Sobotka, Zeman či Kalousek. Komu pokládá nejčastěji Václav Moravec své otázky?

Stálice české televizní i politické scény, to je pořad Otázky Václava Moravce. Na televizních obrazovkách se pravidelně objevuje už 13 let. Obsáhlou analýzu zpracovala společnost NEWTON Media. Kolik měl Moravec za tu dobu hostů? A kdo u něj strávil nejvíce času?

Přidejte svůj názor 15 komentářů

OVM: Miroslav Kalousek /TOP09/ a Andrej Babiš /ANO/

Podle analýzy společnosti NEWTON Media se za celou dobu, co pořad běží, vystřídalo v Moravcově studiu více, než 3000 lidí a z toho 500 politiků. Vzniklo takové množství dílů, že by divák potřeboval celých 49 dní nepřetržitého sledování, aby je všechny dohnal.

Sobotka s Kalouskem vedou

Pozici nejčastějších hostů získali Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek. První jmenovaný strávil ve studiu necelé 4 dny a prohovořil 29 hodin. Ten druhý tam proseděl 3 dny a z toho 24 hodin mluvil.Třetí místo s odstupem obsadil Jiří Paroubek a to i přes to, že se ve vrcholné politice už delší dobu nepohybuje. Následují Vojtěch Filip, Petr Nečas, Mirek Topolánek, Martin Bursík, Karel Schwarzenberg či David Rath. 

Sobotka s Kalouskem jsou tedy takovým evergreenem Moravcova pořadu. Spolu u něj strávili celý den, alespoň jeden z nich se objevil v 60% dílů a pouze 12% Otázek bylo odvysíláno, aniž by padlo jméno alespoň jednoho z nich. Není se co divit, oba pánové se v nejvyšší politice pohybují po celou dobu, co Moravec vysílá.

Zajímavá je i statistika lídrů otázek z průběžných let. Na této pozici se postupně vystřídali postupně Stanislav Gross (2004 - 2005), Jiří Paroubek (2006 - 2007), Martin Bursík (2008), Eduard Janota (2009), Petr Nečas (2010), Miroslav Kalousek (2011-2013) a Bohuslav Sobotka (2014 - současnost). 

Délka promluvy se prodlužuje, nejpomaleji hovoří prezident

Když otázky začínaly, host průměrně mluvil vždy 10 vteřin v kuse. S postupem času si však hosté začali méně skákat do řeči a délka promluvy se zdvojnásobila. Nejdelší průměrnou promluvu v délce 46 sekund má bývalý prezident Václav Havel. Na opačném konci spektra jsou Vlastimil Tlustý (4s) a Andrej Babiš, kterému průměrně stačí 6 sekund.

Úplný rekord drží cizinec. Někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili hovořil celých 5 minut v kuse, než jej Moravec přerušil. Pokud se statistiky zobecní, politici bývají většinou stručnější a hosté z jiných kruhů naopak hovořívají déle.

Bez zajímavosti není ani rychlost mluvy hostů, která se vyjadřuje poměrem počet slov/minuta. O místo nejrychlejšího řečníka se dělí Lubomír Zaorálek a Marian Jurečka se svými 185 slovy za minutu. Na druhé straně škály jsou pak Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman, kteří oba průměrně za minutu řeknou 110 slov.

Pomalá mluva je charakteristická i pro bývalé prezidenty Václava Havla (111) a Václava Klause (119). Autoři studie spekulují, že tato statistika souvisí s určitou důstojností prezidentského úřadu, na kterou se u nás váže rozvážná mluva.

Analýzu provedla společnost NEWTON Media na základě svých archivů a objektem zájmu byly pořady vysílané od 4.7. 2004 do 25.6. 2017 na ČT1 a od 1.1.2006 do 25.6.2017 na ČT24. Ve srovnání je zahrnuta jen stovka nejvíce hovořících, což by mělo podle autorů předejít zkreslení malým vzorkem. Původní analýzu naleznete ZDE.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Topolánek mají nejvyšší počet odpůrců. Drahoš u podporovatelů…

22.11.2017 15:35 Aktualizováno Praha - Z kandidátů na prezidenta má mezi oprávněnými voliči největší podíl podporovatelů současná…

Zeman poškozuje Česko a táhne nás na Východ? Diplomaté ví, jak zarazit…

22.11.2017 15:35 Aktualizováno Praha - Bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu dnes v…

Vznikla koalice mezi ANO, SPD a komunisty, míní Chovanec

22.11.2017 14:55 Aktualizováno Praha - Ve Sněmovně podle úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance vznikla koalice mezi hnutím ANO…

Co láká Saúdské Araby v ČR? A jak souvisí zákony týkajících se žen s…

22.11.2017 14:46 Praha - Nový velvyslanec Saúdské Arábie v České republice Najíf Abúd protikorupční tažení ve své…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama