hnutí STAN by v daleké budoucnosti rádo vidělo, že Česko má jednu z vedoucích armád NATO. "Politická reprezentace napříč spektrem se musí nadstranicky shodnout na nutnosti navyšovat výdaje na obranu. Do roku 2021 by měla ČR dospět k výdajům 2 % HDP, jak se zavázala spojencům při vstupu do NATO," míní Starostové. 

hnutí ANO

Volební program hnutí "Teď nebo nikdy" se otázce vnější a vnitřní obrany věnuje poměrně obsáhle. "Nadále budou pro nás významné mise NATO, EU i OSN. Aktivní pomocí v krizových oblastech (Mali, Irák, Sinaj) lze migraci snížit nebo i zastavit. Mise přispívají také k profesnímu růstu armády. Jde i o názorný důkaz, že máme kvalitní vojáky," píše hnutí ANO. Obranný rozpočet by navýšilo na 2 procenta HDP do roku 2024.  

Obranný rozpočet je třeba navýšit, jenom na NATO se ale nemůžeme spoléhat: 

Realisté

Realisté Petra Robejška si jsou vědomi nutnosti existence NATO a naší účasti v ní. Zároveň ale dodávají, že bychom se neměli spoléhat jen na NATO, ale měli bychom především modernizovat svou vlastní armádu. Realisté považují za správné navýšení peněz na obranu na 2 procenta HDP, neříkají ale, kdy by toho mělo být dosaženo.

NATO je důležité, navýšení rozpočtu na obranu buď omezeně, nebo vůbec:

ČSSD

"Díky našim spojencům v NATO zajišťujeme bezpečnost naší země a mír v Evropě. Považujeme za správné posilování evropských vojenských kapacit a tím postupné zvyšování akceschopnosti NATO," píší sociální demokraté. Zároveň je pro ně přijatelná i myšlenka samostatné evropské armády. Co se týče navýšení obranného rozpočtu, ČSSD by navýšila množství financí jen na 1,4 procenta HDP.

Česká pirátská strana

Členství v NATO strana nezpochybňuje, zároveň by ale ráda zavedla věcnou diskuzi o fungování Aliance a o jejich vojenských operacích. Zároveň by Piráti chtěli "sjednotit a posílit podíl a vliv evropských zemí uvnitř NATO". Akce organizace, které probíhají mimo území NATO, by měl podle Pirátů podpořit mandát OSN, zároveň by aliance měla tyto akce důkladně zvážit. O tom, zda by strana navýšila rozpočet na obranu, mlčí.

Z NATO bychom se měli vyvázat, navyšovat rozpočet nemusíme:

KSČM

Zcela proti NATO se staví komunisté. Alianci vnímají jako riziko a jako relikt studené války. "Prokázalo se, že NATO neplní úkoly, která má, například tím, že není schopné chránit vnější schengenskou hranici. Požadavek na zrušení NATO nebo alespoň na vystoupení z něj měla strana už ve svém volebním programu pro minulé sněmovní volby," píše se v programu. Strana vidí přínos spíše v budování celoevropského bezpečnostního systému. Strana o navýšení prostředků na obranu nemluví.

SPD

SPD Tomio Okamury stejně jako KSČM chtějí dát možnost lidem, aby o členství v NATO rozhodli v referendu. Šéf SPD Okamura už se v minulosti vyjádřil v smyslu, že by se Česko mělo stát neutrální zemí po vzoru Rakouska nebo Švýcarska. 

O NATO a navýšení rozpočtu nemluví:

Strana zelených

Strana zelených se otázce působení Česka v NATO téměř vyhnula. "Zároveň si uvědomujeme, že bezpečnost ČR je úzce spjata se systémem kolektivní obrany Severoatlantické aliance," to je jediná pasáž, kterou se z programu o NATO dozvíte. Strana preferuje spíše lepší koordinaci v rámci Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. O navýšení prostředků na obranu nemají Zelení v programu ani čárku. 

ODA

Strana na rozdíl od své předchůdkyně roli NATO nezmiňuje, stejně tak nezmiňuje ani možné navýšení obranného rozpočtu.

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masaryka vítalo v USA sto tisíc lidí. Proč ho Američané milují víc než…

22.05.2018 19:27 Aktualizováno Praha - První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk se nesmazatelně zapsal do…

Výhrůžka ČSSD? Odbory daly straně nůž na krk kvůli vstupu do vlády s ANO

22.05.2018 19:24 Praha - Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 18:54 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama