Fico se Sobotkou chválili vztahy ČR a SR. Varovali před "blázny a poloblázny"

Lednice (Břeclavsko) - Česká a slovenská vláda se dnes opět sešly na společném zasedání. Premiéř Bohuslav Sobotka a Robert Fice se shodli, že spolupráce ČR a SR pomáhá stabilizovat atmosféru v celém regionu střední Evropy.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bohuslav Sobotka a Robert Fico

Podle Fica jdou debaty ministerstev do hloubky a množství dnes přijatých závěrů v Lednici předčilo plány. "Chci přát v Česku úspěch každému, kdo se zúčastní demokratického souboje. Věřím, že jakákoliv vládní sestava bude v Česku či na Slovensku, tak kvalita vztahů bude pokračovat," řekl Fico s odkazem na říjnové sněmovní volby v Česku.

Fico však varoval před různými "blázny a poloblázny", kteří by se mohli pokoušet otevírat citlivé otázky třeba v roce 2018, kdy si budou země společně připomínat kulatá výročí vzniku Československa, pražského jara i rozdělení federace.

Sobotka řekl, že společné oslavy v příštím roce by mohly posílit vazby, které země spojují. V posledních čtyřech letech podle něj vzájemný dialog pomáhal ČR a SR v budování silné pozice v Evropské unii a Severoatlantické alianci. "Věřím, že bude koordinace pokračovat i v příštích měsících a letech," dodal.

Předsedové vlád probírali také například posilování bezpečnosti v EU nebo sbližování životní úrovně jejích členů, uvedl Sobotka. Země podle něj také úzce spolupracují v tématu dvojí kvality potravin v unii. Fico zdůraznil důležitost visegrádské spolupráce Česka a Slovenska s Maďarskem a Polskem a potřebu najít kompromis na evropské směrnici o vysílání pracovníků. Chtěl by ho najít do konce října.

Kabinety jednaly také například o spolupráci v oblasti silniční a železniční infrastruktury či vzájemné ochraně vzdušného prostoru, informoval český úřad vlády. "Zásadním krokem byl podpis smlouvy o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru na začátku tohoto roku. Po dokončení ratifikačního procesu v Parlamentu ČR by smlouva mohla vstoupit v platnost do konce roku 2017," uvedl tiskový odbor úřadu.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z ústavy by mohla zmizet anomálie: Poslanec jako jedinec nebude mít právo…

20.09.2017 15:03 Praha - Ve Strakově akademii se dnes konala debata o případných změnách české ústavy. Právní…

Odchodné ze Sněmovny? Připraveno je 50 milionů, exposlanec může dostat i…

20.09.2017 14:55 Praha - Poslanci, kteří už nebudou v říjnových volbách mandát obhajovat, nebo jej neobhájí,…

Polčák zůstal šéfem Sdružení místních samospráv, představil plány do…

20.09.2017 13:27 Praha - Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) byl opět zvolen do čela Sdružení místních samospráv,…

Babiš se nadšeně chlubil novým videem. Je to kašpárek, co neumí poskládat…

20.09.2017 13:00 Aktualizováno Praha – Šéf hnutí ANO na svém facebookovém profilu zveřejnil první video ke kampani. Kritizuje v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama