Mafián, nebo oběť spiknutí? Politiků jsme se ptali na Babišovu nahrávku, reakce jsou ostré

ANKETA – Skupina, která si říká Julius Šuman, na twitteru zveřejnila další nahrávku, která se týká Andreje Babiše, finanční správy a opavské firmy FAU. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na bezmála minutové nahrávce. Sám Babiš tvrdí, že jde o kampaň proti jeho osobě. A co na nově uniklý odposlech říkají další čeští politici?

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí jde do pořadu Máte slovo

„Nahrávka svědčí o tom, že AB svou pozici ministra financí zneužíval a pravděpodobně ne jen v tomto případě. Takový člověk nemá v exekutivě co dělat,“ uvedla v SMS pro naši redakci poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Veškeré zákonnosti nebo nezákonnosti v tuto chvíli řeší nejvyšší soud, takže se snad dočkáme nějakého výsledku. Rozhodně je potřeba podezření vyšetřit. Ministr financí samozřejmě nesmí likvidovat konkurenční firmy dle své libosti – to by bylo drastické zneužití moc,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„Na druhou stranu této kauze je podezření z masových daňových úniků v řádu stamilionů v obchodech s pohonnými hmotami. A pokud by byla podezření oprávněná, pak byl zásah státních orgánů přímo nutný. Ale jak říkám, je potřeba věc podrobně vyšetřit a bez znalostí podstaty kauzy a všech důkazů nemá smysl spekulovat,“ dodal Okamura.

„Možná je to kampaň. Ale jeho výroky každopádně svědčí o tom, že každou moc, kterou má, využije k osobnímu prospěchu v podnikání. A to je mimořádně nebezpečné! Mělo by být prošetřeno, zda úkoloval v konkrétních věcech finanční správu,“ řekl nám poslanec ODS Marek Benda.

„Bez ohledu na cokoliv mi vadí odposlechy. Na ty má právo policie v případě podezření na trestný čin a pokud takové záznamy pořizuje, slouží k trestnímu řízení. Ne pro média. O jednání daňových orgánů v rámci firmy FAU se v médiích hovořilo již před zveřejněním odposlechů a ministerstvo financí mělo konat na základě rozhodnutí soudu v Ostravě, který označil kroky právě těchto orgánů za absurdní. Ne na základě soukromých odposlechů,“ uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec Marek Černoch.

„Pro Babiše je teď vše účelová kampaň. Především státní orgány by měly mít zájem prošetřit, zda nedošlo ke zneužité FU ke konkurenčnímu boji. Autenticita nahrávek s tím souvisí v dalším kroku,“ řekl nám místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Konečně víme, co Babiš myslel tím Palermem, o kterém pořád mluví. Tohle je Palermo a on Capo di Tutti Capi,“ poznamenala k nahrávce na sociálních sítích místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová s odkazem na italský pojem, která označuje šéfa všech šéfů", tedy šéfa nejmocnnější mafiánské rodiny.

Ke kauze se na twitteru vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Min. vnitra chce, aby policie řekla, zda je Šumanova nahrávka pravdivá. Policie to ale nemůže vědět. Případ Šuman totiž oficiálně odložila,“ napsal.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu finanční správy v souvislosti s firmou FAU. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem a zda ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony. 

„Chtěl bych ho v něm požádat o kontrolu celé věci z pohledu daňové správy tak, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony, jak to bylo s těmi opatřeními, které realizovala daňová správa, a požádám ho také, aby prověřil, jestli vedení ministerstva financí jakýmkoli způsobem zasahovalo v rozporu se svými kompetencemi do činnosti daňové správy," řekl Sobotka. Záležitost podle něj musí být prověřena a zkontrolována. Očekává všechny potřebné informace do 30 dnů.

Vstupte do diskuze (82)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš to vůbec nezvládá? Jurečka poukazuje na problémy a nešetří kritikou

20.11.2017 09:38 Praha – Poslanecká sněmovna dnes asi po měsíci obnoví činnost. Nově zvolení poslanci se poprvé po…

Napsal jsem program Občanského fóra, tvrdí Zeman. Lže, udeřil Horáček. A…

20.11.2017 08:44 Praha – Velkou odezvu vyvolala slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že právě on napsal program…

Výměnu pěti Čechů za Fajáda vyjednal Pelikánův bratr

20.11.2017 08:22 Praha - Výměnu libanonského agenta Alího Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu vyjednal…

Mach neuspěl. Novým předsedou Svobodných se stal Tomáš Pajonk

19.11.2017 21:11 Praha - Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal zlínský zastupitel Tomáš Pajonk. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama