Česko klasicky neví, co má dělat. Schwarzenberg se nevybíravě pustil do Sobotky a Chovance

Praha - Na jedné straně vysíláme vstřícné signály, na druhé ministr vnitra před volbami prohlašuje, že nikoho nepřijmeme. To je taková česká obvyklá bramboračka. Právě těmito slovy popisuje čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg česká přístup k migrační krizi. V rozhovoru pro českou televizi také prozradil, zda by byl pro rozpuštění Visegrádské skupiny.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Volební sjezd TOP 09 (28. 11. 2015)

Schwarzenberg připomněl, že Slovensko rozhodlo o tom, že přijme jistý počet migrantů nebo uprchlíků. „Proto Slovensko nebylo žalováno Evropskou komisí. Česká republika sice svého času slíbila, že přijme 1550 lidí, ale nedodržela to. Ministr vnitra nakonec prohlásil, že do voleb nepřijme jednu dušičku. Je to zvláštní situace. Premiér signalizoval, že nějaké uprchlíky přijmeme. Jinak bychom se dostali do řízení, a to by mohla být dosti drahá záležitost,“ připomněl čestný předseda TOP 09.

Téma migrace podle něj některé členské země Evropské unie rozděluje. „Polsko a Maďarsko jsou nejrozhodnější. Slovensko už se odhodlalo přijímat uprchlíky. Česko klasicky neví, co má dělat. Na jedné straně vysíláme vstřícné signály, na druhé ministr vnitra před volbami prohlašuje, že nikoho nepřijmeme. To je taková česká obvyklá bramboračka,“ popisuje český postoj Schwarzenberg.

Zároveň dodal, že pro něj je nejdůležitější právě EU. „To je klíčový zájem České republiky,“ myslí si. Zároveň ale přiznává, že Visegrádskou skupinu, u jejíhož založení stál, považuje za užitečnou.

„Myslím, že bychom měli členství udržet a někdy taky říci, že se svými sousedy v něčem nesouhlasíme, že jsme v této oblasti jiného názoru a budeme se toho držet. Bylo by dobré, kdybychom teď taky řekli, že jistý počet migrantů přijmeme, což jsme svého času sami řekli, jak to udělalo Slovensko. Blbost je ale Visegrád rozpustit, protože je to užitečná sousedská spolupráce,“ vysvětluje.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o…

14.12.2017 22:18 Aktualizováno ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti…

Soros a Schwarzenberg finančně podporují Zemanovy soupeře? Objevily se…

14.12.2017 22:18 Aktualizováno Praha - Proruský server Aeronet, který je na seznamu dezinformačních serverů, se snaží negativně…

Migranty pomůžou zastavit země V4. Jsem spokojený chlapík, reagoval Juncker

14.12.2017 21:04 Aktualizováno Brusel - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko dnes v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu…

Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra…

14.12.2017 18:37 Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama