Eurokomise je prý přebujelá. Telička žádá radikální řez, zkritizoval Junckera

Praha/Brusel - Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestraník za ANO) navrhuje, aby se počet členů Evropské komise snížil na polovinu. Mnohem důležitejší je podle něj europarlament.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Pavel Telička, místopředseda Evropského parlamentu

Podle evropských smluv vysílá do EK svého zástupce každý členský stát, v současnosti jich tak je 28. "Komise je přebujelá. Ale nikoli v úřednickém stavu. My dnes máme tak početné kolegium komisařů, že dnes má předseda komise už problém vymyslet portfolio. Jinými slovy, některá portfolia jsou umělá," řekl Telička.

Telička navrhuje snížení počtu komisařů na 14. "Měla by to být polovička, aby tam mohla být nějaká objektivní rotace," řekl. Podle něj by tento krok navíc přispěl k odstranění vazeb mezi komisaři a členskými státy, takže by se snížila závislost komise na státech.

K současnému předsedovi EK Jeanu-Claudeu Junckerovi má Telička výhrady, podle něj se necítí být příliš vázán postoji europarlamentu. "Já osobně mám dojem, že komise, a zejména, pokud ji vede člověk, který byl 18 let premiérem, se více váže k hlavám členským státům, a to znamená především k některým hlavním městům, a podstatně méně k volenému orgánu," řekl.

Zároveň by podle něj měla posílit role EP vůči komisi. "Je na místě, aby parlament měl podstatně větší kompetence ve vztahu ke komisi, co se týká její kontroly, až po vyslovení její nedůvěry," řekl Telička.

Reforma unijních institucí je podle Teličky nutná, i když by některá navrhovaná opatření vyžadovala úpravu základních smluv, která by podléhala schválení všemi členskými státy.

Telička také kritizoval české politiky, že se nedostatečně zasazují o evropskou tematiku. Vadí mu zejména to, že česká reprezentace unii často kritizuje, ale nepřichází s alternativními návrhy řešení.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD a ANO zase spolu? Nový předseda Hamáček chce jednat o účasti ve vládě

18.02.2018 19:04 Aktualizováno Praha - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké…

ŽIVĚ: Hamáček je novým předsedou ČSSD, porazil Zimolu

18.02.2018 18:37 Aktualizováno Hradec Králové - Na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové si dnes strana zvolila nového předsedu,…

ČSSD potřebuje brutální vnitřní reformu. Je zapotřebí mít stabilní…

18.02.2018 18:35 Praha - Nově zvoleným předsedou České strany sociálně demokratické byl na mimořádném sjezdu strany…

ŽIVĚ: Novým předsedou ČSSD byl zvolen Hamáček, ve druhém kole porazil…

18.02.2018 18:21 Aktualizováno Hradec Králové - Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama