Úřad pro dohled nad politickými stranami chystá 100 řízení

Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí chystá zhruba stovku správních řízení. Vesměs se týkají menších stran a jejich pochybení, pokud jde o oznamovací povinnost ohledně svého hospodaření. Může být udělena sankce až 200 tisíc korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na chystaná správní řízení upozornil server irozhlas.cz, podle kterého strany a hnutí ani přes opakované výzvy nedodaly úřadu čísla transparentních účtů nebo odkaz na webovou stránku s financováním.

Zatím není jasné, kdy úřad správní řízení zahájí. "Lze potvrdit, že se chystaná správní řízení týkají zhruba stovky subjektů. Většinou jsou to menší strany, které nemají aparát a neuvědomily si změny, které přinesl zákon," řekl člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.

Další člen vedení úřadu František Sivera uvedl, že se úřad zaměřuje na zvláštní účty a subjekty, které je úřadu nedodaly. Jde podle něj o strany, které fungují, ale úřadu nesdělily zvláštní účty a prolinky na financování.

Povinnost zřídit zvláštní transparentní účet a oznámit webovou stránku s možností dohledat na ní údaje o financování vyplývá ze zákona od letošního roku. Za nesplnění hrozí sankce až 200.000 korun. Na účtu se shromaždují příspěvky od státu i dárců. Strany mají také povinnost vést účet pro výplaty zaměstnanců, pro ostatní výdaje a volební účet, který zahrnuje výdaje na volební kampaň. Podle irozhlasu.cz zaslalo úřadu povinné údaje asi 70 stran a hnutí, u ministerstva vnitra je jich přihlášeno 210.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svrhněme EU zevnitř, vyzvala Čechy nacionalistka Le Penová

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Praha - Evropská unie je v současné podobě podle šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové…

Wilders v Praze burcoval Čechy, apeloval, ať odmítnou EU i migraci

16.12.2017 19:09 Praha - Nizozemský kritik islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders publiku na konferenci…

Protiimigrační strany odmítají EU, žádají Evropu suverénních národů

16.12.2017 18:00 Aktualizováno Praha - Odmítání současné podoby EU, varování před údajnou muslimskou kolonizací Evropy či vize…

Prezidentské kampaně? Nic a nuda, míní politologové

16.12.2017 13:07 Praha - Bez výrazných zlomů či překvapení pokračuje podle politologů předvolební kampaň pro druhou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama