Zaorálkova slova o podnikatelích a "darebáctví" popudila Kalouska i Haška

Praha - Sociální demokraté by ještě do voleb chtěli zvýšit minimální mzdu na 12 200 korun měsíčně. Přesvědčit o tom své koaliční partnery chce ČSSD v pondělí na zasedání vlády. Volební lídr strany Lubomír Zaorálek ale na brífinku s novináři nahrál opozici. Mluvil totiž o podnikatelích ve spojitost s "darebáctvím".

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Lubomír Zaorálek

Za návrhem navýšení minimální mzdy ze současných 11 tisíc stojí zejména ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, jeho obhájcem je i volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Současná výše minimální mzdy přijde oběma politikům nedůstojná zejména proto, že hranice příjmové chudoby činí 10 640 korun. 

„Neplatit zaměstnancům slušnou mzdu je darebáctví. Když někdo říká, že jeho byznys by zkrachoval kvůli minimální mzdě, vlastně říká, že není schopen podnikat tak, aby zajistil zaměstnancům normální život, a měl by přestat podnikat. To má pro naši zemi nulový význam. Práce nemůže být spojena s pracující chudobou,“ řekl na brífinku Zaorálek s tím, že důstojná výše minimální mzdy by mohla v roce 2022 být až na 16 tisících korun.

Výroku o darebáctví si okamžitě všimla pravicová opozice. "Lídr ČSSD L. Zaorálek dnes označil podnikatele, kteří neplatí „slušnou mzdu“ za darebáky. Neupřesnil přitom, jak si tu „slušnou mzdu“ představuje. Každý podnikatel platí svým zaměstnancům tolik, kolik platit může, aby přitom nezkrachoval a jeho firma se rozvíjela. Je to již několikátý sprostý útok vrcholných představitelů ČSSD na podnikatele," uvedl na svůj facebook předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Měl zřejmě na mysli výroky některých politiků ČSSD z minulosti. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se kdysi nešťastně vyjádřil o podnikatelích jako o "parazitech". Na živnostníky zaútočil letos na jaře i předseda Senátu Milan Štěch, kdy jim chtěl zvýšit odvody. 

"Jménem TOP 09 říkám velmi hlasitě: Tak dost! Ti lidé tvoří, zajišťují pracovní místa, platí daně a zaslouží si naši úctu. Přestaňte je sprostě urážet, pánové z ČSSD! Přestaňte s tím nesmyslným třídním bojem, který je vlastní bolševickým extremistům, a ne demokratické státotvorné straně!" dodal Kalousek. 

Výrok nepovažuje za úplně šťastný i bývalý hejtman Jihomoravského kraje a někdejší statutární předseda ČSSD Michal Hašek. "Když jde nahoru ekonomika,ať to pocítí i lidé,s tím souhlas. Ovšem s podobnými paušalizujícimi výroky o darebácích atd. od kohokoliv z našeho vedení mám problém..," napsal na facebook. Sám prý zná mnoho slušných podnikatelů. 

"Naopak znám mnoho slušných podnikatelů,kteří se o svoje lidi starají v rámci možností nejen ve výši mzdy a nejsou v duchu marxismu-leninismu,který bohužel některé poznamenal,těmi "zlými vykořisťovateli a kapitalisty"...jsem navíc také živnostník a řadový člen Hospodářské komory ČR...nebojte, nikam za Čssd nekandiduji," doplnil. 

Zaorálkova slova označil lídr ODS Petr Fiala jako "z dob před rokem 1989". Podobně zareagovala i místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. "I ‚nová‘ ČSSD pod vedením Lubomíra Zaorálka pokračuje v ostrakizaci a šikaně podnikatelů. Za třídního nepřítele byli odbory a ČSSD vyhlášeni podnikatelé. Toto zvrácené myšlení současné vlády je třeba zastavit. Místo toho aby vláda vytvářela podmínky podnikatelům, aby mohli růst a sami zvyšovat mzdy svým zaměstnancům a místo toho aby jim snížila daně a odvody, tak jim ukládá jednu novou povinnost za druhou a pak se diví, že na zvyšování mezd nezbývá dost peněz,“uvedla v tiskovém prohlášení Udženija. 

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Špinavá kampaň? Přátelé Miloše Zemana útočí na Drahoše inzerátem

18.01.2018 08:32 Praha - Spolek Přátelé Miloše Zemana zveřejnil v některých denících inzerát, který podporuje…

Babiš chce mít druhou vládu do konce února, jmenovanou Zemanem

18.01.2018 04:47 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby novou vládu jmenoval prezident Miloš Zeman, a to i v…

Je třeba vstát a říct dost! Drahoš se naštval a vzkazuje: Umím rány…

17.01.2018 22:24 Aktualizováno Praha - Jiří Drahoš čelí masivní kampani zaměřené proti jeho osobě. Ta nabrala na síle před druhým…

Zvolení Drahoše způsobí zavírání vlastenců, občanskou válku a invazi…

17.01.2018 22:24 Aktualizováno Praha - Pár dní před volbami se prezidentští kandidáti pokoušejí přesvědčit voliče, aby jim dali…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama