Tři bratři Okamurovi: Kdo je hrdina a kdo záporák?

KOMENTÁŘ MH - Tři bratři Okamurovi. Jen těžko byste hledali tak odlišné sourozence, jako v rodině Okamurových. Jeden brojí proti migrantům, druhý se za ně a za něj modlí. A ten třetí? Zcestovalý mezinárodně uznávaný architekt, který se účastní letošního festivalu Prague Pride.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Bratři Okamurovi

Tři bratři Okamurovi. Jen těžko byste hledali tak odlišné sourozence, jako v rodině Okamurových. Jeden brojí proti migrantům, druhý se za ně a za něj modlí. A ten třetí? Zcestovalý mezinárodně uznávaný architekt, který se účastní letošního festivalu Prague Pride.

Dva ze tří bratrů Okamurových jsou politicky aktivní. Jeden z čela svého hnutí SPD vyzývá k odmítnutí islámu a migrantů, druhý je tváří jedné z nejkonzervativnějších politických stran, která volá po pomoci lidí v nouzi.

Tomio Okamura (SPD) činnost svého bratra Hayata (KDU-ČSL) prakticky nekomentuje. Potkají se všehovšudy několikrát do roka, kdy si vymění zdvořilosti. Názory hnutí SPD jsou zcela v rozporu s názory středové KDU-ČSL. Tomio je často vykreslován jako populistický politik, který v lidech posiluje averzi vůči všemu cizímu. Jako ten, který je netolerantní vůči islámu a odlišným kulturám, které jsou prý nepřizpůsobivé. 

Pak je tady Hayato, otec několika dětí, který klade důraz na rodinu a křesťanské hodnoty. V rozhovorech mluví klidně, pomalu a s "křesťanskou láskou". Tomio mluví plamenně, rázně a často kriticky až nepřátelsky. Kdo je větší záporák a kdo je kladným hrdinou?

Z hlediska oblíbenosti mezi lidmi jasně vítězí ostřílený Tomio. Ten se nejednou umístil na předních příčkách v žebříčcích oblíbenosti českých politiků. Jeho SPD navíc atakuje ve většině volebních průzkumů pětiprocentní hranici, podle posledního výzkumu společnosti SANEP je dokonce její potenciál někde kolem 12 procent. Umírněný lidovec Hayato je až někde na pátém místě v Praze. Ta zrovna není baštou lidovců, kde by měli větší šanci spíše se STANem, jejich koalice se ale rozpadla. Hayato bude muset spoléhat na preferenční hlasy a není vůbec jisté, že se do Sněmovny dostane. 

"Bojím se, že Tomio spolupracuje s Putinovou vládou na rozložení Evropské unie - a na svém budoucím uchopení moci v České republice s ruskou podporou. Se mnou vůbec nemluví. Chcete-li, zkuste se ho na to přímo zeptat. A věřící přátele a čtenáře prosím o modlitbu," je jeden z posledních komentářů na adresu Tomia od bratra Hayata. Tomio na jeho zprávy nereaguje. Místo toho aktivně cestuje po republice a prezentuje názory SPD, po jeho boku se už objevil i milovaný písničkář Jarek Nohavica. 

Tomio se ještě na stránkách tehdejšího Úsvitu, s nímž vstoupil do Sněmovny, mohl dostat do křížku i se svým druhým bratrem Osamu. "Homosexuální páry budou chtít důchod, ale děti, které na jejich důchody budou vydělávat, bohužel vzájemně nezplodí,“ napsal tehdy a popudil tím celou LGBT komunitu. Jeho bratr Osamu se přitom letos chystá na festival za práva gayů a leseb Prague Pride. Bude hostem Prague Voices, kde se "představí pět LGBT osobností, která nás inspirují a kteří pomáhají, aby se nám žilo lépe" - jak o události mluví sami pořadatelé. 

Osamu politické ambice nemá, plně se věnuje své profesi architekta, je bezdětný. Hayato pracuje jako tlumočník a jako jeden ze svých největších úspěchů považuje výchovu svých pěti dětí. Tomio na svůj úspěch stále čeká, chtěl by se probít do sněmovních lavic, možná do vlády. A někdy v budoucnu třeba na Hrad, zkusil to už ostatně v roce 2013 (nenasbíral dostatečně velký počet podpisů). Který vám je nejsympatičtější?

Vstupte do diskuze (39)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politickým stranám platíme z našich kapes stamiliony. I těm, které neuspějí

18.10.2017 10:06 Napadlo vás někdy, z čeho politické strany financují svůj provoz? Na rozdíl od veřejně…

Mirek Topolánek prozradil přísně utajovanou informaci? Toto se Babišovi…

18.10.2017 09:59 Praha – Někdejší premiér a šéf ODS Mirek Topolánek už nějakou dobu glosuje nejen politické dění na…

Jak bude vypadat povolební neděle? Politici už teď spřádají plány

18.10.2017 09:26 Praha - V pátek a sobotu proběhnou v Česku volby do Sněmovny. Neděle sice podle lídrů nejsilnějších…

Nebezpečný populista Babiš? Huffington Post má obavy z výsledků voleb v ČR

18.10.2017 09:19 Berlín - O nadcházejících volbách v ČR píše také německá verze serveru Huffington Post. V České…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama