Co s Babišem a Faltýnkem? Ptali jsme se poslanců, jak budou hlasovat

ANKETA - Politici, které oslovily EuroZprávy, se shodují, že žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) by Poslanecká sněmovna měla vyhovět. Zároveň se také shodli na tom, že žádost musí ještě dostudovat, důležité bude pro jejich hlasování také stanovisko mandátového a imunitního výboru.

Přidejte svůj názor 94 komentářů

Andrej Babiš (ANO)

Mandátový a imunitní výbor se bude žádostí o vydání poslanců Babiše a Faltýnka zabývat zřejmě za týden v pátek, není tak ještě jasné, kdy bude Sněmovna o vydání poslanců hlasovat.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík si chce právě na závěry výboru počkat. "V tuto chvíli mám příliš málo informací k žádosti o vydání. Nicméně kauza Čapí hnízdo vyžaduje vyšetření a je v zájmu všech zúčastněných aby řádně vyšetřena byla. Rozhodnu se podle závěru Mandátového a imunitního výboru. Byli jsme vždy pro vydávání poslanců, pokud nešlo o zjevnou šikanu a bránění poslanci vykonávat mandát - což, myslím, není tento případ," nastiňuje pro EuroZprávy.cz Gazdík.

Možné vydání okomentoval i mimoparlamentní subjekt Realisté, v jeho řadách totiž figurují i dva bývalí poslanci za hnutí Úsvit.

“Poslanecká sněmovna nesmí suplovat práci orgánů činných v trestním řízení a soudu, který jediný musí rozhodnout o vinně a trestu. Jestliže naši poslanci Martin Lank a Jana Hnyková po seznámení s informacemi neshledají skutečně závažné pochybení na straně státního zastupitelství nebo policie, tak budou hlasovat pro vydání Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka," uvádí mentor Realistů Petr Robejšek

Bývalý poslanec Úsvitu Martin Lank k tomu dodává: “To, že Andrej Babiš s trestním stíháním zjevně počítal, dokazuje i nedávná změna etického kodexu ANO, podle kterého by trestně stíhaný politik měl rezignovat nejen na volené funkce, ale i členství v hnutí. Nové znění kodexu je očividně účelové a má udržet Andreje Babiše co nejdéle v politice," myslí si.

Hnutí ANO si svůj kodex změnilo letos v březnu. V původní verzi kodexu stálo, že pokud člen hnutí čelí trestnímu stíhání, musí z funkcí i z ANO odejít, nový kodex hovoří o rezignaci až v případě obžaloby z trestného činu, který souvisí s výkonem funkce. 

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nechce své rozhodnutí, zda žádosti vyhoví, předjímat. "S žádostí se musíme nejprve seznámit. Spekulovat nebudu," uvedl na dotaz serveru EuroZprávy.cz.

"Já budu hlasovat pro," sdělil pro EuroZprávy.cz stručně předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Podobně hovoří i jeho stranický kolega a ministr zemědělství Marian Jurečka. Zatím se neseznámil s důvody policie pro vydání. "Ale vždy když k tomu policie měla racionální zdůvodnění, tak jsem hlasoval pro," dodal pro EuroZprávy.cz. "Navíc pokud pan Babiš a Faltýnek nemají co skrývat, měli by sami chtít, ať je sněmovna vydá, zatím dle hysterické reakce pana Babiše to tak nevypadá," doplnil. 

"Samozřejmě se rozhodnu až po prostudování žádosti a po jednání MIV," sdělil pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Nejde ale o kauzu novou, meritum je už dlouho poměrně známo a to, že je nyní před volbami, by nemělo vést bez důkazů k zpochybňování nestrannosti policie. Osobně si myslím, že vyhýbání se vydání v trestné věci by neprospělo ani oběma zmíněným," dodal. 

Opoziční ODS by hlasování ve Sněmovně o vydání poslanců úplně vynechala. Oba aktéři by prý měli rezignovat sami od sebe. „Oba poslanci ANO by se měli k žádosti o vydání k trestnímu stíhání postavit čelem. Nechceme z toho dělat politickou záležitost. Naopak. Já osobně i ODS si přejeme, abychom tím nemuseli traumatizovat společnost. Jsme pro to, aby volební kampaň byla o programech. O tom, co uděláme reálně pro lidi. Vzhledem k tomu, jak málo času zbývá do voleb, jako nejlepší řešení proto oběma poslancům ANO doporučujeme, aby se sami vzdali mandátu. Aby nenechali kvůli svým osobním problémům jednat Poslaneckou sněmovnu. Abychom z toho zbytečně nedělali politiku,“ říká předseda ODS Petr Fiala.

To už ale jeden z aktérů, poslanec Jaroslav Faltýnek, odmítl. Rezignovat na svůj mandát nehodlá. "Volby jsou za dva měsíce, a nechť tedy veřejnost rozhodne, jak to po volbách bude," uvedl Faltýnek v České televizi. 

"Dokáže-li se u Čapího hnízda podvod, skončím, sliboval šéf ANO. Uvidíme, jak to celé dopadne a případně tento slib připomeneme. 
Určitě také stojí zato vzpomenout si, že prokáže-li se podvod, AB opakovaně lhal. Už jen to by v normální zemi znamenalo konec v politice," napsal na svůj facebook místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek

Vstupte do diskuze (94)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman kondoloval španělskému králi, vyzval ke vzdoru vůči terorismu

18.08.2017 15:38 Aktualizováno Praha/Madrid - Prezident Miloš Zeman zaslal španělskému králi Filipu VI. v souvislosti s…

Sobotka navrhuje státní pomoc zemědělcům, které sucho postihlo nejvíc

18.08.2017 15:06 Olomouc - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nebrání finančním kompenzacím pro zemědělce. Ty kvůli…

STAN chce projednat posudek možné žaloby na Béma kvůli opencard

18.08.2017 15:03 Praha - Pražský STAN chce na dalším zasedání rady města projednat posudek případné žaloby na…

Robejškovi Realisté představí kandidáta na prezidenta, jméno oznámí v…

18.08.2017 14:04 Aktualizováno Praha - Realisté Petra Robejška postaví vlastního kandidáta do prezidentské volby v roce 2018.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama