Babiše a Faltýnka vydat, shoduje se většina stran. Imunita je dle Zaorálka přežitek

Praha - Většina stran zastoupených ve Sněmovně bude na středečním jednání hlasovat pro vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Vyšetřování se týká získání padesátimilionové dotace pro vznik farmy Čapí hnízdo na Benešovsku.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, exministr financí

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba vyšetřování označují za účelovou snahu poškodit ANO před volbami.

"Je vůbec nepředstavitelné, že o tom vůbec musíme hlasovat. V jakékoli jiné západoevropské demokracii by tito dva pánové dávno složili své mandáty a opustili politiku," řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

"Žádost policie směřuje na skutky či činy poslanců, které nesouvisejí s výkonem jejich poslaneckého mandátu. V době spáchání těchto skutků totiž oba nebyli poslanci Parlamentu České republiky. A dále je tady argument, že jejich případným vydáním k trestnímu stíhání není nikterak ohroženo fungování Parlamentu nebo Poslanecké sněmovny," řekl novinářům Martin Plíšek (TOP 09).

Závazný pokyn jak hlasovat svým členům klub ČSSD nedal. Jeho předseda Roman Sklenák ale řekl, že většina sociálnědemokratických poslanců chce podpořit vydání Babiše a Faltýnka.

"Imunita neslouží ničemu, je to podle mě přežitek. Docela bych podepsal slova Andreje Babiše, že je to něco, co by se mělo zrušit. A politici by neměli být chápáni jako nějaká zvláštní třída," připomněl Zaorálek dřívější Babišovo vyjádření k vydávání poslanců.

Ani poslanecký klub hnutí ANO nedal svým členům pokyn, jak mají hlasovat. Faltýnek řekl, že při středečním jednání Sněmovny se on i Babiš budou snažit sdělit své argumenty, které podle nich policie v žádosti o vydání zamlčela. Očekává dlouhou diskusi, poslanci ANO se o svém postoji rozhodnou až po ní.

Poslanec Matěj Fichtner, který ANO zastupuje v mandátovém a imunitním výboru, uvedl, že měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu. Na základě toho je přesvědčen, že žádost o vydání nemá ve spisu oporu, proto ji považuje za neodůvodněnou. Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček prohlásil, že policejní žádost neobsahuje závažné informace, které by v ní měly být.

"My jsme se této záležitosti věnovali, budeme jako klub postupovat v souladu s návrhem mandátového a imunitního výboru," řekl o postoji KDU-ČSL k policejní žádosti o vydání Babiše s Faltýnkem předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. Výbor minulý týden vydání obou politiků ke stíhání doporučil.

"Hlavně, aby byl dán průchod spravedlnosti, byl dán průchod konání orgánů činných v trestním řízení a aby oba pánové měli možnost se očistit," řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Komunistický klub bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka, stejně jako to dělal v jiných podobných případech.

Klub ODS nedal pro poslance závazné doporučení, jak mají hlasovat, podle předsedy klubu Zbyňka Stanjury ale všichni poslanci dali najevo, že budou pro vydání. Babiš se prý chová podle zásady z knihy Farma zvířat, že "všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější".

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamurova SPD má problém jít do vlády se stíhaným premiérem

23.01.2018 14:34 Praha - Svoboda a přímá demokracie (SPD) má problém vstoupit do vlády, kde by byl trestně stíhaný…

Televizní debaty se přeceňují, tvrdí novinář Hvížďala

23.01.2018 14:19 Praha - Podle novináře a esejisty Karla Hvížďaly se prezidentské debaty na televizních obrazovkách…

ANO a KSČM se neshodnou v zahraniční politice. Filip připouští nanejvýš…

23.01.2018 14:03 Aktualizováno Praha - KSČM bude s hnutím ANO pokračovat v jednáních o programu. Komunisté ocenili, že Babišovo…

Pelikán stále mlčí k Babišovým výrokům, exministr ČSSD spustil kritiku

23.01.2018 13:48 Praha - ČSSD kritizuje ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli tomu, že mlčí k výrokům…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama