Nechceme jíst a pít šmejdy. ČR a SR volají po summitu o dvojí kvalitě potravin

Lednice (Břeclavsko) - Praxi, kdy jsou na jednotlivé trhy v rámci unie dodávány produkty pod stejným názvem, ale s odlišným obsahem, kritizují především země visegrádské čtyřky (V4). Česko a Slovensko se dnes dohodly, že budou iniciovat summit na toto téma. Měl by se konat v říjnu v Bratislavě.

Přidejte svůj názor

Obchodní domy, ilustrační fotografie

Premiér SR Robert Fico dnes řekl, že ČR a Slovensko chtějí v tématu dvojí kvality potravin postupovat tvrdě. "Je to vážný politický problém dvojího přístupu k občanům Evropské unie. Není to jen o potravinách, ale i o stavebních materiálech, drogerii," uvedl na společném jednání české a slovenské vlády. Ve východních zemích by podle něj mělo mít zboží stejnou kvalitu jako v západních. "Nechceme jíst a pít šmejdy, chceme stejnou kvalitu," zdůraznil.

Bratislavský summit by podle představ obou politiků měl dostat na jedno místo předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, příslušné eurokomisaře, zástupce národních parlamentů, ale také ministry zemědělství či hospodářství a zástupce spotřebitelských institucí. Fico doufá, že by v polovině října mohl dorazit i Sobotka. Česko v té době čekají sněmovní volby.

Fico dnes na dotaz ČTK řekl, že právě na schůzce s Junckerem získal dojem, že evropské instituce původně chápaly problém spíš jako právní a technický. "Ale pro nás je to politický problém, protože někdo z nás činí občany druhé kategorie. To jednoduše nejde, je to urážka," řekl. Od komise očekává opatření, která praxi postupně vymýtí.

Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že začíná být ohledně řešení dvojí kvality optimistou, na rozdíl od minulosti, kdy podle něj komise hrála "mrtvého brouka". "Očekávám, že se (na summitu v Bratislavě) posuneme dál z hlediska konkrétních řešení. Na konci by měla být úprava evropských pravidel, musíme se soustředit na to, abychom to dotáhli do konce," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman poškozuje Česko a táhne nás na Východ? Diplomaté ví, jak zarazit…

22.11.2017 13:54 Praha - Bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu dnes v…

Nečasová je vinna, rozhodl soud. Nečas podle něj nemluvil pravdu

22.11.2017 12:43 Aktualizováno Praha - Za zneužití Vojenského zpravodajství uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý…

Zemanovy plky nebudu respektovat, Pelikán patří do kriminálu. Kalousek je…

22.11.2017 12:25 Praha – Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nešetří kritikou na účet končící vlády i prezidenta…

Mandátový výbor Sněmovny povede komunista Grospič

22.11.2017 11:55 Praha - Předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru zvolili jeho členové podle informací…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama