Babiše možná nová Sněmovna nevydá, členové hnutí ANO se snažili překrýt Čapí hnízdo kauzou OKD, říká politolog

ROZHOVOR - Včerejší několikahodinové jednání o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bylo podle politologa Víta Hlouška svérázná součást předvolební kampaně hnutí ANO. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že by nová Sněmovna nemusela Babiše a Faltýnka znovu vydat, hnutí by mohlo uzavřít dohodu s jiným politickým subjektem. Politolog neočekává, že by prezident Miloš Zeman nějak komplikoval případné jmenování Babiše premiérem.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

doc. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D. vystudoval historii a politologii na Filosofické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, v letech 2000-2003 absolvoval doktorské studium politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v roce 2007 se habilitoval pro obor politologie. Odborně se zaměřuje na problematiku komparativní politologie, zejména na srovnávání politických a stranických systémů evropských zemí, na výzkum soudobých dějin a na problematiku utváření a vývoje moderní masové politiky ve střední Evropě. Pedagogicky se zaměřuje na komparativní politologii a soudobé evropské politické dějiny. Je autorem řady článků v odborných časopisech a sbornících a editorem řady publikací.

Poslanci hnutí ANO řečnili takřka celý den a hájili svého předsedu Andreje Babiše. O čem to vypovídá, proč zvolili takovou strategii?

Pomalu se blíží volby, a to si hnutí ANO dobře uvědomuje. Jednání tak můžeme chápat jako velmi svéráznou součást volební kampaně. Hnutí ANO svým několikahodinovým expozé chtělo dosáhnout toho, aby upevnilo Babišovu verzi celé kauzy. Nejzajímavějším momentem byla snaha spojit nebo překrýt kauzu Čapí hnízdo kauzami jiných politiků. Několikrát se opakovalo OKD, snahou tak bylo zamlžit význam Čapího hnízda.

Sněmovna nakonec rozhodla o vydání poslanců Babiše i Faltýnka. Co to znamená pro hnutí ANO ve smyslu volebních průzkumů - uškodí mu vydání poslanců?

Teoreticky by jim to uškodit mělo, ale stát se to nemusí. Kauza poměrně polarizuje veřejné mínění a u těch, kteří jsou rozhodnutí, že budou volit ANO, pro ně to může být momentem, který jejich volbu posílí. Pokud věří Babišově verzi a věří, že se jedná o politicky účelovou kauzu, tak to upevní jejich podporu. Nemyslím si, že to bude mít za následek drastický pád preferencí ANO, to určitě ne. 

Jak využily jednání o hlasování opoziční a vládní strany? Měla například ČSSD nebo KDU-ČSL zájem na tom, aby se zviditelnila před voliči?

To ne. Včera to bylo spíše v režii ANO, což se však dalo očekávat. Postoj ostatních stran byl jasný už předem, většina deklarovala, že je pro vydání Babiše i Faltýnka. Ostatní strany hlasování pojímaly spíše technicky a chtěly se dostat k hlasování. 

Proč ANO, které v minulosti odmítalo koncept trestněprávní a přestupkové imunity (a mělo tento bod také v programu), teď měla s vydáním poslanců problém?

Většina poslanců za ANO opustila sál, de facto se tak vyhnuli tomu, aby hlasovali proti vydání. Logika je taková, a to nejen u hnutí ANO, že volební program pro ně platí do momentu, dokud se nekříží s jejich ekonomickými nebo politickými zájmy. V tomto případě je to zcela zjevné. 

Mohlo by teoreticky dojít k situaci, že se po volbách, pokud Babiš i Faltýnek budou zvoleni do Sněmovny, nenajde potřebná většina k opětovnému vydání obou poslanců?

Dovedu si představit situaci, kdy součástí nějakých jednání o koaliční vládě nebo o podpoře vlády může být i tato otázka. Šance, že v nové sněmovně dojde k zablokování vydání Babiše a Faltýnka, je docela vysoká. Není ale realistické očekávat, že by hnutí ANO získalo ve volbách takovou většinu. Spíše je reálné, že ANO, jakožto nejsilnější strana vzešlá z voleb, uzavře neformální dohodu s nějakou jinou stranou. Hnutí by si tak pojistilo, že při dalším hlasování o vydání se nenajde potřebný počet hlasů nutný pro opětovné vydání. Nemusí ani dojít k uzavření tajné dohody, mohlo by spíše jít o součást debaty, kde by se vysvětlilo, že druhá strana nechce podporovat "účelové akce", "Babiš je nevinný".

Do jaké míry bude mít Andrej Babiš v případě vítězství ve volbách ztíženou pozici při vyjednávání o vládě, pokud bude stíhaný? Někteří politici už se nechali slyšet, že s trestně stíhaným člověkem do vlády nepůjdou.

Tady odpovím trochu cynicky. Co jiného mají říkat? Po volbách, až se obsadí poslanecká místa a začne se vyjednávat o koalici, může být jejich postoj zdaleka jiný a ne tak zásadový, jako v tuto chvíli. Pro Babiše to je komplikace a je to nepříjemné a v českém prostředí bezprecedentní, myslím ale, že to lídr hnutí může překonat. 

Jakou lze očekávat roli prezidenta Zemana při sestavování vlády?

Prezident by potenciálně mohl dělat problémy s nominací toho, kdo bude pověřen sestavením vlády. Ale už teď víme, že je v případě Babiše dělat nebude. Několikrát deklaroval, že pro něj toto nepředstavuje překážku

Vstupte do diskuze (72)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masaryka vítalo v USA sto tisíc lidí. Proč ho Američané milují víc než…

22.05.2018 19:27 Aktualizováno Praha - První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk se nesmazatelně zapsal do…

Výhrůžka ČSSD? Odbory daly straně nůž na krk kvůli vstupu do vlády s ANO

22.05.2018 19:24 Praha - Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 18:54 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama