Volební program ANO: Teď, nebo nikdy. Obrana proti migrantům, rušení ministerstev, změny v platech

Praha - Hnutí ANO v programu pro podzimní sněmovní volby zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice a důsledné obrany proti nelegální migraci. Hnutí dále nechce přijímat euro, plánuje zrušit superhrubou mzdu a snížit počet ministrů, slibuje další kilometry dálnic.

Přidejte svůj názor 103 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, exministr financí

"Lidé se musí cítit bezpečně. Musíme bojovat za bezpečnost našich lidí, o bezpečnost Evropy," řekl na dnešní tiskové konferenci to uvedl lídr hnutí Andrej Babiš.

V oblasti bezpečnosti zmínil také boj proti terorismu. Písemná podoba volebního programu dodává, že EU musí čelit rovněž problému "extrémního islamismu". V tomto ohledu bude ČR aktivně podporovat definitivní poražení tzv. Islámského státu," stojí v dokumentu.

Rozhodnutí o přijímání uprchlíků musí podle ANO zůstat v kompetenci jednotlivých států a migraci je nutné řešit mimo evropský kontinent v rámci mezinárodních operací EU a NATO. "To je nejen náš národní zájem, ale i zájem celé Evropy, za který musíme v Bruselu bojovat," píše se v programu nazvaného "Teď, nebo nikdy".

ANO chce navyšovat peníze pro zpravodajské služby na dvě procenta HDP. Cílem hnutí je mít 30.000 až 35.000 vojáků vybavených špičkovou technikou. Migraci je podle hnutí ANO nutné řešit mimo evropský kontinent.

Ministr obrany Stropnický dodal, že aby Česko zůstalo bezpečné, musí se nadále opírat o spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. "Kdo zpochybňuje členství, nemůže to myslet s obranou naší země vážně," podotkl.

Zaměstnancům chce Babišovo hnutí zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů 19 a 23,35 procenta z hrubé mzdy.

Nyní platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Proto chce ANO zavést dvě nové sazby, které podle něj pokryjí i existující solidární přirážku. Pro zaměstnance chce zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.

ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a slibuje, že do roku 2021, tedy do konce následujícího volebního období, postaví mimo jiné 170 kilometrů dálnic. Babiš také řekl, že chce kvůli zjednodušení pravidel pro výstavbu nový stavební zákon i nový zákon o veřejných zakázkách.

Daňový dopad návrhů ve volebním programu představuje podle Babiše 46 miliard korun. "Jsme přesvědčeni o tom, že to ustojíme," ujistil. Hnutí ve svém programu uvádí, že bude usilovat o vyrovnaný rozpočet.

V oblasti podnikání slíbil lídr liberecké kandidátky Jiří Bláha, že podnikatelé budou moci všechny záležitosti se státem vyřídit elektronickou komunikací na jednom místě. Také změny předpisů by měly vstupovat v účinnost k jednomu datu, nejlépe k 1. lednu. ANO chce vrátit do základních škol praktickou výuku a zavést mistrovské zkoušky. "Nastavíme jednoduchá pravidla a pak už necháme živnostníky, firmy a podnikatele pracovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti bez zbytečné zátěže, omezování a nařizování," popsal.

Průvan ve vládě, klouzavý mandát

Do Senátu by se dle ANO mělo volit jen v jednom kole místo nynějších dvou. Také počet ministrů by se měl snížit ze 16 na 13. "Ministr má pracovat ve vládě, na úřadě, ne sedět ve sněmovně," prohlásil Babiš.

Pokud se poslanec nebo senátor stane členem vlády, musí své místo přenechat náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu, stojí v programu. Podle dosavadní praxe si řada ministrů ponechává svůj poslanecký nebo senátorský mandát. Od zrušení druhého kola voleb do Senátu si ANO slibuje snížení nákladů a vyšší volební účast.

Poslancům a senátorům chce ANO zrušit paušální náhrady. Dostávat by měli jen prokázané a účelně vynaložené náklady, které se budou zveřejňovat na parlamentním webu.

Ve vládě chce zrušit například funkci ministra pro lidská práva a legislativu, kterou v současné době zastává sociální demokrat Jan Chvojka. Problematika by se měla přesunout pod ministerstvo spravedlnosti.

Spojit by se mělo také ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí. "Ty agendy jsou hodně propojené. Jsou tam dneska věcné nesmysly. Spíše to dřív fungovalo tak, že kdo měl větší lokty, víc si utrhnul z toho společného," řekl novinářům ke spojení obou ministerstev nynější ministr životního prostředí Richard Brabec. "Já si umím velmi dobře představit, protože zemědělci jsou největší, nejzásadnější a nejvýznamnější hospodáři v krajině, že prostě pokud bude dobrý ministr, tak to může být zároveň velmi dobře ministr zemědělství i ministr životního prostředí," popsal.

Vstupte do diskuze (103)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček porušil naši dohodu o Pochem, stěžuje si Zeman

24.05.2018 21:56 Praha - Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v…

Ostravská ČSSD chce do Senátu Paroubka

24.05.2018 18:03 Ostrava - Ostravská ČSSD chce, aby za ni do Senátu na podzim kandidoval bývalý premiér a předseda…

Náchod bude kupovat pozemky v centru města

24.05.2018 18:01 Náchod - Město Náchod chce koupit od teplické firmy JTH Holding 2,5 hektaru pozemků v centru města…

Zeman přijal zástupce amerických firem včetně Westinghouse

24.05.2018 17:59 Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama