Sobotka bude jednat se zástupci Rakouska, Slovenska a Francie

Praha - Za dva týdny se český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Rakousku sejde s představiteli Francie, Rakouska a Slovenska. Tématem schůzky bude budoucnost Evropské unie a sbližování životní úrovně.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bohuslav Sobotka

Sobotka to dnes uvedl na svém twitteru. Setkání se uskuteční 23. srpna. Jednání v Salcburku se zúčastní francouzský prezident Emmanuel Macron, rakouský kancléř Christian Kern a slovenský premiér Robert Fico.

Minulý týden rakouský deník Österreich uvedl, že Kern Macrona a premiéry Česka a Slovenska pozve na letošní hudební a divadelní festival v Salcburku. S francouzským prezidentem chce šéf rakouské vlády mluvit o boji s takzvaným sociálním a mzdovým dumpingem, který podle Macrona i Kerna negativně ovlivňuje pracovní trh v západní Evropě. Sobotka naopak tvrdí, že západoevropské země se svým bojem snaží ze svých trhů vytlačit české firmy.

Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států Evropské unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích. Tyto mzdy přitom často nedosahují ani zákonných úrovní minimálních mezd na západě EU.

O velkých rozdílech v životní úrovni mezi Východem a Západem Evropské unie debatoval Macron s premiéry visegrádské čtyřky (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) už koncem června v Bruselu. Účastníci schůzky tehdy konstatovali, že rozdíly v platech, které Paříž označuje za sociální dumping, mají důsledky pro trh práce v západních unijních zemích.

Levná pracovní síla z východní Evropy omezuje na Západě nabídku pracovních příležitostí, připomněl v této souvislosti rakouský deník názor francouzského prezidenta, s nímž chce Kern v Salcburku o problému hovořit. Francie například žádá, aby řidiči z východních zemí unie nebo řemeslníci z Pobaltí pobírali francouzskou minimální mzdu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanova proměna? Namísto odvahy dnes straší, kudy chodí, zlobí se Fischer

11.12.2017 21:36 Aktualizováno Praha - Prezident se nesmí bratřit s extrémisty, říká prezidentský kandidát a bývalý diplomat Pavel…

Širší vedení ODS má jasno, strana menšinovou vládu ANO nepodpoří

11.12.2017 20:32 Praha - Širší vedení občanských demokratů dnes přijalo usnesení, podle kterého ODS nepodpoří…

Šmíd se chce zaměřit na růst platů a zvýšení rozpočtu na kulturu

11.12.2017 19:23 Lány (Kladensko) - Kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd se dnes v Lánech sešel s prezidentem…

VIDEO: Klaus a Mečiar v Praze debatovali o rozdělení Československa

11.12.2017 19:07 Aktualizováno Praha - V nové budově Národního muzea v Praze diskutovali bývalí premiéři ČR a Slovenska Václav…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama