Klause mladšího naštval výrok Sommerové o "tom" z paneláků, ta ho ve skutečnosti neřekla

Praha - Kandidáta za ODS Václava Klause mladšího rozzlobil údajný výrok dokumentaristky Olgy Sommerové o lidech z paneláků. Ve svém komentáři připomněl, že většina dnešních čtyřicátníků pochází z paneláků a že mládež je ovlivňována současnou propagandou, která vykresluje osmdesátá léta v Československu černobíle.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Václav Klaus ml.

Kandidáta ODS do Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího popudil údajný výrok filmové dokumentaristky Olgy Sommerové. Ta hodlá kandidovat na kandidátce TOP 09 v trikotu Liberálně-ekologické strany Martina Bursíka. Klausovi se nelíbilo její prohlášení na adresu možného umístění Kaplického knihovny. "Na Severním městě? A kdo by tam jako chodil? To, co tam bydlí v těch penlákách?," cituje Klaus její údajná slova ve svém komentáři. 

Klaus ve svém komentáři neuvedl, že zmiňovaná citace výroku je šest let stará a pochází z "Otevřeného dopisu paní Olze Sommerové", jehož autorem byl Petr Paulczyňski. Sommerová  pro server Dotyk prohlašuje, že zmiňovaný výrok nikdy nepronesla. Autor dopisu se prý pouze snažil vlastními slovy citovat Sommerovou. 

"Ne, nezačnu o pohrdání, o povýšenosti, byť by se to nabízelo. Řeknu pár slov o panelácích. A o nás, co jsme „To“. Mně bude 48, na proseckém sídlišti jsem v paneláku ve třetím patře prožil 30 let. Víc než polovinu života. Narodil se nám tam Vojta. Když jsem poprvé doprovázel svou první ženu, cesta končila u obrovského panelového věžáku v Letňanech. Nevím, co jsem jí tehdy říkal, myslím, že nějakou blbost, že má krásné vlasy jako Robert Plant z Led Zeppelin. Tři čtvrtiny mých spolužáků a kamarádů byly ze sídliště. Bylo to moje dětství," píše Klaus. 

Mluví také o jakési současné propagandě, která prý vykresluje zejména mladé generaci období osmdesátých let minulého století jako "černobílý film z nějaké kriminální bondovky,". "Jenže ona ta dělící čára běžela v normálním světě každý den a byla mnohem subtilnější. Někteří gymnaziální spolužáci jezdili vlakem Družba do Moskvy a teď se druží na jiných velvyslanectvích a v dnešních polovládních organizacích a médiích. Někteří nejezdili," uvádí. 

Dodává, že sám nikdy nebyl na schůzi Pionýra. "Naši generaci už vládnoucí moc nedokázala ideově ovlivňovat. Jo, pár vychcánků to ještě zkoušelo – využít příležitosti. Ale většina (nás z paneláků) byla jinde. Někdo jezdil na Portu a do přírody s báglem („kotlíci“) – byly jich masy. Někdo chodil na Barču na metal a na Chmelnici na něco intelektuálnějšího. Masově se chodilo do filmového klubu na „pořádný“ filmy o něčem. Holky byly většinou „Depeche Mode“ – měly černý úplně všechno. Naše generace žila tak nějak režimu napříč," popisuje dobu Klaus.

Na párty v centru měst prý mladí neměli peníze, a tak pořádali vlastní večírky v panelácích.  "Jasně, míchám pátý přes devátý, jen tím chci říct, že lidi se prostě snaží žít, ať je doba všivá a okolí betonovo-blátivý nebo je doba radostná nebo divná, jako teď," píše. 

Klaus připouští, že ho "vytočilo", když někdo mluví o lidech z paneláků jako o nějakém "to". "Ne, nebudu se už na tu paní vztekat – půjdu si pustit Respice Finem nebo 777 vteřin v Československu, dílo jejího bývalého muže Jana Špáty patří v dokumentech k tomu nejlepšímu, co tady vzniklo. Ale nepíšu román, jen komentář. Já proti lidem z cihlovejch baráků – nic nemám," uzavírá Václav Klaus. 

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby byly sečteny špatně. Poslance ODS čeká výměna

19.11.2017 15:24 Brno - Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka.…

Birke zřejmě nebude obhajovat funkci místopředsedy ČSSD

19.11.2017 15:23 Hradec Králové - Poslanec Jan Birke téměř jistě nebude na mimořádném sjezdu obhajovat funkci…

Rychetský chce kvůli senátorským podpisům změnit zákon

19.11.2017 14:21 Praha - Volební zákon by se měl změnit, aby vyloučil možnost dvojího výkladu v případě senátorských…

NSS řeší stížnosti na počítání preferenčních hlasů ODS

19.11.2017 14:16 Aktualizováno Brno - Nejvyšší správní soud dnes začal projednávat stížnost, která zpochybnila správnost počítání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama