Úřad pro dohled nad politickými stranami chystá 100 řízení

Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí chystá zhruba stovku správních řízení. Vesměs se týkají menších stran a jejich pochybení, pokud jde o oznamovací povinnost ohledně svého hospodaření. Může být udělena sankce až 200 tisíc korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na chystaná správní řízení upozornil server irozhlas.cz, podle kterého strany a hnutí ani přes opakované výzvy nedodaly úřadu čísla transparentních účtů nebo odkaz na webovou stránku s financováním.

Zatím není jasné, kdy úřad správní řízení zahájí. "Lze potvrdit, že se chystaná správní řízení týkají zhruba stovky subjektů. Většinou jsou to menší strany, které nemají aparát a neuvědomily si změny, které přinesl zákon," řekl člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.

Další člen vedení úřadu František Sivera uvedl, že se úřad zaměřuje na zvláštní účty a subjekty, které je úřadu nedodaly. Jde podle něj o strany, které fungují, ale úřadu nesdělily zvláštní účty a prolinky na financování.

Povinnost zřídit zvláštní transparentní účet a oznámit webovou stránku s možností dohledat na ní údaje o financování vyplývá ze zákona od letošního roku. Za nesplnění hrozí sankce až 200.000 korun. Na účtu se shromaždují příspěvky od státu i dárců. Strany mají také povinnost vést účet pro výplaty zaměstnanců, pro ostatní výdaje a volební účet, který zahrnuje výdaje na volební kampaň. Podle irozhlasu.cz zaslalo úřadu povinné údaje asi 70 stran a hnutí, u ministerstva vnitra je jich přihlášeno 210.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

Zeman to pěkně schytal: Pojede jen tam, kde mu zaplatí otevřený bar.…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Praha – I ve svém druhém období bude prezident Miloš Zeman cestovat po krajích České republiky.…

Zeman je optimista: Vláda s důvěrou může vzniknout do konce května, tvrdí

22.03.2018 21:19 Praha – Prezident Miloš Zeman se domnívá, že vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny by mohla vzniknout…

ANO a ČSSD pokračují v jednání o vládě, rozcházejí se u závazku o penězích…

22.03.2018 18:40 Praha – Na středeční schůzi o obraně se vyjednavači hnutí ANO a sociální demokracie shodly zhruba v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama