Česko klasicky neví, co má dělat. Schwarzenberg se nevybíravě pustil do Sobotky a Chovance

Praha - Na jedné straně vysíláme vstřícné signály, na druhé ministr vnitra před volbami prohlašuje, že nikoho nepřijmeme. To je taková česká obvyklá bramboračka. Právě těmito slovy popisuje čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg česká přístup k migrační krizi. V rozhovoru pro českou televizi také prozradil, zda by byl pro rozpuštění Visegrádské skupiny.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Volební sjezd TOP 09 (28. 11. 2015)

Schwarzenberg připomněl, že Slovensko rozhodlo o tom, že přijme jistý počet migrantů nebo uprchlíků. „Proto Slovensko nebylo žalováno Evropskou komisí. Česká republika sice svého času slíbila, že přijme 1550 lidí, ale nedodržela to. Ministr vnitra nakonec prohlásil, že do voleb nepřijme jednu dušičku. Je to zvláštní situace. Premiér signalizoval, že nějaké uprchlíky přijmeme. Jinak bychom se dostali do řízení, a to by mohla být dosti drahá záležitost,“ připomněl čestný předseda TOP 09.

Téma migrace podle něj některé členské země Evropské unie rozděluje. „Polsko a Maďarsko jsou nejrozhodnější. Slovensko už se odhodlalo přijímat uprchlíky. Česko klasicky neví, co má dělat. Na jedné straně vysíláme vstřícné signály, na druhé ministr vnitra před volbami prohlašuje, že nikoho nepřijmeme. To je taková česká obvyklá bramboračka,“ popisuje český postoj Schwarzenberg.

Zároveň dodal, že pro něj je nejdůležitější právě EU. „To je klíčový zájem České republiky,“ myslí si. Zároveň ale přiznává, že Visegrádskou skupinu, u jejíhož založení stál, považuje za užitečnou.

„Myslím, že bychom měli členství udržet a někdy taky říci, že se svými sousedy v něčem nesouhlasíme, že jsme v této oblasti jiného názoru a budeme se toho držet. Bylo by dobré, kdybychom teď taky řekli, že jistý počet migrantů přijmeme, což jsme svého času sami řekli, jak to udělalo Slovensko. Blbost je ale Visegrád rozpustit, protože je to užitečná sousedská spolupráce,“ vysvětluje.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá TOP 09? Kalousek neudržel nervy na uzdě a ze strachu o svůj…

18.10.2017 22:11 Aktualizováno Praha – S tím, jak kampaň finišuje, některé strany sáhly k drsnějším metodám. Pobouření vyvolala…

Mirek Topolánek prozradil přísně utajovanou informaci? Toto se Babišovi…

18.10.2017 22:11 Aktualizováno Praha – Někdejší premiér a šéf ODS Mirek Topolánek už nějakou dobu glosuje nejen politické dění na…

ANO samo koalici nesestaví. Bude k vytvoření vlády potřebovat dva partnery

18.10.2017 18:53 Praha - Hnutí ANO, které je považováno za jasného favorita na vítězství v nadcházejících sněmovních…

Z kandidátek do sněmovních voleb bylo vyřazeno nejméně deset jmen

18.10.2017 16:50 Praha - Z kandidátek do sněmovních voleb bylo dodatečně vyřazeno nejméně deset jmen. Tři kandidáti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama