Nechceme jíst a pít šmejdy. ČR a SR volají po summitu o dvojí kvalitě potravin

Lednice (Břeclavsko) - Praxi, kdy jsou na jednotlivé trhy v rámci unie dodávány produkty pod stejným názvem, ale s odlišným obsahem, kritizují především země visegrádské čtyřky (V4). Česko a Slovensko se dnes dohodly, že budou iniciovat summit na toto téma. Měl by se konat v říjnu v Bratislavě.

Přidejte svůj názor

Obchodní domy, ilustrační fotografie

Premiér SR Robert Fico dnes řekl, že ČR a Slovensko chtějí v tématu dvojí kvality potravin postupovat tvrdě. "Je to vážný politický problém dvojího přístupu k občanům Evropské unie. Není to jen o potravinách, ale i o stavebních materiálech, drogerii," uvedl na společném jednání české a slovenské vlády. Ve východních zemích by podle něj mělo mít zboží stejnou kvalitu jako v západních. "Nechceme jíst a pít šmejdy, chceme stejnou kvalitu," zdůraznil.

Bratislavský summit by podle představ obou politiků měl dostat na jedno místo předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, příslušné eurokomisaře, zástupce národních parlamentů, ale také ministry zemědělství či hospodářství a zástupce spotřebitelských institucí. Fico doufá, že by v polovině října mohl dorazit i Sobotka. Česko v té době čekají sněmovní volby.

Fico dnes na dotaz ČTK řekl, že právě na schůzce s Junckerem získal dojem, že evropské instituce původně chápaly problém spíš jako právní a technický. "Ale pro nás je to politický problém, protože někdo z nás činí občany druhé kategorie. To jednoduše nejde, je to urážka," řekl. Od komise očekává opatření, která praxi postupně vymýtí.

Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že začíná být ohledně řešení dvojí kvality optimistou, na rozdíl od minulosti, kdy podle něj komise hrála "mrtvého brouka". "Očekávám, že se (na summitu v Bratislavě) posuneme dál z hlediska konkrétních řešení. Na konci by měla být úprava evropských pravidel, musíme se soustředit na to, abychom to dotáhli do konce," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtová se sejde se Zemanem, budou jednat o náčelníkovi generálního štábu

25.02.2018 15:17 Praha - Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) bude ve středu informovat prezidenta Miloše…

V Praze byl zadržen bývalý vůdce Kurdů, podle Ankary jeden z nejhorších…

25.02.2018 15:10 Aktualizováno Praha/Istanbul - Turecká oficiální tisková agentura Anadolu dnes oznámila, že české úřady v sobotu…

ČSSD usnesení k Babišovi podle Hamáčka nezmění

25.02.2018 14:31 Praha - Sociální demokraté se podle předsedy Jana Hamáčka nechystají revokovat usnesení sjezdu…

Sněmovna posoudí zmírnění podmínek pro použití výbušnin

25.02.2018 09:32 Praha - Sněmovna by se měla na nejbližší schůzi zabývat zjednodušením podmínek, za nichž je možné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama