Fico se Sobotkou chválili vztahy ČR a SR. Varovali před "blázny a poloblázny"

Lednice (Břeclavsko) - Česká a slovenská vláda se dnes opět sešly na společném zasedání. Premiéř Bohuslav Sobotka a Robert Fice se shodli, že spolupráce ČR a SR pomáhá stabilizovat atmosféru v celém regionu střední Evropy.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bohuslav Sobotka a Robert Fico

Podle Fica jdou debaty ministerstev do hloubky a množství dnes přijatých závěrů v Lednici předčilo plány. "Chci přát v Česku úspěch každému, kdo se zúčastní demokratického souboje. Věřím, že jakákoliv vládní sestava bude v Česku či na Slovensku, tak kvalita vztahů bude pokračovat," řekl Fico s odkazem na říjnové sněmovní volby v Česku.

Fico však varoval před různými "blázny a poloblázny", kteří by se mohli pokoušet otevírat citlivé otázky třeba v roce 2018, kdy si budou země společně připomínat kulatá výročí vzniku Československa, pražského jara i rozdělení federace.

Sobotka řekl, že společné oslavy v příštím roce by mohly posílit vazby, které země spojují. V posledních čtyřech letech podle něj vzájemný dialog pomáhal ČR a SR v budování silné pozice v Evropské unii a Severoatlantické alianci. "Věřím, že bude koordinace pokračovat i v příštích měsících a letech," dodal.

Předsedové vlád probírali také například posilování bezpečnosti v EU nebo sbližování životní úrovně jejích členů, uvedl Sobotka. Země podle něj také úzce spolupracují v tématu dvojí kvality potravin v unii. Fico zdůraznil důležitost visegrádské spolupráce Česka a Slovenska s Maďarskem a Polskem a potřebu najít kompromis na evropské směrnici o vysílání pracovníků. Chtěl by ho najít do konce října.

Kabinety jednaly také například o spolupráci v oblasti silniční a železniční infrastruktury či vzájemné ochraně vzdušného prostoru, informoval český úřad vlády. "Zásadním krokem byl podpis smlouvy o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru na začátku tohoto roku. Po dokončení ratifikačního procesu v Parlamentu ČR by smlouva mohla vstoupit v platnost do konce roku 2017," uvedl tiskový odbor úřadu.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci posílají do senátních voleb Hayata Okamuru, rýpl si do Zemana a…

23.05.2018 10:58 Aktualizováno Praha - Lidovci vyšlou do senátních voleb v Praze 8 tlumočníka a překladatele Hayata Okamuru,…

Platy politiků a soudců? Vláda schválila nový algoritmus výpočtu

23.05.2018 10:19 Praha - Vláda dnes nařízením schválila nový způsob výpočtu průměrné měsíční hrubé mzdy v…

Oslavy 28. října? Babiš chce podrobný plán, zmocněnec vypracuje minutovník

23.05.2018 10:15 Praha - Vládní zmocněnec pro přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa Zdeněk Novák dnes…

Příspěvky pro invaliditu 2. až 4. stupně? Ministerstvo chystá komplex změn

23.05.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví komplexní návrh změn příspěvků…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama