Vojáky do Jugoslávie poslal Zeman, nikoliv Havel, vyvrací server mýtus

Praha - Podle serveru Manipulátoři, který se zaměřuje na vyvracení tzv. hoaxů a dezinformací, operaci české armády v tehdejší válce v Jugoslávii odsouhlasila vláda Miloše Zemana, nikoliv prezident Václav Havel.

Přidejte svůj názor 416 komentářů

Havel, Václav

Server Manipulátoři.cz se zabývá vyvracením nepravdivých zpráv, tzv. hoaxů a dezinformací, které kolují českým zpravodajským světem. V pondělí vyvrátili mýtus o tom, že česká vojska vyslal na konci devadesátých let do Jugoslávie tehdejší prezident Václav Havel.

Válka v Jugoslávii byla sérií několika válečných konfliktů na území mnohonárodnostní Jugoslávie. Kromě slovinské války za nezávislost do jejího rámce patřila chorvatská válka za nezávislost (1991-1995), Válka v Bosně a Hercegovině (1992-1995) a Válka v Kosovu v letech 1998 - 1999, jejíž součástí bylo i bombardování ze strany Severoatlantické aliance NATO.

K bombardování mělo vést napadání jednotek NATO (mírové jednotky IFOR a SFOR) ze strany Srbska. Do akce NATO jsme jako čerstvý člen (vstoupili jsme 12. března 1999) zasáhli také. Podle Manipulátorů existuje kolem angažmá naší země v konfliktu řada mýtů a polopravda, jedním z nejznámějších je tvrzení, že prezident Václav Havel akci posvětil se slovy, že jde o "humanitární bombardování". 

Akce NATO nesla název Operation Allied Force (Operace Spojenecká síla) a za cíl si kladla zastavení násilní vůči kosovským Albáncům. 

Spojenecké nálety na vojenské cíle v bývalé Jugoslávii odsouhlasila vláda Miloše Zemana v době tzv. opoziční smlouvy. Podle Manipulátorů Zeman zásah konzultoval pouze s tehdejším ministrem zahraniční Janem Kavanem. „Vzhledem k tomu, že celá záležitost byla operativní, a že vyžadovala rozhodnutí v intervalu dvaceti až třiceti minut, po konzultaci s ministrem zahraničí jsem se rozhodl tak, jak jsem rozhodl, a to v sobotu odpoledne s tím, že jde o útoky na ryze vojenské, nikoli civilní cíle, a že se jedná o ty vojenské akce, které mají zabránit humanitární katastrofě,“ cituje server tehdejší Zemanova slova. 

Ač Havel o akci nerozhodoval, nestavěl se vůči ní odmítavě."Uvědomme si, že kdyby ten konflikt pokračoval, kdyby do toho nevstoupilo mezinárodní společenství v té či oné podobě, tak dříve či později bude do něj vtažena Albánie, Makedonie, Bulharsko, posléze Řecko a může vzniknout celobalkánský konflikt, který zákonitě přeroste v konflikt celoevropský, ne-li světový," uvedl 19. března 1999 Havel. 

Co se týče "humanitárního bombardování", údajná Havlova slova měl v roce 2014 zpochybnit Jan Jandourek v časopisu Reflex. „Václav Havel poskytl v roce 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters rozhovor, kde řekl: „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO," zmiňuje citaci server. 

Václav Havel později sám odmítl, že by toto spojení použil. 

Vstupte do diskuze (416)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš o plánu vyhostit ruské diplomaty informoval Zemana

23.03.2018 13:46 Praha/Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na…

ČSSD shrnuje programová jednání, schůzka s Babišem odložena

23.03.2018 13:24 Praha - Jednání o programových neshodách posunuli lídři ANO a ČSSD z dnešního večera na úterý. S…

Pravice je pro vyhoštění ruských diplomatů. KSČM by vyčkala, Hrad mlčí

23.03.2018 11:16 Praha - Možnost vyhoštení ruských diplomatů z ČR vyvolala rozruch na politické scéně. Pro razantní…

Bojkot Hradu? Šéf Sněmovny reprezentantů USA se nesetká se Zemanem

23.03.2018 11:08 Praha - Předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan se v pondělí setká s českým premiérem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama