Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše s Faltýnkem kvůli kauze Čapí hnízdo

Praha - Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO). Uvedla to dnes média. Babiš to označuje za dlouhodobě plánovanou akci.

Přidejte svůj názor 120 komentářů

Andrej Babiš si v sobotu řekl ano se svou partnerkou Monikou, veselky se účastnil i hitmaker Michal David

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová ČTK potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání. Ke konkrétním jménům se Zenklová nevyjádřila. Dodala, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn. 

Podle České televize chce policie obvinit Babiše i Faltýnka z dotačního podvodu a Babiše samotného ještě z poškození finančních zájmů Evropské unie.

"Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat," řekl Babiš Právu. "Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby," dodal. Babiš je podle mluvčího ANO Vladimíra Vořechovského nyní na dovolené v Itálii.

Žádost potvrdila i předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). „Pan předseda Sněmovny Jan Hamáček postoupil mandátovému a imunitnímu výboru dnes odpoledne žádost Policie hlavního města Prahy o udělení souhlasu s trestním stíháním pana poslance Babiše a pana Faltýnka,“ řekla Němcová serveru Novinky.cz.

"Dnes jsem obdržel od policie žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou poslanců, a to poslance A. Babiše a poslance J. Faltýnka," napsal Hamáček. "V té žádosti je uveden i důvod, ale já nejsem oprávněn obsah té žádosti komentovat, protože s obsahem se musí nejprve seznámit členové mandátového a imunitního výboru," dodal pro ČTK. Potvrdil také, že Sněmovna by se měla žádostí zabývat na své nejbližší schůzi, která začne v úterý 5. září.

Faltýnek serveru Seznam Zprávy řekl, že o žádosti policie ví, vydání se prý nebude bránit. Reakci předsedy hnutí ANO Babiše ČTK shání.

"Osobně jsem přesvědčen, že jsou zdokumentovány dva veřejně známé případy, kde se majitel Agrofertu a předseda představenstva (pánové Babiš a Faltýnek) dostali do kolize s trestním zákoníkem. Je to kauza Čapí hnízdo a kauza korunových dluhopisů Agrofertu. Bude-li se žádost Policie ČR týkat jednoho z těchto dvou případů, budeme nepochybně hlasovat pro vydání," reagoval na zprávu na sociálních sítích předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. .

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Morální kodex hnutí ANO 2011 stanoví, že reprezentant hnutí nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá příslušný výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR.

Vstupte do diskuze (120)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa je v partyzánské válce, říká Robejšek. Chovance považuje za…

22.08.2017 13:01 ROZHOVOR - Češi zatím nejsou připravení na zavedení všeobecného referenda, říká mentor Realistů…

Komise vyslechla exšéfa fotbalu Peltu, pak byl na řadě Šlachta

22.08.2017 12:43 Aktualizováno Praha - Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta (52), který čelí obvinění v souvislosti s údajným…

Bude se škrtat v zákonech? Ústavní soud dostal od senátorů tři návrhy

22.08.2017 12:31 Praha/Brno - K Ústavnímu soudu (ÚS) už dorazily tři senátorské návrhy na provedení škrtů v zákonech…

Sobotka chválil Šlechtovou za čerpání dotací, kamenem úrazu je sociální…

22.08.2017 10:48 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes bilancoval s ministryní pro mísní rozvoj Karlou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama