Komunistický ideolog Skála připomíná 21. srpen po svém, bitvou o Stalingrad

Praha - Místopředseda ÚV KSČM Josef Skála vzpomíná na 21. srpen trochu jinak. Připomíná bitvu o Stalingrad, jejíhož vítěze ocenily i Spojené státy. Zmiňuje také dění na Ukrajině, kde dochází k masakru na Donbasu rukou "verbeže".

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM

Zítra uplyne 49 let od invaze "spřátelených" armád zemí Varšavského paktu do Československa. Tanky měly potlačit proces liberalizace, který měl vyústit v "socialismus s lidskou tváří". Konec Pražského jara pak znamenal nové období normalizace, které se táhlo až do osmdesátých let. 

Komunistické Haló noviny teď přišly s článkem, který 21. srpen připomíná. Nikoliv však sovětskou okupaci, ale osvobození Stalingradu ve druhé světové válce. 

"Před vítězi Stalingradské bitvy smekl i Bílý dům. »Jménem lidu Spojených států amerických,«napsal jim F. D. Roosevelt, »se obracím k městu Stalingrad na znamení našeho nadšení statečnými obránci, jejichž chrabrost, síla ducha a obětavost budou navěky inspirovat srdce všech svobodných lidí. Jejich slavné vítězství zastavilo vlnu vpádu a stalo se obratem ve válce spojeneckých národů proti silám agrese," píše ve svém příspěvku jeden z hlavních ideologů KSČM Josef Skála. 

Klíčová bitva o Stalingrad začala 21. srpna 1942. Iniciativu měli Sověti převzít v listopadu. "Rudá armáda převzala iniciativu. Teď už ji jen dál stupňovala. Zakolísala i morálka wehrmachtu, masírovaného žvástem o »tupých bolševicích« a »ruských podlidech«. Tím víc upadla v řadách Hitlerových satelitů. Tím víc to přispělo k aktivizaci protifašistických sil i v Itálii, Maďarsku, Rumunsku či klerofašistickém slovenském režimu. Teprve teď plán napadnout SSSR definitivně odpískalo Tokio. Příznačná je i statistika americké »půjčky a pronájmu«: většina dodávek »první frontě« spadá až na dobu po Stalingradu. Až do něj to – v »protektorátu« i celé okupované Evropě - vypadalo, že se vyplatí kolaborace," hodnotí význam bitvy Skála. 

V souvislosti s dějinami zmiňuje také dění na ukrajinském Donbasu, který od někdejšího Stalingradu leží jen pár kilometrů. 

"Masakruje ho verbež, pyšná na nacistický rodokmen. Vítěze nad Hitlerem sprostě uráží. Na troskách »třetí říše« se svět zavázal, že nic podobného nedopustí. Svatoušci liberální fráze si dopřávají obojí. Náměstí Stalingradské bitvy zdobí i Paříž. Stalingradská ulice -  Brusel, Grenoble i řadu jiných měst. Památka, kterou zvěčňují, vysílá jasný vzkaz. Zvlášť všem, kdo na to, že se kolaborace s verbeží vyplatí, sází v 21. století," dodává. 

Kdo je onou verbeží a kdo má sázet na "kolaboraci", si každý čtenář stranických Haló novin udělá už sám. 

Vstupte do diskuze (53)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček porušil naši dohodu o Pochem, stěžuje si Zeman

24.05.2018 21:56 Praha - Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v…

Ostravská ČSSD chce do Senátu Paroubka

24.05.2018 18:03 Ostrava - Ostravská ČSSD chce, aby za ni do Senátu na podzim kandidoval bývalý premiér a předseda…

Náchod bude kupovat pozemky v centru města

24.05.2018 18:01 Náchod - Město Náchod chce koupit od teplické firmy JTH Holding 2,5 hektaru pozemků v centru města…

Zeman přijal zástupce amerických firem včetně Westinghouse

24.05.2018 17:59 Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama